Objawy niedoboru potasu

Potas jest jednym z trzech minerałów, o które najczęściej pytają pacjenci w aptece. Nic w tym dziwnego, dlatego że potas odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie człowieka. Jest to makroelement, bez którego nasz organizm nie jest w stanie funkcjonować. 

Rola potasu w organizmie

Potas odgrywa ważną rolę w wielu procesach zachodzących w naszym organizmie. Między innymi jest niezbędny do zachowania prawidłowego napięcia na błonach komórkowych, odpowiada również za przekazywanie impulsów elektrycznych między komórkami. Bez potasu nie jest również możliwa budowa białek i aminokwasów. Przy niedoborach potasu występuje spadek energii, a wynika to z tego, że ten makroelement jest niezbędny podczas produkcji energii w komórkach. Potas jest elektrolitem, czyli odpowiada również za stan nawodnienia oraz prawidłową pracę mięśni oraz za poprawne wydzielanie insuliny. 

Niedobór potasu w organizmie

Niedobór potasu zdarza się rzadko, dzieje się tak w większości przypadków w momencie, kiedy nasz organizm nie funkcjonuje normalnie. Mianowicie niedobory potasu mogą pojawiać się podczas długotrwałych biegunek i wymiotów oraz krwotoków. Ewentualnym zagrożeniem powstawania niedoborów potasu jest przyjmowanie diuretyków obniżających ciśnienie krwi. Hipokaliemia, bo tak nazywamy inaczej niedobór potasu, może pojawić się również podczas niedoczynności tarczycy.

Objawy niedoboru potasu

Do głównych objawów świadczących o niedoborze potasu zaliczamy:

  • zwiotczenie mięśni
  • zaburzenia rytmu serca
  • zwiększenie ciśnienia krwi
  • omdlenia
  • przewlekłe zmęczenie
  • nerwowość

Nadmiar potasu w organizmie

Hiperkaliemia to nic innego jak zbyt wysokie stężenie potasu we krwi, powstaje ono na skutek złej pracy nerek i przyjmowania niektórych leków nasercowych. Przyczyną nadmiaru potasu może być również spożywanie dużej ilości soli lub przyjmowanie suplementów z apteki w dawkach większych, niż zalecane przez producenta.

Objawy nadmiaru potasu

Zarówno niedobór, jak i nadmiar potasu prowadzą do zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Hiperkaliemia prowadzi głównie do:

  • zaburzeń pracy serca 
  • osłabienia

Jak uzupełnić niedobór potasu?

Człowiek dorosły powinien otrzymywać od 2000 do 4000 mg tego makroelementu na dobę. W przypadku niedoborów najłatwiej jest udać się do apteki i zakupić suplementy zawierające potas, jednak należy pamiętać że naturalne źródła z pożywienia posiadają lepszą przyswajalność. Podczas niedoborów można wdrożyć produkty, które są bogate w ten pierwiastek i zapobiec objawom związanym z jego niedoborem. 

Produkty bogate w potas:

Źródło

gramatura

zawartość potasu w mg

pomidor

200 g

474

groch gotowany

200 g

724

soczewica

200 g

738

jarmuż

200 g

982

kurki

200 g

1112

natka pietruszki

200 g

1108

fasola gotowana

200 g

1122

koperek

200 g

1476

szpinak

200 g

1116

Nie są to jedyne źródła potasu, ten makroelement znajdziemy również w produktach, które spożywamy na co dzień, np. dobrym źródłem potasu są wszelkiego rodzaju mięsa oraz ryby. Potas jest obecny również w owocach takich jak banany, kiwi i cytrusach. Znajdziemy go również w nabiale oraz orzechach. 

Dlaczego podczas kaca sięgamy po potas?

Często po spożyciu alkoholu występuje przysłowiowy ,,kac’’. Wynika to z tego, że procenty wypłukują elektrolity. Zaburzenia w stężeniu potasu powodują zwiększenie ciśnienia krwi, kołatanie serca oraz ryzyko występowania skurczów. Dlatego kiedy występują u nas takie dolegliwości powinniśmy sięgnąć właśnie po potas. Najlepszym rozwiązaniem będzie spożywanie soków pomidorowych oraz produktów zawierających duże stężenie elektrolitów. 

Odpowiednia gospodarka wodno-elektrolitowa jest niezmiernie ważna dla naszego organizmu, dlatego powinniśmy zadbać o to, by nie doprowadzać do zaburzeń w stężeniu potasu. Szczególnie bądźmy czujni podczas występowania przewlekłych biegunek i wymiotów. W takich sytuacjach możemy sięgnąć po gotowe preparaty z apteki, które zawierają odpowiednie proporcje elektrolitów i w szybki oraz bezpieczny sposób uzupełnią niedobory. Są to preparaty stworzone z myślą o pacjentach narażonych na odwodnienie. W przypadku niedoborów wynikających z ubogiej diety lub podczas zaburzeń powstałych na skutek przyjmowania leków,  wdrażajmy produkty bogate w mikro- i makroelementy i korzystajmy z naturalnych źródeł.

Powiązane produkty

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.