- News
- 0 polubienia
- 324 widoki
- 0 comments
- pieluszkowe zapalenie skóry, pzs, leczenie pieluszkowego zapalenia, krem na zapalenie pieluszkowe
Pieluszkowe zapalenie powoduje u dzieci ból oraz dyskomfort podczas załatwiania swoich fizjologicznych potrzeb. Zapalenie pieluszkowe skóry występuje najczęściej u dzieci w wieku niemowlęcym. Sama nazwa choroby wskazuje na czas, w którym dziecko nie jest w stanie samodzielnie korzystać z ubikacji, jednak nie jest to jedyny okres występowania tej dolegliwości. Do osób podatnych na występowanie tego problemu zaliczamy osoby starsze, które mają kłopoty z nietrzymaniem moczu oraz osoby leżące, czyli mające problemy z poruszaniem się.
Czym jest pieluszkowe zapalenie skóry?
PZS, bo taki skrót nosi pieluszkowe zapalenie to zmiany, które są jednymi z najczęściej występujących problemów skórnych w okresie niemowlęcym. Choroba ta wywołuje charakterystyczne zmiany w miejscu kontaktu ciała z pieluchą. Powstałe zmiany wyglądają jak plamy rumieniowe, mogą pojawić się grudki, krostki, nadżerki, często zmiany posiadają też cechy złuszczania.
Przyczyny powstawania pieluszkowego zapalenia skóry
Pieluszkowe zapalenie skóry jest wynikiem wielu nakładających się na siebie czynników. Warunkiem sprzyjającym powstawaniu zapalenia jest cienka skóra dziecka pozbawiona warstwy ochronnej. Dodatkowo na pojawienie się pierwszych zmian może mieć wpływ:
- zbyt rzadkie zmienianie pieluchy u dziecka ( długi kontakt skóry z moczem i kałem)
- ocieranie skóry o mokrą pieluchę
- alergia na kosmetyki okołopieluszkowe
- zbyt rzadka higiena
- długotrwała biegunka
- przyjmowanie antybiotyków
- wysoka temperatura
- brak dostępu powietrza
- zmiany w diecie
- infekcja układu moczowego
- infekcje grzybicze i bakteryjne
- używanie chusteczek nawilżonych
Jak radzić sobie ze zmianami w warunkach domowych?
Podczas występowania zmian charakterystycznych dla pieluszkowego zapalenia skóry, trzeba przede wszystkim zadbać o prawidłową higienę. Warto zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaju zmiany kosmetyków, które mogą prowadzić do powstawania zmian lub zastanowić się, czy w ostatnim czasie nie zostały wprowadzone nowe produkty do diety, które również mogą być przyczyną zapalenia pieluszkowego. Warto pamiętać, że reakcje alergiczne mogą pojawić się po długim stosowaniu tych samych produktów. Dlatego trzeba rozważyć również zmianę pieluszek na takie, które są przeznaczone do skóry wrażliwej. Produkty dla dzieci podatnych na alergie są pozbawione barwników i istnieje mniejsza szansa powstawania zmian alergicznych.
Na czym polega leczenie pieluszkowego zapalenia skóry?
Leczenie zapalenia pieluszkowego skóry jest zależne od przyczyny jego występowania. Podstawowym zaleceniem jest zwiększona dbałość o higienę. Możliwe jest wprowadzenie miejscowych leków przeciwzapalnych oraz preparatów ogólnych. Wszystko zależy od nasilenia zmian. W przypadkach ciężkich i średnich zaleca się miejscowe stosowanie sterydowych leków przeciwzapalnych w postaci maści i kremów. Ten rodzaj leczenia jest wdrażany podczas występowania zmian, które powstają na skutek alergii lub podczas ostrego zapalenia wynikającego z podrażnienia. Preparaty sterydowe powinny być stosowane pod ścisłą kontrolą lekarza, a to dlatego, że mogą one powodować działania niepożądane. Podczas zapalenia pieluszkowego powinniśmy unikać silnych glikokortykosteroidów, które mogą powodować zaniki skóry, przebarwienia lub rozstępy. Bezpieczniejszą formą leczenia jest stosowanie inhibitorów kalcyneuryny - leki te nie niosą za sobą zbyt wielu efektów ubocznych, jednak istnieją ograniczenia wiekowe podczas ich stosowania. W przypadku zapalenia pieluszkowego wywołanego bakteriami, drożdżakami lub grzybami stosuje się preparaty przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne oraz przeciwdrożdżakowe. W postaciach ciężkich stosuje się dodatkowo leki zmniejszające ból i świąd.
Kosmetyki stosowane podczas pieluszkowego zapalenia skóry
Jak unikać pieluszkowego zapalenia skóry?
Aby unikać powstawania pieluszkowego zapalenia skóry, należy zwrócić szczególną uwagę na higienę oraz dobór środków, których używamy w codziennej pielęgnacji. Używajmy produktów, które ograniczają ryzyko powstawania alergii. Dobrym rozwiązaniem jest sięganie po produkty dostępne w aptece, są to dermokosmetyki, które zmniejszają ryzyko powstawania podrażnień.
Kiedy udać się do lekarza?
W przypadku występowania zmian, które szybko się rozprzestrzeniają warto zawsze skonsultować stan zdrowia dziecka z lekarzem, w szczególności kiedy mamy do czynienia z malutkim dzieckiem. Lekarz dermatolog obejrzy zmiany i wdroży odpowiednie leczenie lub zaleci zmianę pielęgnacji. Warto pamiętać, że pieluszkowe zapalenie skóry jest schorzeniem, które powoduje ból i dyskomfort, o których maluszek nie jest w stanie nam powiedzieć, a może to powodować u niego płacz i rozdrażnienie.
komentarze (0)