Metody antykoncepcji po porodzie

Narodziny dziecka wiążą się z nowymi obowiązkami oraz nową sytuacją, w której musisz się odnaleźć. Zarówno Ty, jak i Twoje dziecko będziecie potrzebowali czasu na wdrożenie strategii, która ułatwi Wam codzienne funkcjonowanie. Większość z Was nie myśli o zajściu w kolejną ciążę od razu po porodzie, dlatego warto zastanowić się nad różnymi alternatywnymi metodami antykoncepcji. 

Czy karmienie piersią chroni przed zajściem w ciążę?

Przed płodnością nie chroni sam fakt karmienia piersią, zaś wpływ na brak możliwości zajścia w ciążę ma częstotliwość karmienia dziecka. Podczas ssania piersi przez dziecko dochodzi do produkcji prolaktyny u matki. Wysoki poziom prolaktyny powoduje brak owulacji, czyli w pewnym sensie karmienie dziecka przyczynia się do niepłodności. Należy jednak pamiętać, że poziom prolaktyny rośnie podczas ssania, następnie dochodzi do jego powolnego spadku. Oznacza to, że brak płodności jest zależny od częstotliwości karmienia i obecnego poziomu prolaktyny w organizmie kobiety. Noworodki i niemowlęta są karmione na żądanie, jednak każde dziecko jest inne i wymaga karmienia według swoich potrzeb. Większość kobiet nie ufa tej naturalnej metodzie antykoncepcji i decydują się one na inne alternatywy. 

Karmienie butelką i piersią

Szczególnie ostrożne powinny być kobiety karmiące dziecko naprzemiennie piersią i butelką. Około 3. tygodnia po porodzie może dojść do pierwszej owulacji. Dlatego powinno się wdrożyć jedną z dostępnych metod antykoncepcyjnych w celu uniknięcia kolejnej ciąży.

Rodzaje antykoncepcji po porodzie

Podczas stosowania połączonej pigułki należy zacząć ją przyjmować między 21 a 28 dniem po porodzie. Jeśli zamierzasz przyjąć ją poza wyznaczonym terminem, należy pamiętać o zastosowaniu dodatkowego zabezpieczenia w formie prezerwatywy przez 7 dni. Jeśli doszło do stosunku należy przed przyjęciem wykonać test w celu wykluczenia ciąży. 

Minipigułka antykoncepcyjna - ten rodzaj antykoncepcji może być stosowany podczas karmienia piersią. Pigułka zawiera progesteron, który nie jest szkodliwy dla dziecka. Minipigułkę należy przyjmować bez przerwy, czyli każdego dnia bez względu na występowanie krwawienia. Początkowo możesz miesiączkować, a z czasem miesiączki mogą być skąpe lub całkowicie zaniknąć.

Kapturek dopochwowy - jeśli przed ciążą stosowałaś kapturek dopochwowy i chcesz korzystać z niego nadal należy dobrać odpowiedni rozmiar. Kapturek można założyć po upływie 8 tygodni od porodu. 

Prezerwatywy - prezerwatywy można stosować od razu po ustaniu krwawienia wynikającego z połogu. Jest to metoda, która jest jedną z częściej wybieranych przez świeżo upieczonych rodziców. 

Wkładka domaciczna - jeśli podejmiesz decyzję o założeniu wkładki domacicznej należy pamiętać, że macica musi wrócić do swoich rozmiarów. Dlatego wkładkę można założyć dopiero po upływie od 6 do 12 tygodni po porodzie. Możemy zdecydować się na dwa rodzaje wkładki:

Wkładka domaciczna hormonalna - wkładka hormonalna jest skuteczną metodą antykoncepcyjną. Jej działanie jest długotrwałe, bo wystarcza ona na 5 lat. Zawiera w sobie hormon, który podobnie jak w pigułce zostaje uwolniony i zabezpiecza przed zajściem w ciążę. 

Wkładka domaciczna miedziana -  wkładka miedziana zabezpiecza kobietę przed nieplanowaną ciążą nawet do 10 lat. Działa ona na zasadzie ciała obcego - jej obecność powoduje zagęszczenie śluzu szyjkowego. Ponadto wkładka wywiera wpływ na stan błony śluzowej macicy, uniemożliwiając zagnieżdżenie się zarodka. Niestety przy tej metodzie miesiączki są bardziej obfite i bolesne. 

Implant zawierający hormon - implant zakłada się pod skórę na ramieniu. Ta metoda jest podobna do wkładki domacicznej hormonalnej, tak samo jak w jej przypadku z implantu uwalniany jest progesteron, który chroni przed niechcianą ciążą. Implant zakłada się na okres 3 lat.

Pigułka w zastrzyku - ten rodzaj antykoncepcji polega na wstrzykiwaniu progesteronu do mięśnia pośladka. Taka metoda wystarcza na 12 tygodni i następnie należy przyjąć ją ponownie. Miesiączki podczas tego rodzaju antykoncepcji mogą być bardziej obfite i bardziej bolesne.

Pierścień dopochwowy - jest to metoda, która musi być stosowana co miesiąc. Polega na umieszczaniu giętkiego pierścienia dopochwowego zawierającego dwa hormony. Pierścień zakłada się samemu i nosi przez okres 3 tygodni bez przerwy.

Plaster antykoncepcyjny - plaster antykoncepcyjny to metoda tygodniowa. Zawiera w swoim składzie dwa hormony, które chronią przed zajściem w ciążę. Plaster przykleja się na ramię, łopatkę lub pośladek i zmienia się go co tydzień. W czwartym tygodniu robi się tygodniową przerwę co skutkuje występowaniem krwawienia. Następnie zaczyna się kolejne opakowanie. 

Pigułka po 

Istnieje również pigułka, która zmniejsza szansę na ciążę. Musi ona być jednak przyjęta w ciągu 24 godzin od współżycia, które mogłoby doprowadzić do ciąży. Należy pamiętać, że taką pigułkę maksymalnie można przyjąć do 72 godzin od współżycia. 

Dostępność środków antykoncepcyjnych

W Polsce środki antykoncepcyjne zawierające hormony są dostępne na receptę, oznacza to że stosowanie antykoncepcji tego typu nie może odbywać się na własną rękę. Zawsze wraz z lekarzem powinniśmy przedyskutować możliwe za i przeciw przed zastosowaniem danego środka. 

Ponowna ciąża

Jeśli zdecydujemy się na kolejną ciążę należy również porozmawiać z lekarzem, w jaki sposób odstawić daną metodę antykoncepcyjną. W większości przypadków zajście w ciążę jest możliwe w następnej owulacji po odstawieniu antykoncepcji.

Ciąża, w szczególności ta niespodziewana, jest wyzwaniem dla rodziców, dlatego warto świadomie zabezpieczyć się przed tak zwaną ,,wpadką”  Rodzice świadomie decydując się na dziecko są bardziej psychicznie przygotowani na przyjęcie kolejnego potomka.

Powiązane produkty

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.