Olejek pichtowy obecny w aptekach i sklepach zielarskich to wyciąg z jodły syberyjskiej białokorej. Drzewo to możemy spotkać na Syberii, w Chinach i Mongolii. Jodła syberyjska to roślina o stożkowej budowie oraz żywicznym, lekko cytrynowym zapachu. Olejek pichtowy jest pozyskiwany z młodych pędów jodły. Substancja ta znalazła szerokie zastosowanie w medycynie oraz kosmetologii. 

Właściwości olejku pichtowego

Olejek pichtowy zawiera w swoim składzie szereg substancji wpływających pozytywnie na organizm. Lotne fitocydy i terpeny obecne w olejku posiadają właściwości rozgrzewające, zwiększające ukrwienie i przeciwbólowe. Dodatkowo olejek działa przeciwzapalnie oraz uspokajająco. Stosowany podczas przeziębienia wpływa na lepsze odkrztuszanie. Może być stosowany zewnętrznie w leczeniu oparzeń i trudno gojących się ran oraz u osób z trądzikiem. Wewnętrznie podawany jest podczas chorób dróg oddechowych - w tych dolegliwościach stosuje się go od tysięcy lat na całym świecie. 

Kiedy stosować olejek pichtowy?

Olejek pichtowy posiada wiele wspaniałych właściwości. Sprawdzi się podczas kąpieli u pacjentów z napięciem mięśniowym. Dodanie kilku kropel do kąpieli sprawia, że mięśnie się rozluźniają, poprawia się również ukrwienie i zmniejszą obrzęki. Olejek pichtowy można również stosować podczas walki z łupieżem, wypadaniem włosów, czy nadmierną produkcją sebum na skórze głowy. Olejek pichtowy poprzez zwiększenie ukrwienia stymuluje porost włosów. Ponadto przeciwdziała powstawaniu zmarszczek. Dodawanie kilku kropli do kremu, czy olejku oraz regularne stosowanie na skórę przyczynia się do zwiększenia elastyczności skóry oraz zapobiega powstawaniu niedoskonałości. 

Olejek pichtowy sprawdzi się również podczas leczenia schorzeń nerek. Działa moczopędnie i jest w stanie zwalczyć kamienie nerkowe i piasek. Stosowany podczas okresu menopauzy wpływa na zmniejszenie dolegliwości takich jak uderzenia gorąca, czy zmienność nastrojów. Używany wewnętrznie zaleczy owrzodzenia, zwalczy kamicę nerkową, zmniejszy bóle reumatyczne. 

Olejek pichtowy można stosować również w formie inhalacji. Ten sposób wykorzystuje się podczas chorób dróg oddechowych. Substancja ta udrażnia nos, łagodzi ból gardła, ułatwia odkrztuszanie zalegającej wydzieliny. 

Podsumowując, olejek pichtowy działa na:

 • napięcie nerwowe
 • obrzęki nóg
 • łupież
 • wypadanie włosów
 • przetłuszczanie się włosów
 • zmarszczki
 • kamice nerkową 
 • artretyzm
 • objawy przekwitania
 • owrzodzenia 
 • bóle reumatyczne
 • katar
 • przeziębienie
 • bóle gardła
 • zalegającą wydzielinę

Olejek pichtowy dla dzieci

Olejek pichtowy można stosować u dzieci powyżej 3 roku życia. Najczęstszą formą wybieraną przez rodziców jest stosowanie inhalacji. Sposób ten umożliwia zwalczanie objawów zapalenia górnych dróg oddechowych, które jest jedną z częściej występujących chorób wśród dzieci wieku szkolnego. 

Skutki uboczne po przyjmowaniu olejku pichtowego

Olejek pichtowy jest substancją nie wykazującą skutków ubocznych. Uważany jest za jeden z bezpieczniejszych olejków eterycznych. Jedyne ryzyko pojawia się przy przedawkowaniu tej dobroczynnej substancji. Po przyjęciu większej ilości, niż jest zalecane przez producenta, mogą pojawić się nudności, biegunka i wymioty. 

Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania olejku pichtowego?

Olejek pichtowy nie powinien być stosowany u dzieci poniżej 3 roku życia. Nie zaleca się również przyjmowanie olejku pichtowego przez kobiety w ciąży i matki karmiące. Olejku z jodły nie powinni również stosować pacjenci z astmą oskrzelową. 

Gdzie kupić olejek pichtowy?

Olejek pichtowy dostępny jest w aptece, ale możemy zakupić go również w sklepach zielarskich. Cena olejku waha się od 7 do 25 zł. Należy pamiętać, że posiadając olejek we własnym domu należy zwrócić uwagę na sposób przechowywania. Olejek utlenia się po zetknięciu z powietrzem oraz traci swoje właściwości pod wpływem promieni słonecznych. Dlatego olejek należy przechowywać w zaciemnionym i chłodnym miejscu. 

Cierpiąc na niewielkie schorzenia, warto w pierwszej kolejności sięgać po naturalne sposoby. Olejek pichtowy to odpowiedni sposób na wyleczenie przeziębienia czy rozluźnienia mięśni po ciężkim dniu. Dlatego korzystajmy z dobrodziejstw naturalnych.