Objawy i przyczyny poronienia

Za poronienie uważamy przedwczesne zakończenie ciąży przed upływem 22 tygodnia. Objawy utraty ciąży mogą być różne w zależności od wieku ciąży i wielu okoliczności. We wczesnej ciąży kobieta może nawet nie zauważyć poronienia, bo często dochodzi do niego bez wcześniejszej świadomości o obecności ciąży. Jakie więc są objawy poronienia?

Czym jest poronienie?

Statystyki mówią, że około 20% ciąż kończy się poronieniem. Najczęściej dochodzi do utraty ciąży podczas wczesnego jej stadium. Panie często nawet nie są świadome, że doszło do utraty ciąży, ponieważ nawet nie podejrzewają jej obecności. We wczesnym stadium ciąży nie określa się przyczyny poronienia, gdyż lekarze nie są w stanie określić, co było przyczyną takiego stanu rzeczy. Aby dokładnie określić przyczynę, należałoby się przyjrzeć całemu procesowi zapłodnienia. W czasie owulacji dojrzałe jajeczko zostaje uwolnione z jajnika i zmierza przez jajowód w kierunku macicy. Jeśli podczas tej drogi dojdzie do spotkania z plemnikiem i zapłodnienia, zygota dzieli się na komórki i około 10 dnia zagnieżdża się w macicy. W momencie zagnieżdżenia się zarodka w macicy, łożysko zaczyna wydzielać progesteron, który chroni embrion przed odrzuceniem przez organizm matki. Kiedy progesteron jest wydzielany w zbyt małej ilości, może dojść do złuszczania się ścian macicy, a co za tym idzie - do poronienia. Dlatego często kobiety nie są świadome utraty ciąży, bo właśnie w początkowej fazie ciąży poronienie może przypominać obfitą miesiączkę.

Jakie są objawy poronienia?

Podczas poronienia mogą wystąpić pojedyncze objawy lub ich szereg:

Plamienie - plamienie podczas zagnieżdżania się zarodka jest rzeczą naturalną, może, ale nie musi występować. Plamienie o zabarwieniu brązowym lub jasno czerwonym powinno skłonić nas do wizyty u lekarza. Jeśli podczas plamienia dodatkowo występują skurcze, może świadczyć to o zagrożeniu. Dodatkowo kolejnym niepokojącym objawem może być nagłe krwawienie, które szybko zwiększa swoją objętość. Obecność skrzepów lub fragmentów tkanek podczas krwawienia może oznaczać poronienie.

Skurcze - skurcze podczas ciąży występują naturalnie i nie są objawem, który powinien nas niepokoić. Oczywiście bezpieczne skurcze powinny mieć charakter przemijający i krótkotrwały, a ich nasilenie nie powinno być większe niż to, którego doświadczamy podczas miesiączki. Niebezpieczeństwo pojawia się w momencie pojawienia się skurczy nagłych o dużym nasileniu i długotrwałym przebiegu. Jeśli pojawiają się dodatkowo bóle z okolicy lędźwiowej powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem prowadzącym lub udać się do najbliższego szpitala. Podczas skurczy sugerujących poronienie często pojawia się równocześnie plamienie.

Wydzielina z pochwy - wydzielina wodnista lub śluz o zabarwieniu jasno różowym może również sugerować poronienie. Szczególnie, jeśli w tej wydzielinie znajdują się kawałki tkanek. Taki stan rzeczy nie powinien być ignorowany. Zawsze kiedy pojawia się jakakolwiek wątpliwość odnośnie stanu ciąży powinniśmy udać się do lekarza.

Istnieją jeszcze inne objawy poronienia, które są mniej zauważalne przez kobiety. Mianowicie podczas poronienia może nastąpić nagły spadek wagi lub możemy doświadczyć zaniku objawów ciąży. 

Rodzaje poronienia

Istnieje podział poronień, który powstał na podstawie wieku ciąży oraz przebiegu poronienia. Dzielimy je również w zależności od potrzeby wykonywania zabiegu po takich poronieniach. 

Poronienie zupełne - jest to najrzadsze poronienie z wszystkich występujących. Podczas tego poronienia dochodzi do całkowitego wydalenia płodu i kosmówki  za pomocą skurczów macicy. Ten rodzaj poronienia nie wymaga łyżeczkowania, czyli oczyszczania macicy z pozostałych tkanek.

Poronienie niezupełne - poronienie polegające na usunięciu częściowym, czyli płód z fragmentem łożyska i kosmówki. Po tego rodzaju poronieniu kobieta musi zostać poddana wyłyżeczkowaniu. 

Poronienie jednoczasowe - poronienie wczesne, które występuje do 12 tygodnia ciąży

Poronienie dwuczasowe - poronienie późne, czyli takie, które występuje między 13 a 22 tygodniem

Podział kliniczny poronień

Podział kliniczny jest zależny od szans na uratowanie ciąży oraz od stanu klinicznego kobiety i płodu

Poronienie w toku - ten rodzaj poronienia jest obecny w momencie, kiedy kobieta zignoruje pierwsze objawy sugerujące utratę ciąży lub w momencie, kiedy wdrożone leczenie nie przynosi efektów. Objawami tego poronienia są bóle w podbrzuszu, silne skurcze i krwawienie.

Poronienie zagrażające - poronienie, które następuje w przebiegu zamkniętego kanału szyjki macicy. Towarzyszą mu bóle w nadbrzuszu i małe krwawienie. Ten rodzaj poronienia w większości udaje się zatrzymać. Ciąża z takimi objawami jest nazywana ciążą zagrożoną. Kobiety w takim  stanie powinny leżeć i być pod stałą opieką lekarza. 

Poronienie zatrzymane - poronienie, w którym płód obumarł i nie został wydalony z jamy macicy w ciągu 8 tygodni od przerwania życia płodu.

Poronienie szyjkowe - jajo płodowe zostaje uwięzione w rozszerzonym kanale szyjki macicy i nie zostaje wydalone z powodu zamkniętego ujścia.

Puste jajo płodowe- jajo rozwijające się w macicy nie posiada zarodka

Poronienie nawykowe - poronienie, które występuje po sobie i jest spowodowane wadami płodu.

Przyczyny poronienia

Przyczyn poronienia jest wiele, do głównych zaliczamy wady anatomiczne macicy, zaburzenia hormonalne, czynniki immunologiczne, infekcje bakteryjne i wirusowe, wady genetyczne, wiek kobiety oraz jej stan psychiczny. Obecne badania dowodzą, że znaczny wpływ na poronienie może mieć zły stan psychiczny kobiety oraz przewlekły stres. Szacuje się, że kobiety w słabej kondycji psychicznej posiadają trzykrotnie większą szansę na poronienie. Podniesiony poziom kortyzolu w organizmie kobiety daje sygnał organizmowi, że nie są to odpowiednie warunki do ciąży. 

Badania po poronieniu

Ważne jest, aby po przejściu poronienia wykonać serię badań w celu określenia przyczyny poronienia. Taki stan rzeczy pomoże podjąć decyzję o przyszłych ciążach. 

Jak zapobiec poronieniu?

Najważniejsza jest obserwacja własnego organizmu, oznacza to w praktyce, aby reagować na wszelkiego rodzaju nieprawidłowości. Często wcześnie wykryte zagrożenie wymaga wdrożenia leków lub po prostu oszczędzania organizmu kobiety. 

Czy mogę zajść w ciążę po poronieniu?

To, w jakim czasie po poronieniu kobieta będzie mogła zajść w ciążę, zależy od stanu psychicznego i fizycznego kobiety. Duży wpływ na to, ile czasu musi upłynąć do kolejnej ciąży, ma również rodzaj poronienia. W przypadku samoistnego poronienia o kolejną ciążę można starać się w następnych cyklu. Jeśli zaś dochodzi do poronienia, które wymaga łyżeczkowania, należy z reguły odczekać z kolejną ciążą minimum 3 miesiące. 

Poronienie jest sytuacją w życiu kobiety, która pozostawia ogromne piętno emocjonalne, należy jednak pamiętać, że często nie mamy wpływu na utratę ciąży. Dlatego warto jest skorzystać z porad psychologa, który pomoże poradzić sobie w takiej sytuacji. Warto również zdawać sobie sprawę, że kolejne ciąże nie muszą przebiegać z takim samym scenariuszem.

Powiązane produkty

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.