Maska chirurgiczna szkodzi zdrowiu?

Koronawirus w Polsce przyczynił się do wprowadzenia wielu restrykcji. W celu zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa 16 kwietnia 2020 roku wprowadzono obowiązek zasłaniania ust i nosa. Wprowadzony nakaz obowiązywał w miejscach ogólnodostępnych takich jak: poczty, urzędy, obiekty usługowe czy miejsca pracy. Maseczki również należało zakładać podczas przemieszczania się poza miejscem zamieszkania. Rozporządzenie pozwalało na zakrywanie ust i nosa nie tylko maseczką, ale również szalikiem czy kawałkiem tkaniny. 17 lipca 2020 zniesiono częściowo restrykcję, wyłączono otwartą przestrzeń publiczną z nakazu zasłaniania ust i nosa. W internecie krąży wiele opinii na temat skuteczności oraz bezpieczeństwa używania maseczek czy przyłbic. W mediach społecznościowych temat ten cieszy się dużą popularnością i jest często powodem do zawiłych dyskusji. W tym artykule postaramy się wyjaśnić wątpliwości, które pomogą naszym czytelnikom zrozumieć, w jaki sposób poprawnie stosować środki ochrony. 

Maski chirurgiczne

Najczęściej używamy jednorazowych maseczek chirurgicznych. Tego rodzaju ochrona jest zalecana przez Światową Organizację Zdrowia ze względu na ogólnodostępność oraz niski koszt zakupu. Maseczki często wyglądają podobnie, jednak dzielą się na różne typy:

  • Typ I   (>95)
  • Typ IR  (>98)
  • Typ II  (>98)
  • Typ IIR (>98) dodatkowo odporne na przesiąkanie

Podział ten różni się stopniem filtracji. Lekarze używają maseczek typu II i IIR, są one stworzone z trzech warstw włókniny polipropylenowej. Tworzywo te zapewnia przynajmniej 98 % filtracji bakteryjnej. Jest to bezpieczna forma zabezpieczenia dla wszystkich, jednak eksperci przestrzegają przed długotrwałym stosowaniem. Zalecany czas to około 40 minut. Lekarze pneumolodzy wyjaśniają, iż stosowanie jednej maski długotrwale może przyczynić się rozwoju różnych chorób dróg oddechowych, ponieważ wdychanie wydychanego powietrza przyczynia się do powstawania pary w płucach, a ta skraplana jest idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii i grzybów.  

Półmaski antybakteryjne i przeciwwirusowe

Tego rodzaju maski zawierają filtr, który jest w stanie w 95 % zatrzymać cząsteczki unoszące się w powietrzu. Oczywiście i ten rodzaj zabezpieczenia dzieli się na różne typy:

  • FFP1 (niski poziom ochrony) 80%
  • FFP2 (średni poziom ochrony) 94 %
  • FFP3 (wysoki poziom ochrony) 99 %

Tak jak w przypadku maseczek chirurgicznych te również różnią się stopniem filtracji. Istnieją modele z oznaczeniem  R - wielokrotnego użytku, oraz  NR - użytek jednorazowy. Tego rodzaju zabezpieczenie jest odpowiednie, jeśli jest prawidłowo dobrane. Producent zapewnia o wysokiej ochronie, informując pacjenta, że należy dobrać odpowiednio maskę do twarzy, ponieważ szczelność ma znaczenie. Niektóre maseczki tego typu posiadają zawory ułatwiające oddychanie. 

Maski z materiału

Często również spotykamy osoby noszące maski materiałowe. Najczęściej są one szyte z ogólnodostępnych materiałów takich jak prześcieradła czy odzież bawełniana, która przestała być nam potrzebna. Należy jednak pamiętać, że tego rodzaju zabezpieczenie chroni tylko przed dużymi cząsteczkami zawieszonymi w powietrzu.

Kiedy maseczki szkodzą?

Noszenie maseczek ma na celu przede wszystkim ograniczanie rozprzestrzeniania się wirusa. Stosowanie jednak środków ochrony w zły sposób może prowadzić do rozwoju wielu chorób. Często działamy, na swoją niekorzyść nie stosując się do podstawowych zasad. 

Zasady bezpiecznego stosowania maseczek ochronnych:

  • Szczelnie zakrywaj usta i nos, maska powinna przylegać do twarzy
  • Nie dotykamy maseczki podczas jej użytkowania
  • Jeśli mamy potrzebę dotykania przedniej części maseczki, należy zdezynfekować dłonie płynem antybakteryjnym
  • Zdejmując maseczkę, unikaj kontaktu z jej przednią częścią
  • Po każdorazowym użytkowaniu maseczki należy umyć dłonie 
  • Maseczki wielokrotnego użytku należy prać w temperaturze powyżej 60’C
  • Aby zapewnić większą ochronę masek wielorazowych można je prasować
  • Nie stosuj masek, jeśli masz problemy z oddychaniem
  • Nie zakładaj maseczek dzieciom poniżej 2 roku życia

Czy przyłbica chroni przed zakażeniem?

Prawidłowo założona przyłbica chroni przed bezpośrednim zakażeniem. Należy jednak zwrócić uwagę czy wybrany przez nas produkt jest prawidłowo uszczelniony. Najczęściej stosuje się do tego gąbkę barierową, która prawidłowo umieszczona ( przy mocowaniu do czoła) chroni oczy przed patogenami. Przyłbica jest odpowiednią alternatywą dla osób pracujących w służbie zdrowia lub u osób narażonych na ciągły kontakt z ludźmi, gdzie stanowisko pracy jest dodatkowo odizolowane zasłoną ochronną. Rekomenduję się mimo wszystko zakładanie maseczek podczas stosowania przyłbic w celu maksymalnej ochrony.

Czy wystarczy tylko często myć dłonie i stosować środki do dezynfekcji?

Koronawirus osadza się na powierzchniach. Brak częstej higieny oraz dezynfekcji może przyczynić się do przenoszenia cząsteczek wirusa na ciało. Po styczności z zainfekowaną powierzchnią, dotykanie oczu, ust oraz nosa może skutkować zarażeniem. Prawidłowa higiena nie jest w stanie całkowicie nas zabezpieczyć przed zachorowaniem. Wirus roznosi się również podczas wydychania powietrza przez osobę zarażoną. Dlatego warto zakrywać usta i nos podczas kontaktu z ludźmi oraz zachować bezpieczny dystans.

W jaki sposób można walczyć z koronawirusem?

Koronowirus jest obecnie problemem światowym i niezapowiada się, aby w najbliższym czasie nastąpił przełom w leczeniu tego wirusa. Obecnie wdrożone zostały szczepienia, które mają na celu zmniejszenie transmisji wirusa, oraz zmniejszenie ilości pacjentów o ciężkim przebiegu. Sprawdź, jakiego rodzaju szczepienia są dostępne w Polsce

Pandemia jest z nami już kilka miesięcy i nie zapowiada się, aby w najbliższym czasie się skończyła, dlatego warto jest zwrócić szczególną uwagę na stosowanie się do zasad obowiązujących podczas noszenia środków ochrony. Trzeba przede wszystkim zachować zdrowy rozsądek. Korzystajcie ze sprawdzonych źródeł podczas kupowania maseczek i przyłbic. Apteki oraz sklepy medyczne posiadają szeroką gamę produktów, które ułatwią nam funkcjonowanie podczas panowania koronawirusa. Pacjencie, pamiętaj lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Powiązane produkty

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.