Olejek z drzewa herbacianego to naturalny środek posiadający właściwości lecznicze oraz pielęgnacyjne. Już w starożytności wykorzystywano tę substancję w leczeniu wielu schorzeń skóry, olejek stosowano również w leczeniu przeziębienia lub podczas występowania bólu różnego pochodzenia. Dziś olejek herbaciany nadal cieszy się dużą popularnością. Ze względu na bogaty skład tej substancji nadal uważany jest za panaceum na wiele dolegliwości. 

Czym jest olejek z drzewa herbacianego?

Olejek herbaciany pozyskiwany jest z drzew herbacianych. Posiada w swoim składzie substancje wykazujące działanie antyseptyczne, antybakteryjne, przeciwświądowe, przeciwgrzybicze oraz przeciwzapalne. Przeprowadzone badania dowodzą, że olejek z drzewa herbacianego posiada wysoką aktywność w stosunku do wielu drobnoustrojów, które często są powodem wywołania choroby. Olejek z drzewa herbacianego zwalcza ziarenkowce, pałeczki gram-dodatnie i gram-ujemne, tlenowe oraz beztlenowe, grzyby drożdżopodobne, grzyby pleśniowe oraz dermatofity. Olejek herbaciany posiada jasnożółtą barwę oraz kamforowy, intensywny zapach. 

Kiedy stosować olejek z drzewa herbacianego?

Olejek herbaciany jest uważany za środek leczniczy, ale jest również wykorzystywany podczas codziennej pielęgnacji skóry. Wykazuje działanie przeciwgrzybicze, dlatego często jest stosowany podczas leczenia grzybicy skóry. Dodatkowo sprawdzi się podczas leczenia łupieżu oraz łojotokowego zapalenia skóry. Pacjenci chorujący na łuszczycę również odczują znaczną poprawę stanu skóry po zastosowaniu olejku herbacianego. Trądzik również jest schorzeniem skóry, przy którym możemy stosować olejek herbaciany. Przy zastosowaniu na choroby skóry zadziała przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie oraz odkażająco. Kolejną dolegliwością, na którą możemy stosować ten olejek, jest nadmierna potliwość, składniki olejku działają regulująco na gruczoły potne. W przeziębieniu jest wykorzystywany do inhalacji przy katarze i infekcji zatok. Podczas pandemii był wykorzystywany jako składnik płynów dezynfekujących.

Podsumowując, olejek herbaciany działa na:

  • przeziębienie
  • katar
  • nadmierna potliwość
  • grzybica skóry
  • łupież
  • łojotokowe zapalenie skóry
  • łuszczyca
  • trądzik
  • bóle mięśniowe
  • nieświeży oddech

Olejek herbaciany w pielęgnacji skóry

Olejek herbaciany może być stosowany w pielęgnacji skóry. Ze względu na działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne olejek odpowiedni jest do stosowania u osób z cerą tłustą, skłonną do występowania trądziku. Olejek dodany do kremu z łatwością przenika do skóry i działa przeciwbakteryjnie. Dodatkowo normalizuje działanie gruczołów łojowych, co zapobiega nadmiernej produkcji sebum. Można stwierdzić, że olejek herbaciany zapobiega świeceniu się skóry. Mimo tego, że działa przeciwbakteryjnie, nie wpływa na przesuszenie skóry. 

Jak stosować olejek herbaciany do pielęgnacji skóry w warunkach domowych?

Olejek herbaciany można stosować na kilka sposobów. Używany wraz z innymi kosmetykami np. jako dodatek do kremów, zwiększy działanie składników zawartych w produkcie. Olejek herbaciany może być również stosowany jako punktowy reduktor niedoskonałości. Codzienne smarowanie wyprysków nie tylko zmniejszy stan zapalny, ale również wpłynie na szybszą regenerację naskórka. Olejek jest odpowiedni do stosowania na twarzy, ramionach i plecach. Kilka kropel dodanych do maseczki wpłynie na normalizację pracy gruczołów łojowych. Jednym z ulubionych zabiegów wśród pań jest wykonywanie parówki na bazie olejku herbacianego. Ten rodzaj pielęgnacji znacznie poprawia wygląd skóry, odświeża i oczyszcza. Podczas występowania łupieżu również należy dodać kilka kropli olejku do szamponu. 

Olejek herbaciany na przeziębienie

Olejek herbaciany jest jednym z częściej stosowanych podczas przeziębienia. Ze względu na właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne wykazuje on bardzo dobre działanie podczas walki z katarem, bólem gardła czy zatok. To właśnie w tych dolegliwościach wykazuje on największe działanie. Najczęściej pacjenci dodają kilka kropel olejku do gorącej wody i wdychają tak przygotowaną inhalację. Olejek jest również skuteczny podczas stanu zapalnego zatok. Dodaj kilka kropel do szklanki letniej wody i użyj jako płukanka podczas bólu gardła. Zmniejszy to stan zapalny oraz zadziała delikatnie przeciwbólowo. 

Kiedy nie stosować olejku herbacianego?

Olejek herbaciany nie powinien być stosowany wewnętrznie. Doustne przyjmowanie olejku może przyczynić się do powstawania działań niepożądanych. Ciekawostką jest to, że po upływie 3 miesięcy w olejku wytwarza się askarydol, który powoduje podrażnienia. Dlatego olejek zakupiony powinien być świeży i mieć dobrą datę przydatności. 

Przeciwwskazania do stosowania olejku herbacianego

Olejek herbaciany u większości pacjentów nie powoduje działań niepożądanych, jednak nie zaleca się go stosować u dzieci poniżej 6 roku życia. Nie ma badań jednoznacznie mówiących o wpływie olejku na dziecko podczas ciąży, jednak ze względu na bezpieczeństwo nie zaleca się go stosować. 

Który olejek herbaciany zakupić?

Oferowane przez producentów olejki dostępne w aptece posiadają bardzo zbliżony skład. To, jaki wybierzemy, zależy głównie od ceny i dostępności. Należy jedynie pamiętać o zaleceniach producenta co do stosowania olejku. 

Jaka jest cena olejku herbacianego? 

Ceny olejku herbacianego wahają się od 5 do 35 zł. Opakowania zawierają około 10-15ml olejku. Wystarczy zaledwie kilka kropel, aby skutecznie zwalczyć wiele dolegliwości, dlatego takie opakowania są wydajne. 

Gdzie kupić olejek z drzewa herbacianego?

Olejki eteryczne należy kupować ze sprawdzonych źródeł. Należy pamiętać, że są to produkty, które nie powinny być kupowane u przypadkowego sprzedawcy. Apteki i sklepy zielarskie to odpowiednie miejsca, gdzie na pewno produkty tego typu będą sprawdzone. 

Podczas przeziębienia warto sięgać po naturalne sposoby zwalczania infekcji. Olejki eteryczne są doceniane od tysięcy lat, zwalczają stany zapalne, pomagają udrożnić nos, łagodzą ból gardła oraz wpływają na lepszą kondycję skóry. Nie powodują skutków ubocznych oraz mogą być stosowane u dzieci powyżej 6 roku życia.