Na co pomaga ashwagandha? Jakie działanie ma żeń-szeń indyjski?

Ashwagandha, magiczne działanie żeń szenia indyjskiego

Ashwagandha to roślina niezwykle ceniona w dzisiejszych czasach. Jej nazwa pochodzi od “ashwa”, czyli koń, i “gandha”, czyli siła. Posiada też wiele innych nazw: witania ospała, żeń-szeń indyjski, śpioszyn lekarski czy wiśnia zimowa. Już w starożytności wierzono, że przyjmując tę roślinę będziemy mieć końskie zdrowie. Roślina ta była wykorzystywana już dawno w Indiach, skąd pochodzi, w medycynie ajurwedyjskiej. Posiada ona wiele właściwości, które wpływają pozytywnie na cały organizm. Ashwagandha wpływa między innymi na nastrój, dzięki niej poprawimy jakość snu. Ashwagandha to roślina naturalnie występująca w rejonach klimatu tropikalnego. Możemy spotkać ją w Afryce, Azji, a także w południowej Europie w krajach takich jak Hiszpania, Włochy i Grecja. Roślina ta to niewielki krzew z matowymi podłużnymi liśćmi. Kwiaty witanii ospałej są w kształcie dzwonków, z których rozwijają się pomarańczowoczerwone owoce. 

Właściwości ashwagandhy, pozytywny wpływ na organizm

Ashwagandha zawiera w swoim składzie wiele cennych substancji, które są pomocne dla funkcjonowania całego organizmu. W jej składzie znajdziemy alkaloidy, witanolidy, sitoinozydy oraz saponiny. 

  • alkaloidy- to związki chemiczne pochodzenia roślinnego, które posiadają w swoim składzie atom lub atomy azotu nadający charakter zasadowy. Związek ten wykazuje mocne działanie na organizm ludzki i zwierzęcy. Alkaloidy posiadają właściwości przeciwbólowe, przeciwkaszlowe, cucące, obkurczające, obniżające ciśnienie. 
  • witanolidy- mają działanie cytostatyczne, czyli przeciwnowotworowe, antyseptyczne, uspokajające, obniżające ciśnienie krwi.
  • sitoinozydy- wykazują działanie antyoksydacyjne
  • flawonoidy- chronią komórki przed stresem oksydacyjnym
  • fitosterole- obniżają poziom cholesterolu
  • saponiny- wspomagają wchłanianie substancji odżywczych do organizmu, dodatkowo działają przeciwwirusowo oraz przeciwbakteryjnie
  • żywice- pomagają łagodzić stany lękowe
  • kumaryny- działają uspokajająco oraz rozkurczowo. 

Ashwagandha, zastosowanie

Ashwagandha znalazła swoje zastosowanie w farmakologii. Jest używana do produkcji leków i suplementów na wiele dolegliwości. Jej właściwości doceniono już w starożytności. Korzenie ashwagandhy (withania somnifera) i owoce są wykorzystywane w medycynie hinduskiej. Przeprowadzone badania dowodzą, że regularne przyjmowanie ekstraktu z korzenia witanii, obniża poziom tribuliny- białka odpowiadającego za lęk, a także kortyzolu-hormonu stresu. Dodatkowo badania wykazały, że ashwagandha zwiększa wydolność organizmu. Osoby przyjmujące ekstrakt z tej rośliny były odporniejsze na zmęczenie. U pacjentów uczęszczających na siłownię i  przyjmujących tę roślinę zauważono również znaczny wzrost masy mięśniowej oraz wzrost testosteronu. Wykazano również, że ta roślina wpływa ochronnie na komórki glejowe i neurony. Oznacza to, że zmniejsza otępienie oraz zaburzenia rytmu serca. Witania jest rośliną odpowiednią do stosowania u osób z cukrzycą. Badania dowodzą, że stosowanie ekstraktu z korzenia, obniża poziom cukru o 12%, czyli posiada podobne działanie jak leki obniżające cukier. 

Ashwagadha jest adaptogenem

Co to znaczy, że ashwagandha jest adaptogenem? Oznacza to, roślina wpływa na organizm w ten sposób, że lepiej przystosowuje się on do niekorzystnych warunków środowiskowych. Posiada właściwości ogólnorozwojowe i regeneracyjne. Rośliny o takich właściwościach nazywamy adaptogennymi.

Ashwagandha działanie, na co ashwagandha pomaga?

Każdy z nas żyje w zawrotnym tempie. W dzisiejszych czasach godzimy pracę zawodową z obowiązkami domowymi oraz wychowywaniem dzieci. Często jesteśmy zmęczeni i zapominamy o podstawowych rzeczach. Wynika to z braku odpowiedniej ilości snu i nadmiaru obowiązków. Ashwagandha jest rośliną, która jest znana już od dawna, jednak dopiero teraz jest jednym z popularniejszych środków, po które sięgamy. Okazuje się, że roślina ta jest skrojona na miarę naszych potrzeb. Ciągłe zmęczenie, niespokojny sen, brak sił to wszystkie dolegliwości, na które zadziała właśnie ta roślina. Może być stosowana na wiele dolegliwości. Działanie ashwagandhy może pozytywnie wpłynąć na:

  • nieswoiste zapalenia nerek, stawów, czy jelit ze względu na działanie przeciwzapalne oraz antyoksydacyjne
  • pomocniczo podczas chłoniaka czy czerniaka ze względu na działanie antynowotworowe
  • radioterapię, ponieważ roślina ta ma pozytywny wpływ na wytwarzanie i różnicowanie komórek morfotycznych krwi
  • uzupełnienie terapii cukrzycowej, ponieważ obniża poziom cukru we krwi
  • leczenie choroby Parkinsona czy Alzheimera ze względu na pozytywny wpływ na uszkodzone neurony
  • leczenie niepłodności, gdyż ashwagandha wspomaga ruchliwość plemników 
  • zaburzenia libido 
  • choroby tarczycy, regulując poziom hormonów
  • zmniejszenie złego cholesterolu
  • niedobór żelaza, bo roślina ta jest bogata w ten składnik odżywczy
  • objawy menopauzy

Ashwagandha przeciwwskazania 

Skoro roślina ta ma tak cudowne działanie, czy istnieją przeciwwskazania do jej stosowania? Roślina ta nie jest zalecana dla kobiet w ciąży i mam karmiących. Dodatkowo nie zaleca się przyjmowania tej rośliny przez osoby stosujące leki nasenne czy uspokajające, gdyż roślina może nasilić ich działanie. Nie zaleca się również stosować ashwagandhę u dzieci. 

Najczęściej zadawane pytania?

Ashwagandha a alkohol

  • Przyjmowanie ashwagadhy nie powinno iść w parze z piciem alkoholu. Powód jest jeden: to, co ashwagadha naprawia, alkohol niszczy. Podczas sporadycznego picia, na czas imprezy należy odstawić ashwagandę. Wysokoprocentowe napoje zmniejszają działanie rośliny. Dodatkowo witania działa antyoksydacyjnie, co oznacza, że usuwa zalegające toksyny. Ten proces wymaga od naszego organizmu nie lada wysiłku. Przy przyjmowaniu witanii zmniejsza się tolerancja na alkohol. Jednoczesne przyjmowanie ashwagadhy i alkoholu będzie skutkowało brakiem efektów. Często pacjenci zadają pytanie, czy wypicie jednego piwa lub lampki wina wpływa na rezultaty stosowania ashwagandhy? Takie sytuacje powinny być traktowane jako wyjątek, który zdarzy się rzadko. Nie powinien on mieć większego wpływu przy długotrwałym przyjmowaniu ashwagadhy. 

Ashwagandha a tarczyca

  • Ashwagandha wpływa na regulowanie hormonów, jest odpowiednia do stosowania u osób z zaburzeniami tarczycy. Jednak powinno odbywać się to pod kontrolą endokrynologa. Przyjmowanie witanii u osób z chorą tarczycą powinno nas skłonić do wykonywania częstych badań kontrolujących poziom hormonów. 

Ashwagandha - skutki uboczne

  • Roślina ta, jak każda, może powodować skutki uboczne podczas długotrwałego przyjmowania. Do najczęściej opisywanych skutków zalicza się nudności, wymioty i biegunki. W przypadku pojawienia się takich objawów, powinniśmy skonsultować się z lekarzem.

Ashwagandha - dla kogo?

  • Witania jest przeznaczona do stosowania u osób dorosłych. Dzieci to grupa pacjentów, która powinna zażywać suplementy i leki na bazie tej rośliny tylko ze wskazania lekarza. Nie należy jej również stosować u kobiet w ciąży i mam karmiących. Nie ma danych potwierdzonych badaniami, jak ashwagadha wpływa na płód i dziecko karmione mlekiem matki.

Jak szybko zaczyna działać ashwagandha?

  • Witania powinna być stosowana minimum 30 dni, żeby zauważyć odpowiednie efekty. Jej działanie opiera się na długotrwałym stosowaniu. Warto pamiętać, że podczas kuracji powinniśmy stosować odpowiednio zbilansowaną dietę oraz zdrowy tryb życia. 

Gdzie kupić ashwagandhę?

  • Ashwagandha jest dostępna w sklepach zielarskich oraz aptekach. Pamiętaj, żeby kupując jakiekolwiek leki lub suplementy wybierać legalne źródła. Ashwagandha występuje w różnych formach, może być w kroplach, tabletkach lub ekstraktach. Każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Suplementy diety zawierające żeń-szeń indyjski mogą występować w składzie jako korzeń witanii ospałej.

Ashwagandha jest rośliną, która posiada wiele cennych właściwości dla naszego organizmu. Wciąż prowadzone są badania potwierdzające skuteczność na wiele dolegliwości. Jeżeli czujesz przewlekłe zmęczenie i stres, spróbuj wypróbować naturalne zioła i rośliny. Ashwagadha może mieć wpływ na leczenie wielu chorób cywilizacyjnych. Choroby autoimmunologiczne w głównej mierze tworzą się z powodu przewlekłego stresu. Oznacza to, że niwelowanie napięcia nerwowego może przyczynić się do zapobiegania powstawaniu wielu chorób. Dlatego tak ważne jest, aby ciągle badać tę roślinę i sprawdzać jej korzystny wpływ na organizm. Jeśli podejmiemy decyzję o przyjmowaniu tej rośliny to należy pamiętać, żeby nie przyjmować większych dawek niż zaleca producent. Roślina ta, jak każda inna, może powodować szereg skutków ubocznych. Jeśli masz wątpliwości co do stosowania ashwagadhy to skonsultuj swoje obawy z lekarzem lub farmaceutą. Indyjski żeń-szeń w przypadku stosowania leków na inne choroby może prowadzić do interakcji, dlatego zawsze trzeba poinformować lekarza lub aptekarza o przyjmowanych lekach i suplementach diety.

 

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.