Wiesiołek to roślina z rodziny Compositae, której botaniczna nazwa to Matricaria chamomilla. Jego naturalne środowisko to Europa i Azja, ale jest obecnie uprawiany na całym świecie. Wiesiołek jest często używany w medycynie naturalnej, w szczególności jako środek uspokajający i nasenny. Zainteresowanie wiesiołkiem jest wynikiem jego wielu zdrowotnych korzyści i zastosowań. Wiele badań naukowych potwierdza jego pozytywny wpływ na zdrowie, w tym na serce, układ odpornościowy i jakość skóry. W związku z tym coraz więcej osób zaczyna stosować produkty z wiesiołka jako naturalne źródło zdrowia i dobrego samopoczucia. Jest też popularny jako składnik suplementów diety i kosmetyków. Wzrasta także zainteresowanie uprawą tej rośliny w celu pozyskiwania oleju i innych produktów z jego nasion. Wiele firm i producentów oferuje olej z wiesiołka w różnych formach, co dodatkowo wpłynęło na jego popularność. Roślina ta, jest również często wykorzystywana w kuchni, jako zdrowa i smaczna alternatywa dla innych olejów roślinnych. 

Olej z wiesiołka - jak jest pozyskiwany?

Olej jest pozyskiwany z nasion wiesiołka poprzez proces tłoczenia na zimno. Proces ten polega na mechanicznym oddzieleniu oleju od suchego nasiona. Tłoczenie na zimno zapewnia, że olej zachowuje swoje składniki odżywcze i nie traci swoich właściwości podczas produkcji. Po tłoczeniu, olej jest filtrowany i przechowywany w ciemnym i chłodnym miejscu, aby zapobiec utlenianiu i utracie jakości. W niektórych przypadkach może być również rafinowany, aby usunąć zanieczyszczenia i zwiększyć trwałość. Niektórzy producenci dodają również dodatkowe składniki, takie jak witaminy i minerały, aby zwiększyć wartość odżywczą oleju. W każdym przypadku ważne jest, aby wybierać olej z wiesiołka pochodzący od zaufanego producenta i oznaczony jako tłoczony na zimno.

Olej z wiesiołka - składniki odżywcze

Olej z wiesiołka jest bogaty w następujące składniki odżywcze:

Kwasy tłuszczowe nienasycone, w tym kwasy Omega-3 i 6. Składniki te są ważne dla zdrowego serca, mózgu i skóry. Olej z wiesiołka zawiera witaminy E i K, które są niezbędne dla zdrowej skóry i układu krążenia. Posiada w swoim składzie również magnez, żelazo i wapń, które są potrzebne dla zdrowego funkcjonowania organizmu. Zawarte w składzie antocyjany są związkami chemicznymi o działaniu przeciwutleniającym, które pomagają chronić komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. W jego składzie znajdziemy również flawonoidy, które są związkami chemicznymi o działaniu przeciwutleniającym i przeciwzapalnym, które pomagają chronić organizm przed chorobami. Jednakże, warto zauważyć, że różne produkty olejów z wiesiołka mogą mieć różne składy, więc ważne jest, aby upewnić się, że wybrany produkt jest wysokiej jakości i zawiera wystarczające ilości składników odżywczych.

Wiesiołek - właściwości i zastosowanie

Olej z wiesiołka jest uważany za jeden z najbardziej wartościowych olejów roślinnych ze względu na swoje właściwości zdrowotne. Zastosowanie oleju z wiesiołka może obejmować:

 • problemy skórne: olej z wiesiołka jest bogaty w kwasy tłuszczowe Omega-3 i 6, które są ważne dla zdrowej skóry. Może on pomóc w leczeniu suchości, swędzenia i innych problemów skórnych.
 • zaburzenia trawienia i problemy z układem pokarmowym: może pomóc w leczeniu problemów trawiennych, takich jak zapalenie jelita grubego, biegunka i wzdęcia.
 • wysoki poziom cholesterolu: kwasy tłuszczowe zawarte w oleju z wiesiołka są ważne dla zdrowego serca, ponieważ pomagają obniżyć poziom cholesterolu i poprawiają krążenie krwi.
 • zaburzenia funkcjonowania mózgu: zawarte w oleju z wiesiołka kwasy tłuszczowe są ważne dla zdrowego mózgu, ponieważ pomagają w jego funkcjonowaniu i rozwoju.
 • problemy z układem ruchowym: Olej z wiesiołka może pomóc w leczeniu stanów zapalnych i bólu stawów, takich jak artretyzm i dna moczanowa.

Na co pomaga olej z wiesiołka?

 • Choroby skóry: Olej z wiesiołka jest często stosowany jako naturalny środek na trądzik, łuszczycę i inne choroby skóry. Może on łagodzić podrażnienia i zmiękczać skórę.
 • Choroby oczu: Wiesiołek jest również uważany za skuteczny w leczeniu chorób oczu, takich jak zaćma i jaskra.
 • Zaburzenia emocjonalne: Wiesiołek może być stosowany jako naturalne wsparcie dla zdrowia psychicznego. Kwasy tłuszczowe omega-3 zawarte w oleju z wiesiołka mogą pomagać w regulacji nastroju i obniżać poziom stresu.

Warto pamiętać, że niektóre z tych korzyści zdrowotnych wymagają dalszych badań i potwierdzenia. Zawsze należy skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem oleju z wiesiołka jako formy leczenia.

Przeciwwskazania do stosowania oleju z wiesiołka?

Olej z wiesiołka jest uważany za bezpieczny dla większości osób, ale jego stosowanie może być przeciwwskazane w niektórych przypadkach.

 • Ciąża i karmienie piersią: Ze względu na brak dostatecznych danych dotyczących bezpieczeństwa, zaleca się, aby kobiety w ciąży i karmiące piersią unikały stosowania dużych ilości oleju z wiesiołka.
 • Choroby krwi: Olej z wiesiołka może nasilać działanie leków przeciwkrzepliwych, takich jak warfaryna. Osoby przyjmujące takie leki powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem.
 • Choroby wątroby: Olej może nasilać działanie leków, które są metabolizowane przez wątrobę, co może prowadzić do niebezpiecznych reakcji. Osoby przyjmujące takie leki powinny skonsultować się z lekarzem
 • Alergie: Niektóre osoby są uczulone na wiesiołek i powinny unikać jego stosowania.
 • Choroby nowotworowe: Ze względu na możliwe interakcje z lekami nie zaleca się stosowania oleju z wiesiołka w leczeniu chorób nowotworowych.

Należy jednak pamiętać, że zastosowanie oleju z wiesiołka w leczeniu chorób powinno być konsultowane z lekarzem, ponieważ niektóre choroby wymagają specjalistycznego leczenia. Olej z wiesiołka może być używany jako uzupełnienie, ale nie powinien być traktowany jako substytut leków przepisanych przez lekarza.

Skutki uboczne po zastosowaniu oleju z wiesiołka

Olej z wiesiołka jest uważany za bezpieczny i nie powoduje poważnych skutków ubocznych u większości ludzi. Jednak jego stosowanie może powodować niektóre niepożądane efekty, takie jak:

 • Wzdęcia i biegunka: Niektórzy ludzie skarżą się na wzdęcia i biegunkę po spożyciu oleju z wiesiołka.
 • Nieznaczne krwawienie: Stosowanie oleju z wiesiołka może prowadzić do nieznacznego krwawienia, zwłaszcza u pacjentów z niedoborem witaminy K lub zaburzeniami krzepliwości krwi.
 • Reakcje alergiczne: czasem pacjenci mogą odczuwać reakcje alergiczne na olej z wiesiołka, takie jak swędzenie, wysypka lub obrzęk.

Efekty uboczne nie występują u każdego i są rzadkie. Przed rozpoczęciem stosowania oleju z wiesiołka należy skonsultować się z lekarzem, szczególnie w przypadku chorób przewlekłych lub stosowania innych leków.

Rodzaje produktów z wiesiołka dostępnych na rynku

Na rynku dostępne są następujące rodzaje produktów z wiesiołka:

 • Olej z wiesiołka: Najpopularniejszy produkt, który jest dostępny w formie płynnej lub kapsułek. Może być stosowany jako suplement diety lub jako dodatek do potraw.
 • Soki i napoje z wiesiołka: Są one często sprzedawane jako naturalne źródło kwasów tłuszczowych omega-3.
 • Suplementy diety z wiesiołka: Są one dostępne w formie kapsułek i tabletek. Mogą zawierać ekstrakty z nasion lub olej.
 • Produkty kosmetyczne z wiesiołka: Są one dostępne w formie kremów, balsamów i olejków do masażu. 
 • Produkty spożywcze z wiesiołka: Są one dostępne jako dodatek do potraw, takich jak sałatki i pasty. Mogą zawierać nasiona lub olej jako składnik.

Zastosowanie wiesiołka w przemyśle farmaceutycznym

Wiesiołek jest często wykorzystywany w przemyśle farmaceutycznym ze względu na swoje właściwości lecznicze i zdrowotne. Roślinę tą wykorzystuję się między innymi do produkcji suplementów diety, leków na choroby serca, leki na choroby skóry i stany zapalne. 

suplementy diety 

jest często sprzedawany jako suplement diety w celu uzupełnienia niedoboru kwasów tłuszczowych Omega-3 i witamin E i K.

Leki na choroby serca

może być stosowany jako składnik leków na choroby serca, ponieważ jego kwasy tłuszczowe Omega-3 mogą pomagać obniżać poziom cholesterolu i ciśnienie krwi

Leki na choroby skóry

może być stosowany jako składnik kosmetyków i leków na choroby skóry, takie jak łuszczyca, ponieważ jego witamina E i właściwości przeciwutleniające mogą pomagać chronić skórę i poprawiać jej wygląd.

Leki na stany zapalne

może być stosowany jako składnik leków na stany zapalne, ponieważ jego kwasy tłuszczowe Omega-3 i właściwości przeciwzapalne mogą pomagać łagodzić objawy stanów zapalnych.

Olej z wiesiołka z apteki

Tak, olej z wiesiołka jest dostępny w aptekach jako suplement diety. Można go kupić w formie kropli lub kapsułek. Przed zakupem warto skonsultować się z farmaceutą lub lekarzem, aby upewnić się, że olej z wiesiołka jest odpowiedni dla danej osoby i nie występują przeciwwskazania do jego stosowania.

Olej z wiesiołka możemy zakupić w formie

 • Oleju z wiesiołka: Najpopularniejszy produkt z wiesiołka, który jest dostępny w formie płynnej lub kapsułek. Może być stosowany jako suplement diety lub jako dodatek do potraw.
 • Soków i napojów z wiesiołka: Są one często sprzedawane jako naturalne źródło kwasów tłuszczowych omega-3.
 • Suplementów diety z wiesiołka: Są one dostępne w formie kapsułek i tabletek. Mogą zawierać ekstrakty z nasion wiesiołka lub olej z wiesiołka.
 • Produktów kosmetycznych z wiesiołka: Są one dostępne w formie kremów, balsamów i olejków do masażu. Mogą zawierać ekstrakty z wiesiołka i olej z wiesiołka jako składniki aktywne.
 • Produktów spożywczych z wiesiołka: Są one dostępne jako dodatek do potraw, takich jak sałatki i pasty. Mogą zawierać nasiona wiesiołka lub olej z wiesiołka jako składnik.

Perspektywy na przyszłość badań nad wiesiołkiem są bardzo obiecujące, ponieważ roślina ta jest uważana za naturalne źródło kwasów tłuszczowych omega-3 i 6 może być stosowana w leczeniu wielu chorób. W dalszej perspektywie, badania nad wiesiołkiem mogą pomóc w opracowaniu nowych, skuteczniejszych i bezpieczniejszych metod leczenia chorób takich jak:

 • choroby serca i naczyń krwionośnych, takie jak miażdżyca i choroby niedokrwienne serca
 • reumatoidalne zapalenie stawów
 • choroba Alzheimer's i choroba Parkinsona
 • zaburzenia psychiczne, takie jak depresja i stany lękowe

W kontekście dalszej przyszłości, należy oczekiwać, że badania nad wiesiołkiem będą kontynuowane w celu określenia jego skuteczności i bezpieczeństwa w leczeniu wielu chorób i dolegliwości zdrowotnych. Jednak ważne jest, aby pamiętać, że badania te są wciąż w początkowej fazie i dalsze badania są konieczne, aby potwierdzić te ustalenia.