Nie jesteś zadowolony z zakupu w aptece internetowej? Sprawdź, jakie masz prawa?

Zwrot towaru w aptece

Apteka posiada szereg produktów leczniczych, wyrobów medycznych i preparatów przeznaczonych do specjalistycznego żywienia. Co w przypadku zakupionego preparatu, który nie spełnia naszych oczekiwań lub okazał się niepotrzebny? Czy możemy dokonać zwrotu?

Apteka rządzi się swoimi prawami. Obrót produktami aptecznymi jest ściśle regulowany prawnie. Leki traktowane są ze szczególną ostrożnością, już podczas transportu leków od producenta do apteki. Kontrolowana jest temperatura i sposób przewożenia. Ma to na celu zapewnienie bezpieczeństwa dla pacjenta, które te leki będzie przyjmował. W przypadku zakupienia preparatu, który chcielibyśmy, zwrócić cały mechanizm zabezpieczeń zostałby zburzony. Farmaceuta w aptece nie jest, w stanie przewidzieć co działo się z preparatem od czasu jego zakupu. Leki przechowywane w złej temperaturze mogą powodować zagrożenie dla życia lub zdrowia, lub zwyczajnie stracić swoje właściwości. Brak zwrotu leków do apteki jest unormowany prawnie Art. 96 ust. 7 i 8  o Prawie Farmaceutycznym.

W jakiej sytuacji możemy dokonać zwrotu w aptece?

Niektóre produkty i wyroby lecznicze mogą podlegać wyjątkom. Są nimi sytuację, w których produkt ma wadę jakościową, został źle wydany lub sfałszowany. Niektóre apteki internetowe oferują zwroty zakupionych suplementów, jednak jest to rodzaj działań marketingowych firmy, która ma na celu przyciągnąć pacjentów. Zwrócone preparaty podlegają utylizacji. Ograniczenia te, wynikają z prawa o braku możliwości ponownego obiegu preparatów zwróconych przez pacjenta.  

Wyjątki:

Przepisy wyżej wymienione nie obowiązują produktów takich jak kosmetyki, urządzenia, sprzęt medyczny i suplementy diety. Zwroty tych rzeczy są uzależnione od polityki firmy. Bez względu na to, czy zakupiliśmy je w punktach stacjonarnych, czy za pomocą apteki internetowej. Obowiązuje wtedy zasada dobrej woli właściciela firmy. 

Czy możliwy jest zwrot w aptece internetowej?

Zakupy w aptece internetowej są tak samo bezpieczne jak w przypadku zakupów stacjonarnych. Zwroty są realizowane w przypadku uszkodzenia sprzętu medycznego lub widocznej wady preparatu. 

Zanim dokonasz, zakupu w aptece przemyśl czy dana rzecz jest Ci na pewno potrzebna? Sprawdzaj, opakowania czy nie zostały uszkodzone lub, czy nie dokonano pomyłki podczas wydawania. Dobrze przemyślane zakupy pomogą ograniczyć konflikty sprzedającego z kupującym. Należy pamiętać, że tego rodzaju prawa mają gwarantować bezpieczeństwo. Dzięki temu pacjent ma zawsze dostęp do leków i wyrobów medycznych z pewnych źródeł. Celem jest przede wszystkim dbanie o zdrowie i życie pacjenta. W celu ochrony środowiska przed niebezpiecznymi substancjami apteki stacjonarne przyjmują od pacjentów leki przeterminowane lub niepotrzebne i zapewniają odpowiednią utylizację. Podczas robienia porządków w apteczce domowej warto rozważyć taką możliwość.

Powiązane produkty

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.