Objawy i sposoby leczenia prostaty

Szacuje się, że około 50% mężczyzn po 55. roku życia ma problemy z gruczołem krokowym, zwanym prostatą. Jest to problem, który zaburza życie seksualne i codzienne funkcjonowanie u panów. Często mężczyźni ignorują symptomy świadczące o początku choroby, w większości przyczyną zaniedbania jest wstyd.

Czym jest prostata?

Prostata to gruczoł krokowy, który jest odpowiedzialny za możliwość prokreacji u mężczyzn. W gruczole tym jest wytwarzany płyn, w którym są obecne plemniki. Płyn ten występuje w spermie, ma białawy kolor i jest pożywką dla plemników. Tak więc prawidłowo działający gruczoł krokowy jest jednym z elementów warunkujących płodność.

Choroby prostaty

Prostata jest obecna u każdego z mężczyzn, jednak powyżej 50. roku życia większość panów ma z nią problem. Jedną z chorób, która pojawia się w drugiej połowie życia jest przerost prostaty, który powoduje zaburzenia seksualne oraz problemy z oddawaniem moczu. W prostacie dochodzi do przerostu komórek, które powodują ucisk na układ moczowy. Ten rodzaj choroby zaliczamy do nowotworów łagodnych. Rzadko kiedy w gruczole prostaty rozwija się nowotwór złośliwy. Jeśli jednak się pojawia, charakteryzuje się przerzutami na kości. Łagodny przerost prostaty jest nazywany skrótem BPH, złośliwy nowotwór prostaty nosi skrót PCa.

Objawy chorób prostaty

Choroba znacznie obniża komfort życia pacjenta. Choć zmiany BPH określa się jako łagodne, to potrafią one wywrócić życie mężczyzn do góry nogami. Wszystko to dzieje się przede wszystkim z powodu utraty panowania nad swoim życiem. Do najpopularniejszych objawów przerostu prostaty zaliczamy:

  • częstą potrzebę oddawania moczu
  • potrzebę oddawania moczu nocą
  • brak możliwości opróżnienia pęcherza do końca
  • problemy z oddawaniem moczu, znacznie większy wysiłek w czasie mikcji 
  • uczucie pieczenia podczas oddawania moczu

Problemy, które pojawiają się podczas przerostu gruczołu są wynikiem uciskania cewki moczowej. Czym stadium choroby jest bardziej zaawansowane, tym trudniej jest wypchnąć mocz przez cewkę, co skutkuje niepełnym opróżnieniem. Zalegające resztki moczu powodują ponowną potrzebę oddania moczu. 

Prostata i życie seksualne

Przerost prostaty wpływa w większej mierze na układ moczowy, jednak warto pamiętać, że prostata to miejsce, gdzie jest produkowany płyn nasienny oraz substancje pozwalające zachować odpowiednie nawilżenie podczas stosunku. Dlatego zaburzenia funkcjonowania gruczołu krokowego mogą zmniejszyć komfort życia seksualnego, mimo tego, że zaburzenie te nie wpływa na uzyskanie wzwodu. 

Konsekwencje nieleczenia prostaty

Nieleczona prostata może powodować szereg zmian w układzie moczowym. Mianowicie brak odpowiedniego leczenia może prowadzić do całkowitego zamknięcia ujścia moczu. Pacjent w takim przypadku musi zostać poddany cewnikowaniu w celu opróżnienia pęcherza. Ciągłe zaleganie i cofanie się moczu prowadzi również do nieodwracalnych zmian w nerkach. Niezmiernie ważne jest, aby pacjent, który posiada objawy przerostu prostaty, poddał się leczeniu farmakologicznemu, które jest możliwe podczas wczesnego i średnio zaawansowanego stadium choroby. 

Leczenie prostaty

We wczesnym i średnio zaawansowanym stadium choroby możliwe jest wdrożenie leków, które zmniejszą obrzęk i poprawią komfort pacjenta. Należy jednak wiedzieć, że organizmy panów często przyzwyczajają się do leczenia i stosowane leki przestają działać. W zaawansowanych przypadkach konieczne jest usunięcie prostaty, czyli wykonanie prostatektomii. 

Leczenie prostaty i seks

Leczenie przerostu prostaty lekami niesie ze sobą ryzyko obniżenia jakości życia seksualnego. Dzieje się tak na skutek przyjmowania farmaceutyków, które działają rozkurczowo na mięśnie gładkie podścieliska gruczołu krokowego i pęcherza moczowego. Rozkurczanie tych części przyczynia się do polepszenia przepływu moczu. Jednocześnie prowadzi to do rozszerzania naczyń krwionośnych, zmniejszenia ciśnienia i problemów ze wzwodem. Po odstawieniu leków zaburzenia wzwodu znikają, dlatego często pacjenci sami decydują o odstawianiu farmaceutyków. Urolodzy wciąż przestrzegają, że nie jest to najlepsze rozwiązanie. Istnieje jeszcze jedna grupa leków stosowana w leczeniu tego schorzenia. Są to leki zawierające substancje takie jak finasteryd i dutasteryd. Leki te przyczyniają się do spowolnienia choroby, ale powodują zaburzenia płodności. Panowie często rezygnują więc również i z tej metody leczenia. Jedną z metod terapii jest łączenie tych dwóch grup leków, co przyczynia się do zmniejszenia ryzyka występowania niewydolności serca. Podczas leczenia PCa, czyli złośliwego nowotworu prostaty, stosowane leki powodują brak możliwości wzwodu, a co za tym idzie brak możliwości współżycia. 

Nowe metody leczenia prostaty

Ostatnimi czasy dość popularna jest metoda fonowania, która polega na przekazywaniu dźwiękowych mikrowibracji. Metoda ta pozwala na zregenerowanie mięśni i tkanek w sposób naturalny. Urządzenie medyczne, które służy do wykonania tego zabiegu, emituje wibracje dźwiękowe, odpowiadające wibracjom biologicznym, które powstają w tkance mięśniowej przy maksymalnym napięciu statycznym. Pod wpływem mikrowibracji dźwiękowych dochodzi do regeneracji gruczołu. Jest to metoda nieinwazyjna, która nie posiada skutków ubocznych. Cieszy się dużą popularnością oraz skutecznością. 

Co dzieje się po usunięciu prostaty?

Usunięcie operacyjne prostaty powoduje brak możliwości wytrysku, ponieważ prostata odpowiada za większą część produkcji płynu, który pełni funkcję nawilżenia oraz bytowania plemników. Jednak pozytywną stroną tej metody leczenia jest możliwość uzyskania wzwodu oraz orgazmu. 

Seks ogranicza powstawanie przerostu prostaty?

Obecnie panuje teoria, że osoby, które regularnie uprawiają seks, są mniej narażone na przerost gruczołu krokowego. Nie ma jednak badań, które potwierdzałyby taką teorię. Urolodzy nie zauważają znacznej różnicy między osobami aktywnymi seksualnie od tych żyjących w powściągliwości. 

Problem przerostu prostaty dotyczy panów po 50. roku życia, jednak należy zacząć obserwować swój organizm znacznie wcześniej. W przypadku występowania symptomów, które mogą sugerować chorobę, należy udać się do lekarza i nie bagatelizować swojego stanu zdrowia. Wczesne zdiagnozowanie choroby i wdrożenie odpowiedniego leczenia zapobiegnie rozwojowi choroby. W aptece znajdziemy suplementy i leki bez recepty, które wspomagają prawidłową pracę prostaty i warto po nie sięgnąć na wczesnym etapie występowania zaburzeń.

Powiązane produkty

Prostaceum, tabletki, 60...
Dostępny
Prostata

Prostaceum, tabletki, 60 szt.

PRZEDS. FARMACEUTYCZNE LEK-AM SP. Z O.O.
42,05 zł
Wskazania: Prostata Prawidłowy poziom testosteronu

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.