Łokieć tenisisty - objawy, przyczyny i leczenie

Łokieć tenisisty, przyczyny powstawania łokcia tenisisty

Łokieć tenisisty kojarzy nam się ze schorzeniem dotykającym osób grających w tenisa. Nic bardziej mylnego. Dolegliwość ta występuje nie tylko u osób grających, ale jest również nazywana chorobą zawodową, dotyka osoby pracujące fizycznie, szwaczki oraz pracowników biurowych. Istnieje wiele skutecznych metod, które są pomocne podczas leczenia tego schorzenia. Wczesne wdrożenie leczenia ogranicza dolegliwości bólowe.

Czym jest łokieć tenisisty?

Łokieć tenisisty pojawia się w momencie zmian deregeneracyjnych. Wszelkiego rodzaju urazy, przeciążenia uszkadzają strukturę włókien kolagenowych ścięgien. Urazy również pogarszają ukrwienie w okolicy przyczepu. Każdego rodzaju urazy włączają procesy naprawcze w organizmie. Mózg wysyła informacje o nadbudowie miejsca urazu, powstaje tkanka łączna, dodatkowo towarzyszy temu neowaskularyzacja, czyli tworzenie się naczyń krwionośnych w miejscach, gdzie ich wcześniej nie było. Dzięki temu procesowi pojawiają się problemy z ukrwieniem oraz zwapnienia. Nazwa tego schorzenia wzięła się od sportu, który powoduje ruch rotacyjny nadgarstka oraz wielokrotne prostowanie i podnoszenie wyprostowanego stawu łokciowego. W tenisie uderzenia backhandowe, szczególnie wykonywane przez niedoświadczonych zawodników są głównym powodem występowania tego schorzenia, stąd też wzięła się nazwa łokieć tenisisty.

Łokieć tenisisty, u kogo występuje?

Łokieć tenisisty w każdym roku dotyka około 1-2% populacji. Występuje głównie u mężczyzn w przedziale wiekowym od 30 do 50 roku życia. Nie oznacza to, że kobiety nie są narażone na występowanie tego schorzenia, jednak występuje ono znacznie rzadziej u płci pięknej. Łokieć tenisisty dotyka osoby pracujące w biurze i spędzające bardzo dużo czasu przed komputerem, a także u pacjentów wykonujących stałe ruchy nadgarstków m.in. stomatologów, elektryków, murarzy, ślusarzy, pracowników budowlanych. Niektóre sporty są obciążone ryzykiem występowania łokcia tenisisty m.in. badminton, squash czy tenis. Schorzenie wynika ze złej techniki przez początkujących sportowców.

Objawy łokcia tenisisty

Łokieć tenisisty objawia się, bólem zlokalizowanym w okolicy nadkłycia bocznego kości ramiennej, pojawiające się na skutek przeciążenia prostowników przedramienia, które przyczepiające do nadkłycia wymienionej wcześniej kości ramiennej. Pacjenci skarżą się na ból w okolicy łokcia, który powoduje mniejszą siłę w ręku. Zaciśnięcie dłoni powoduje dyskomfort, a każda próba podniesienia nawet najmniejszego ciężaru powoduje ból. Łokieć tenisisty powoduje również słabszy chwyt oraz znaczne zmęczenie kończyny.

Diagnostyka łokcia tenisisty

Diagnostyka początkowo opiera się na dokładnym wywiadzie wykonanym przez lekarza. Opisane przez pacjenta objawy są wstępem do dalszej diagnostyki. Lekarz dokona badania palpacyjnego w obszarze nadkłycia bocznego oraz mięśni prostownika. Osoby z łokciem tenisisty podczas tego badania odczuwają ból. Lekarz sprawdza, czy miejscu bólu występuje stan zapalny oraz jaki zarys ma wiązadło kończyny górnej. Ocenie podlega również siła mięśni i zdolność i zakres ruchu. Wykonuje się testy: Thomsona, Cozena i Milla.

  • Test Thomsona - polega na wyprostowaniu nadgarstka przy zaciśniętej pięści oraz wyprostowaniu stawu łokciowego. Lekarz jedną ręką usztywnia nadgarstek od strony dłoni, drugą zaś obejmuje pięść. U zdrowego pacjenta pięść powinna, zostać zgięta grzbietowo stawiając opór badającemu lub osoba wykonująca test powinna zginać dłoniowo pięść przy oporze pacjenta.
  • Test Cozena- polega na odwiedzeniu kończyny górnej w stawie ramiennym, podczas kiedy staw łokciowy jest zgięty, a dłoń zaciśnięta w pięść. Badający jedną dłonią stabilizuje łokieć, a drugą układa na pięści. Wynik testu jest dodatni kiedy pojawia się ból podczas próby prostowania ręki w stawie łokciowym przeciwko oporowi. Ból pojawia się w okolicy nadkłycia bocznego po stronie promieniowej lub w okolicy prostowników. Badanie wykonuje się podczas pozycji siedzącej.
  • Test Milla- polega na chwytaniu okolicy nadkłycia kości ramiennej i ustawienia go w pozycji zgiętej przez osobę wykonującą badanie. Drugą ręką ustawia się przedramię w nawróceniu i chwyta za nadgarstek i zgina go, powodując przy tym prostowanie kończyny górnej w stawie łokciowym. Pojawienie się bólu w nadkłyciu bocznym przedramienia jest wynikiem dodatnim obecności łokcia tenisisty. Badanie te wykonuje się w pozycji stojącej.

Dodatkowo można wykonać badania obrazowe takie jak rezonans magnetyczny, rtg oraz usg. Dzięki tym badaniom można określić, na jakim etapie jest choroba. Ilość zwapnień świadczy o zaawansowaniu choroby.

Leczenie łokcia tenisisty, zespołu nadkłykcia bocznego kości ramiennej

Łokieć tenisisty w początkowych fazach rozwoju leczony jest zachowawczo. Oznacza to, że chory musi zrezygnować z zajęć, które obciążają staw. Dodatkowo ograniczyć dźwiganie ciężarów. Jeśli takie zalecenia nie przynoszą pożądanych efektów, zaleca się dodatkowo rehabilitacje polegającą na ćwiczeniach oraz zabiegach takich jak: ultradźwięki, jonoferaza, pole magnetyczne, akupunktura, fale uderzeniowe. Pomocne okażą się również zimne okłady oraz przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jeśli to nie wystarczy, zaleca się terapie lekami steroidowymi, które są podawane w zastrzykach. Dodatkowo lekarz może zalecić przyjmowanie czynników autogennych, czyli preparatów czynniku wzrostu. Należy pamiętać, że podczas stosowania blokady w zastrzykach należy również ograniczyć nadużywanie chorej ręki. Pacjenci często wracają z nawrotem dolegliwości bólowych po tym zabiegu. Wynika to, z tego, że blokada przynosi szybkie łagodzenie bólu, a chory zbyt wcześnie wraca do aktywności. Takie zachowanie powoduje powstawanie, kolejnych mikrourazów, które skutkują pojawieniem się ponownych objawów.

Leczenie operacyjne łokcia tenisisty

Jeżeli leczenie zapobiegawcze nie przynosi większego skutku, rozważa się leczenie operacyjne. Polega ono na uwolnieniu przyczepu i usunięciu stanu zapalnego. W niektórych przypadkach lekarz decyduje się na nawierceniu kości w miejscu przyczepu. Ten zabieg ma na celu przyspieszyć funkcje regenerujące uszkodzone struktury. Dzięki temu przywraca się odpowiednie krążenie, a komórki macierzyste produkowane w szpiku kostnym biorą udział w regeneracji struktur. Wykonuje się również uwolnienie przyczepu rozszerzone o jego naprawę przy zastosowaniu implantów. Kolejną metodą operacyjną stosowaną podczas łokcia tenisisty jest fasciotomia prostowników, czyli przecięcie powięzi, co skutkuje zmniejszeniem ucisku na nerwy i naczynia krwionośne oraz zmniejszeniem ciśnienia w miejscu dolegliwości. Można również wykonać plastykę ścięgna prostowników co wpływa na odnerwienie stawu łokciowego.

Jak długo trwa rekowalenstencja po operacyjnym leczeniu łokcia tenisisty?

Pacjent po operacyjnym leczeniu w większości przypadków zostaje wypisany do domu w drugiej dobie. Początkowo można stosować ortezę, jednak nie zaleca się nosić jej dłużej niż tydzień. Czas, jaki jest potrzebny do uzyskania całkowitej sprawności, wynosi od 4 do 6 miesięcy. Niektórzy pacjenci są w stanie wrócić do pracy po upływie 3 miesięcy. Praca z fizjoterapeutą i stosowanie się do zaleceń lekarza przyspiesza czas gojenia się ręki. Do pełnej sprawności wraca się w momencie takiej samej siły w ręku chorym jak i zdrowym. Najczęściej przed powrotem do pracy lekarz ocenia stan zdrowia pacjenta, stosując testy Thomsona, Cozena i Mila.

Łokieć tenisisty, najczęściej zadawane pytania

Jakie są objawy łokcia tenisisty?

  • Głównym objawem łokcia tenisisty jest ból zlokalizowany w okolicy nakłykcia bocznego kości ramiennej. Brak siły w ręku.

Jaka jest przyczyna bólu łokcia tenisisty?

  • Przyczyną łokcia tenisisty jest przeciążenie ścięgien mięśni prostowników.

Czy łokieć golfisty jest taką samą dolegliwością jak łokieć tenisisty?

  • Łokieć tenisisty objawia się bólem po zewnętrznej stronie łokcia, zaś łokieć golfisty objawia się bólem po wewnętrznej stronie stawu łokciowego.

Czy podczas obecności zespołu nadkłykcia bocznego dochodzi do uszkodzenia kości ramiennej?

Łokieć tenisisty dotyczy stanu zapalenia kości ramiennej oraz ścięgien otaczających tę okolicę.

 

  • Jak leczyć łokieć tenisisty?

 

Istnieje wiele metod leczenia łokcia, jednym z nich jest rehabilitacja w obrębie stawu łokciowego, drugą zaś jest leczenie zachowawcze, polegające na odciążeniu stawu. Ostatecznością jest leczenie operacyjne łokcia. Można również wykonywać ćwiczenia, które mają na celu wzmacnianie mięśni prostowników

 

  • Jak wygląda diagnostyka łokcia tenisisty?

 

Zespół nadkłykcia bocznego diagnozuje się na podstawie wykonania testów Milla, Cozena i Thomsona

 

  • Czy po leczeniu operacyjnym łokcia tenisisty wraca się do pełnej sprawności?

 

Do pełnej sprawności po operacyjnym leczeniu łokcia tenisisty wraca się po upływie około 6 miesięcy

Łokieć tenisisty jest nazywany chorobą zawodową. Wynika z ciągłego przeciążenia nadkłycia bocznego przedramienia. Dolegliwości są uciążliwe dla pacjenta i powodują ograniczenia ruchowe. Dlatego jeśli pojawią się pierwsze symptomy, powinniśmy udać się do lekarza w celu zastosowania leczenia zachowawczego. Wczesna reakcja uchroni nas przed leczeniem operacyjnym, a co za tym idzie długim okresem rekowalnstencji. Stosowanie zabiegów nie tylko zwiększy zakres ruchowy, ale również złagodzi objawy bólowe. Lepiej zapobiegać niż leczyć!

 

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.