- News
- 0 polubienia
- 72 widoki
- 0 comments
- morwa biała, właściwości morwy, pochodzenie morwy, morwa na odchudzanie, gdzie kupić morwe

Zastosowanie morwy białej i jej właściwości
Morwa biała to roślina znajdująca swoje zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. Ze względu na właściwości, morwa biała wykorzystywana jest podczas produkcji leków i suplementów. Znajdziemy ten składnik między innymi w lekach na otyłość, problemy naczyniowo-sercowe, anemię, cukrzycę, obfite krwawienia oraz na choroby układu oddechowego. Dlaczego morwa biała jest tak cennym składnikiem?
Pochodzenie morwy białej
Morwa biała pochodzi z rejonów Chin, Indii i Japonii. W chinach uprawiana jest ze względu na gąsienice jedwabnika morwowego. Liście morwy są odpowiednim pożywieniem dla tych owadów. Drzewo morwy w pozostałych rejonach świata pełni funkcję ozdobne. Roślina ta może osiągnąć nawet około 15 metrów, posiada białe owoce jadalne przypominające malinę. Pierwsza uprawa w Europie nastąpiła IX wieku. Obecnie uprawia się ją w Polsce jako roślinę ozdobną, która sadzona jest przy parkach i drogach. Często wykorzystuje się ją jako żywopłot. Drewno z morwy znajduje swoje zastosowanie przy produkcji mebli i wyrobów tokarskich.
Właściwości morwy białej
Morwa biała jest doceniana ze względu na zawartość cennych składników. W składzie tej rośliny znajdziemy między innymi alkaloidy, antocyjany, flawonoidy, aminokwasy, kwasy fenolowe, składniki mineralne oraz witaminę C. Wszystkie te składniki wpływają na prawidłową pracę całego organizmu. Roślina ta chroni komórki przed stresem oksydacyjnym, wspomaga odporność organizmu, wpływa na obniżenie cukru, wspomaga odchudzenie. Każda część morwy posiada różne właściwości lecznicze. Inne właściwości będzie posiadał wyciąg z liści i korzenia rośliny zaś inne wyciąg z owoców.
Właściwości morwy białej
Liście morwy wspomagają odchudzanie, działają przeciwmiażdżycowo, wykazują działanie przeciwwirusowe i antybakteryjne. Stosowane od wieków w Chinach były panaceum na dolegliwości ze strony wątroby i nerek. Dodatkowo mają działanie antyoksydacyjne. Przyspieszają gojenie się ran oraz wspomagają krążenie. Posiadają w swoim składzie tiaminę, która wpływa pozytywnie na układ trawienny. Morwa jest antyoksydantem, chroni komórki przed stresem oksydacyjnym.
Jakie właściwości mają liście morwy białej?
W chinach napar z liści i pędów stosowano u dzieci wolno rosnących, liście morwy białej zawierają w sobie obecność hormonu wzrostu. Wykazują również działanie moczopędne i przeciwgorączkowe. W liściach morwy białej znajdziemy również substancje spowalniające proces starzenia się skóry.
Jakie właściwości mają owoce morwy białej?
Owoce morwy białej działają przeciwnowotworowo, wpływają na poprawę perystaltyki jelit, zmniejszają obfite krwawienia, oczyszczają organizm z toksyn, działają przeciwgorączkowo i moczopędnie. Azjaci stosowali morwę jako skuteczny środek pobudzający laktację. Wykorzystywali ją również jako środek przeciwgorączkowy i moczopędny podczas przeziębienia. Zawiera w swoim składzie witaminę C, witaminy z grupy B, minerały takie jak potas, fosfor i żelazo. Przy produkcji suplementów i leków często wykorzystuje się suszone owoce morwy. Owoce białej morwy wpływają na poziom cukru, morwę białą powinny stosować osoby z zaburzeniami poziomu cukru. Dzięki zawartości polifenoli wpływa na komórki przeciwstarzeniowo. Dobroczynne właściwości morwy białej wpływają więc na działanie całego organizmu.
Morwa biała na odchudzanie
Morwa biała słynie głównie z właściwości odchudzających. Roślina ta faktycznie wpływa na redukcję masy ciała, jednak należy pamiętać, że działa jedynie w połączeniu odpowiedniej diety. W jaki sposób morwa działa na redukcję masy ciała? Liście morwy wykorzystywane przy produkcji leków i suplementów diety zawierają w swoim składzie substancje hamujące aktywność enzymów odpowiedzialnych za rozkład węglowodanów złożonych do cukrów prostych. Dzięki temu nie zachodzi proces wchłaniania w przewodzie pokarmowym i nie dochodzi odkładania się tkanki tłuszczowej. Błonnik zawarty w owocach morwy pomaga w funkcjonowaniu pasażu jelitowego.
Morwa biała na cukrzycę
Morwa biała jest obecna również w preparatach dla diabetyków. Wiele badań dowodzi, że roślina ta wspomaga kontrolę glikemii u osób z cukrzycą typu II. Badania te były jednak przeprowadzane na zwierzętach. Stosując suplementy z morwą białą u cukrzyków powinniśmy konsultować swój stan zdrowia z lekarzem, oraz kontrolować regularnie stan cukru.
Morwa biała na cholesterol
Liście morwy białej zawierają w swoim składzie składniki aktywne, które wpływają na regulowanie poziomu lipidów. Badania dowodzą, że roślina ta ma wpływ na obniżenie stężenia utlenionych form LDL1.
Morwa biała na Alzheimera
Ostatnie badania dowodzą, że roślina zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia Alzheimera. Ekstrakt z tej rośliny blokuje powstawanie białka b-amyloidu1-42, to właśnie ono odpowiada za występowanie tej choroby. Morwę białą można więc stosować profilaktycznie u osób ze zwiększonym ryzykiem na zachorowanie.
Morwa biała w kosmetykach
Działanie antyoksydacyjne jest również wykorzystywane przy produkcji kosmetyków. Kremy z dodatkiem morwy białej pomagają zachować młodość skóry. Działają również przeciwzapalnie oraz kojąco przy stosowaniu u osób ze skórą wrażliwą podatną na mikrouszkodzenia. Morwa biała wpływa również na zwiększenie elastyczności skóry, a co za tym idzie, wpływa na poprawę jej wyglądu. Zmniejszają widoczność przebarwień i działają przeciwstarzeniowo.
Na co jeszcze działa morwa biała?
W liściach morwy są obecne flawonoidy, które niwelują bakterie takie jak gronkowiec złocisty, salmonella, shigella dysenteriae. Dodatkowo alkaloidy będące również składnikiem morwy posiadają właściwości przeciwwirusowe.
Gdzie zakupić morwę białą?
Najlepszym miejscem do zakupu leków i suplementów zawierających morwę jest legalna apteka. Dodatkowo decydując się na zakup takiego produktu, możesz skonsultować się z farmaceutą, który wyjaśni Ci korzyści ze stosowania morwy białej. W naszej aptece dostępne są herbatki zawierające wyciąg z tej pożytecznej rośliny oraz suplementy w postaci tabletek. Każdy znajdzie coś odpowiedniego.
Przeciwwskazania do stosowania morwy białej
Morwa biała jest roślina, która może powodować skutki uboczne, dlatego przed zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Dodatkowo nie zaleca się stosowania u kobiet w ciąży i matek karmiących. Do skutków ubocznych po zastosowaniu morwy białej zaliczamy biegunkę, nudności i bóle brzucha. W przypadku wystąpienia negatywnego skutku z przyjmowania morwy białej należy skonsultować się z lekarzem.
Uprawa morwy białej
Działanie morwy jest tak ogromne, że warto zastanowić się nad uprawą tej rośliny we własnym ogrodzie. W Polsce morwa biała występuje głównie w parkach. Można jednak pokusić się o własną uprawę i zasadzić morwę białą w ogrodzie. Biała odmiana morwy może być domowym sposobem na łagodzenie wielu dolegliwości. Drzewa morwy białej dawniej były sadzone w przydomowych ogródkach jako znak dostatku. Dziś mogą stanowić źródło cennych właściwości prozdrowotnych. Liście morwy białej mogą być wykorzystywane jako składnik naturalnej herbaty.
Przed sięgnięciem po preparaty dostępne w aptece, zawsze skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Pamiętaj, że przyjmowanie różnego rodzaju leków może prowadzić do powstawania interakcji, które mogą zaburzyć działanie leków przyjmowanych przewlekle. Wykorzystywanie naturalnie występującej rośliny powinno odbywać się według sprawdzonych przepisów. W razie wątpliwości co do stosowania suszu należy skonsultować swoje obawy z lekarzem.
komentarze (0)