Objawy arytmii i sposoby leczenia

Arytmia serca to najprościej mówiąc zaburzenia rytmu polegające na przyspieszeniu, zwolnieniu i nieregularności w funkcjonowaniu. Arytmia w większości przypadków jest wynikiem choroby zastawek lub mięśnia sercowego. Jak objawia się arytmia? Jakie skutki ze sobą niesie? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć.

Czym jest arytmia?

U zdrowego człowieka serce podejmuje pracę już w wieku płodowym. Jego rytm jest zmienny w zależności od wieku. W wieku płodowym serce pracuje znacznie szybciej, ten stan utrzymuje się aż do wieku niemowlęcego. W następnym okresie życia znacznie spowalnia, dopiero w wieku dorosłym utrzymuje się na poziomie od 68-74 uderzeń na minutę. Ten wynik jest oczywiście notowany w przypadku spoczynku. W zależności od sytuacji liczba uderzeń może się zwiększyć. Wpływ na to może mieć stres, radość czy smutek. Podczas występowania arytmii dochodzi do zaburzeń rytmiczności lub częstotliwości powstawania bodźców w węźle zatokowym lub zaburzeń ich przewodzenia. Takie zaburzenia mogą pojawić się na skutek nadmiernej pracy mięśnia sercowego lub nadmiernej reakcji na bodźce. Tego rodzaju zaburzenia prowadzą do nieprawidłowości bicia serca, które powodują przyspieszenie lub zwolnienie zatokowego rytmu serca. 

Jak objawia się arytmia?

Zaburzenia rytmu zwane arytmią mogą mieć różny przebieg, dlatego o arytmii mówimy gdy:

  • pojawia się zaburzenie rytmu charakteryzujące się przyspieszeniem lub spowolnieniem przy zachowaniu regularności pobudzeń
  • pojawiają się skurcze dodatkowe, które wywołane są różnymi ogniskami bodźcotwórczymi
  • nie pojawia się oczekiwany skurcz serca
  • pojawią się skurcze serca z powodu nieregularnego przewodzenia pobudzeń z przedsionków do węzła przedsionkowo-komorowego i następnie do komór

Postacie zaburzeń rytmu serca

Zaburzenia rytmu mogą posiadać różną postać. Badania dowodzą, że najczęściej w Polsce diagnozuje się:

  • tachykardię zatokową - nazywaną inaczej częstoskurczem serca. Podczas tego stanu obserwuje się przyspieszenie bicia serca do 100 uderzeń na minutę. 
  • bradykardię - stan w którym serce pracuje wolniej, czyli uderza mniej niż 60 razy na minutę. 
  • dodatkowe skurcze komorowe i nadkomorowe - występowanie dodatkowych skurczów serca prowadzących do zaburzenia jego pracy.
  • migotanie przedsionków - szybkie i niemiarowe bicie serca wywołane nieregularnym skurczem przedsionków 
  • częstoskurcz komorowy i nadkomorowy - zaburzenia rytmu serca powyżej 100 uderzeń na minutę.

Objawy zaburzeń rytmu serca

Zaburzenia rytmu serca mogą dawać różne objawy. Czasem pacjenci nie skarżą się na żadne dolegliwości. Najczęstszym objawem zgłaszanym przez pacjentów jest kołatanie serca, czyli pojawienie się przyspieszenia i nieregularnego bicia. Dodatkowo czasem pojawia się uczucie tak zwanego szarpnięcia w okolicy serca. Pacjenci opisują ten stan poprzez nagłą potrzebę kasłania lub uczucie dławienia. Stan ten ustępuje samoistnie i trwa chwilę. Chorzy skarżą się również na tak zwane przeskakiwanie w klatce piersiowej oraz chwilowe zatrzymanie akcji serca. Najczęściej obserwuje się duszności, osłabienie oraz bóle w klatce piersiowej. 

Diagnostyka zaburzeń rytmu serca

Podczas diagnostyki zaburzeń rytmu serca bardzo ważnym elementem jest osłuchiwanie pacjenta oraz dokładne badanie jego pulsu. Dodatkowo wykonuje się EKG, a w razie wątpliwości badanie to wykonuje się przez 24 godziny. U pacjenta z podejrzeniem arytmii wykonuje się koronarografię oraz testy wysiłkowe. Lekarz zleca również badanie poziomu elektrolitów, badanie moczu i poziomu kreatyniny w surowicy, parametry krzepnięcia, prześwietlenie RTG klatki piersiowej oraz echo serca. 

Leczenie zaburzeń rytmu serca

Leczenie zaburzeń rytmu serca jest zależne od postaci arytmii. Przede wszystkim lekarz skupia się na określeniu przyczyn występujących zaburzeń. Jedną ze skutecznych metod leczenia arytmii jest usunięcie przyczyny. Stosuje się zabiegowe leczenie zastawek, dobieranie leków hamujących objawy oraz natychmiastową zmianę trybu życia. Palenie papierosów może mieć wpływ na pogorszenie stanu pacjenta, dlatego powinno się bezwzględnie zaprzestać palenia. Dodatkowo podczas występowania chorób współistniejących takich jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, podwyższony cholesterol należy zadbać o prawidłowe leczenie. 

Jakie leki na arytmię?

Obecnie na rynku farmaceutycznym jest wiele leków stosowanych w leczeniu arytmii. Lekami najczęściej stosowanymi przez pacjentów są:

  • glikozydy
  • amiodaron
  • beta-blokery
  • propafenon
  • antagoniści wapnia

Jakie zabiegi na zaburzenia rytmu serca?

W leczeniu arytmii można zastosować zabiegi takie jak:

  • operacja zastawki serca
  • wszczepienie rozrusznika serca
  • ablacje RF
  • zabiegowe leczenie choroby niedokrwiennej
  • kardiowersja elektryczna
  • wszczepienie kardiowertera- defibrylatora 

Skutki nieleczonej arytmii

Nieleczone zaburzenia rytmu serca mogą prowadzić to do występowania omdleń, duszności, problemów z oddychaniem, zaburzeń pamięci, osłabienia lub lęku. Dlatego należy obserwować swój organizm i w razie występowania nieprawidłowości udać się do lekarza.   

Arytmia to zaburzenia w funkcjonowaniu serca, która może stanowić bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia. Wszelkiego rodzaju zaburzenia w funkcjonowaniu tego narządu powinny być konsultowane z lekarzem kardiologiem. Wcześnie wykryte zaburzenia i szybkie wdrożenie leczenia zapobiega powikłaniom wynikającym z nieleczenia arytmii.  

 

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.