- News
- 0 polubienia
- 170 widoki
- 0 comments
- paraliż senny, objawy paraliżu sennego, przyczyny paraliżu sennego, leczenie paraliżu sennego, czym jest paraliż senny

Paraliż senny co to takiego? Objawy paraliżu sennego, ile trwa paraliż senny?
Paraliż senny jest tajemniczym zjawiskiem, które nie zostało do końca wyjaśnione przez naukowców. Uważa się, że paraliż senny dotyka od 5 do 50% społeczeństwa. Sam stan nie niesie za sobą konsekwencji zdrowotnych jednak u osób, które doświadczają paraliżu sennego, pojawia się ogromny strach. Uczucie nie należy do najprzyjemniejszych, a pacjenci po takim przejściu mają wiele pytań. Dlaczego paraliż senny się pojawia, oraz co wywołuje ten nieprzyjemny stan? Czy istnieją leki, które zapobiegają powstawaniu paraliżu sennego? Czy stan paraliżu sennego, jest wynikiem choroby psychicznej?
Czym jest paraliż senny?
Zjawisko paraliżu sennego nazywane inaczej porażeniem przysennym lub parasomnią jest sytuacją, która występuje nagle. Objawia się bezwładem ciała przy zachowaniu pełnej świadomości, który następuje tuż po przebudzeniu lub przed pełnym zaśnięciem. Stan ten powoduje ogromny lęk i dyskomfort psychiczny. Pacjenci opisują paraliż jako ciężkie doświadczenie psychiczne. Paraliż senny pojawia się nagle i jest krótkotrwały, nie powoduje konsekwencji zdrowotnych. Następuje podczas gwałtownego wybudzenia ze snu w fazie REM lub w momencie zasypiania, zanim dojdzie do pełnej utraty świadomości. Pacjent doświadczający tego zjawiska jest w pełni świadomy, ale nie może się poruszyć, ani wypowiedzieć słowa. Podczas tego stanu pacjent doświadcza wzmożonej pracy serca, która jest wywołana lękiem. Jedynymi mięśniami, które pracują w sposób normalny podczas porażenia są, mięśnie gałek ocznych oraz mięśnie odpowiadające za oddychanie. Powrót do normalności następuje w momencie podjęcia pracy mięśni w organizmie.
Przyczyny paraliżu sennego
Paraliż senny to nieprawidłowość fizjologiczna, która może wystąpić u każdego. Nasz mózg odzyskuje pełną świadomość w momencie kiedy ciało nadal jest bezwładne. Badania dowodzą, że porażenie senne występuje samoistnie i jednorazowo. Istnieje kilka czynników, które mogą sprzyjać pojawieniu się parasomni, należą do nich:
- zbyt późne kładzenie się spać
- zbyt mała ilość snu
- nieregularny sen
- przewlekłe napięcie nerwowe
- przyjmowanie leków psychoaktywnych
- nadmierne spożywanie alkoholu
- przewlekłe zmęczenie
- zaburzeniu snu wywołane innymi chorobami
- przebyta trauma
- narkolepsja
- wypalenie zawodowe
- praca zmianowa
- narkotyki
- zmiana strefy czasowej
Z czym można pomylić paraliż senny?
Paraliż senny jest zjawiskiem, które w większości przypadków, występuje jednorazowo. Zdarzają się pacjenci, u których ten stan pojawia się kilka razy w życiu. Warto wiedzieć, że paraliż senny daje podobne objawy podczas występowania bezdechu sennego czy napadu padaczki. Dlatego u pacjentów, którzy doświadczają takiego zjawiska jak bezwład i pełna świadomość podczas snu, zaleca się udać do lekarza. Zarówno bezdech jak i napad padaczki są stanami bezpośredniego zagrożenia życia i należy je leczyć.
Leczenie paraliżu sennego, jak wyleczyć paraliż senny?
Paraliż senny nie jest zaliczany do jednostek chorobowych. Nie ma więc skutecznych metod leczenia tego stanu. Istnieją jednak zalecenia, które pomagają zniwelować częstotliwość ich występowania. U pacjentów, u których paraliż nawraca, zaleca się skonsultować swój stan z neurologiem. Osoby z parasomniom często są kierowane do poradni zaburzeń snu. Niezbędne jest wykonanie badania EEG w celu wykluczenia padaczki lub innej choroby powodującej zaburzenia. W niektórych przypadkach zaleca się leczenie farmakologiczne w celu poprawy jakości snu.
Jak wybudzić się z paraliżu sennego?
Podczas występowania tego nieprzyjemnego stanu należy wykonywać szybkie wdechy i wydechy. Osoba doświadczająca częstego paraliżu powinna zapoznać się z technikami prawidłowego oddychania. Często takie działanie pomaga szybko odzyskać sprawność w ciele. Dodatkowo u osób z paraliżem sennym, podczas jego trwania zaleca się skupienie wszystkich swoich sił umysłu na poruszeniu palcem u nogi lub dłoni. Działanie mięśni w naszym ciele przerywa stan paraliżu i umożliwia organizmowi wrócić do normalnego stanu.
Czy da się świadomie wywołać paraliż senny, porażenie przysenne?
Paraliż senny przez większą część pacjentów jest uważany za stan, który budzi strach. Istnieją jednak ludzie, którzy świadomie chcą wywołać stan parasomni. Osoby zajmujące się praktykami technik świadomego snu, uważają, że osoby zdolne świadomie wejść w paraliż senny mogą mieć wpływ na kreowanie sennych wizji. To zjawisko budzi wiele kontrowersji wśród społeczeństwa, ale niesie wielką ciekawość ze strony nauki. Ingerencja w sen jest zjawiskiem, które jest badane przez naukowców.
Jak wywołać paraliż senny?
Paraliż senny możemy osiągnąć w następujący sposób: należy ułożyć się wygodnie i trwać w bezruchu. Następnie czekamy na pierwsze symptomy zapadania w sen w postaci omamów. Kolejnym etapem jest pojawienie się wrażeń słuchowych i właśnie ten stan należy utrzymać. W zależności od zmęczenia czy warunków otoczenia paraliż następuje po kilku minutach. Osoby zajmujące się technikami świadomego snu uważają, że stan porażenia występujący świadomie jest znacznie przyjemniejszy od tego, który występuje wbrew naszej woli.
Co widzimy podczas paraliżu sennego? Jak wygląda paraliż senny?
Podczas zapadania w paraliż doświadczamy głównie strachu. Często pacjenci mówią o uczuciu ucisku w klatce piersiowej. Mogą pojawić się omamy oraz reakcję słuchowe i dotykowe. Często podczas paraliżu widzimy postacie. Nasze ciało jest bezruchu, jedynie pracują mięśnie służące do oddychania oraz gałki oczne. Dzieje się tak, dlatego, że nasz mózg podczas fazy REM charakteryzuje się nieprawidłowym przekazywaniem sygnałów w pniu mózgu. Mięśnie nie dostają prawidłowej informacji o próbie podjęcia pracy. Pacjenci często opisują następujące objawy paraliżu sennego:
- ucisk w klatce piersiowej
- uczucie ciepła lub zimna na całym ciele
- słyszalność głosów
- widzenie omamów
Gdy pojawia się lęk, nasz organizm wydziela adrenalinę, ta zaś powoduje przywrócenie funkcjonowania organizmu, a co za tym idzie wybudzenie.
Dlaczego tak wiele osób podczas paraliżu sennego widzi zjawiska paranormalne?
Widzenie zjawisk paranormalnych jest najczęściej opisywanym objawem przez pacjentów. Dawniej uważano, że postacie te nawiedzają podczas snu osoby, które psychicznie sobie nie radzą. Postacie w paraliżu niekiedy posiadają podobne cechy do człowieka, jednak są najczęściej pozbawione oczu, nosa czy rąk. Dodatkowo pacjenci opisują, że postacie obecne podczas omamów często wchodzą w reakcję. Wykonują czynności, które nie mają dobrych zamiarów. Najczęściej ma to związek z morderstwem lub zrobieniem krzywdy osobie śpiącej. Najczęściej taki stan rzeczy pojawia się u osób niestabilnych emocjonalnie. Pacjenci rozchwiani emocjonalnie, niedbający o swoje zdrowie psychiczne, posiadają większą skłonność do paraliżu sennego z obecnością nadprzyrodzonych postaci.
Jak zapobiec powstawaniu paraliżu sennego?
Istnieje kilka metod zapobiegających powstawaniu paraliżu sennego. Oczywiście nie da się całkowicie wyeliminować ryzyko wystąpienia, jednak można zmniejszyć szansę na jego obecność. Należy skupić się poprawie higieny snu, możemy zrobić to w następujący sposób:
- przed zasypianiem należy porządnie wywietrzyć sypialnie
- tuż przed snem, nie należy korzystać z urządzeń emitujących światło niebieskie takich jak telefony, tablety czy telewizory. Światło niebieskie wpływa na zaburzenie wydzielania melatoniny w organizmie.
- Skuteczne mogą okazać się metody relaksacyjne
- zaleca się utrzymywanie nie większej temperatury w pomieszczeniu, w którym śpimy niż 19’C
- na jakość snu ma również wpływ wygodna poduszka oraz dopasowany materac. Dlatego powinniśmy zadbać o wygodę.
Kiedy udać do lekarza?
Paraliż senny może być mylony z występowaniem wielu dolegliwości wpływających na zaburzeniu snu. Do lekarza należy udać się w momencie nawracających epizodów paraliżu sennego. Jeśli występują u Ciebie podczas snu halucynacje, a stany te powtarzają się nagminnie, należy skonsultować swój stan zdrowia z lekarzem. Pojawienie się tej dolegliwości może być wynikiem przeżycia traumy lub obecnością choroby psychicznej. Dlatego nie warto męczyć się samemu z takimi dolegliwościami.
Domowe sposoby na zapobieganie występowania paraliżu sennego
Paraliż senny występuje głównie na skutek zaburzenia jakości snu. W celu poprawy jego jakości możemy zastosować suplementy oraz zioła dostępne w aptece, które pomogą wyciszyć organizm i zwiększyć wydajność organizmu podczas snu. Pomocna może okazać się ashwagandha, która wpływa na lepszy sen i wyciszenie organizmu. Możemy sięgnąć również po melisę, która również wpłynie na wyciszenie organizmu. Do ziół wpływających na jakość snu zaliczamy również werbenę czy rumianek. W aptece możemy zakupić gotowe suplementy zawierające mieszankę składników ziołowych w formie tabletek lub saszetek do zaparzania. Wpłyną one nie tylko na sen, ale również na złagodzenie napięć nerwowych. Należy pamiętać, że działanie ziół opiera się na długotrwałym stosowaniu. Oznacza to, że poprawa nastąpi po dłuższym czasie stosowania.
Paraliż senny, najczęściej zadawane pytania
Czy paraliż przysenny powoduje porażenie mięśni?
W przypadkach paraliżu sennego nie dochodzi do długotrwałego porażenia mięśni. Badania dowodzą, że podczas występowania tego epizodu dochodzi do złego przewodzenia impulsów nerwowych, któe jest krótkotrwałe. Najprościej mówiąc, mózg się wybudza lecz ciało nie.
Jak rozpoznać paraliż senny?
Paraliż senny trwa chwilę i samoistnie ustępuje. Osoba doświadczająca paraliżu opisuje ten stan jako nagły i krótkotrwały. Charakterystycznym objawem paraliżu sennego jest prawidłowe funkcjonowanie mózgu oraz mięsci odpowiadających za oddychanie i widzenie.
Czy częste epizody paraliżu sennego są niebezpieczne?
Osoba, która doświadcza paraliżu przysennego dość często, powinna zasięgnąć porady lekarskiej w celu uzyskania odpowiedzi, dlaczego paraliż senny jest dość częstym epizodem. W większości przypadkó paraliż występuje jednorazowo.
Czy podczas paraliżu sennego mięśnie klatki piersiowej działają prawidłowo?
Mięśnie klatki piersiowej odpowiadające za oddychanie działają prawidłowo podczas występowania paraliżu sennego. Tak samo jest z mięśniami odpowiedzialnymi za widzenie. Osoba doświadczająca paraliżu, widzi, oddycha i jest świadoma.
Co się dzieje podczas paraliżu sennego?
W czasie paraliżu pacjent doświadcza częściowego wybudzenia, które polega na aktywności mózgu z wyłączeniem aktywności ciała, wyłaczając przy tym mięsnie klatki piersiowej i mięśni odpowiadających za prawidłowe widzenie
Czy paraliż senny to marzenia senne?
Paraliż senny to nie marzenia senne. Paraliż jest obecny podczas pełnej świadomości mózgu.
Paraliż senny to dolegliwość budząca strach. Niepokojące objawy takie jak bezwład ciała i pełna świadomość podczas snu może prowadzić do zaburzenia funkcjonowania całego organizmu ze względu na zmniejszoną jakość snu. Podczas występowania tej dolegliwości można skorzystać z porady u psychologa, który wstępnie określi czy potrzebna jest dalsza diagnostyka zaburzenia. Znalezienie przyczyny zaburzeń snu może znacznie zmniejszyć epizody występowania paraliżu. Jeśli zastosowanie domowych sposób na wyciszenie organizmu nie działa, należy udać się do lekarza, aby przepisał lek na receptę wpływający na poprawę snu. Jeśli posiadasz porażenie przysenne nie panikuj, nie jest to objaw choroby psychicznej, dodatkowo istnieje kilka metod zniwelowania objawów tej dolegliwości.
komentarze (0)