Kwas migdałowy - właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania

Kwas migdałowy jest często składnikiem wielu kosmetyków dostępnych w aptece. Główną grupą preparatów zawierających ten składnik są dermokosmetyki. . Jest on odpowiedni do stosowania na wiele problemów skórnych. Na jakie dolegliwości możemy stosować kwas migdałowy?

Czym jest kwas migdałowy?

Kwas migdałowy zaliczamy do kwasów z grupy AHA, jest głównie znany z silnych właściwości peelingujących. Mimo tego że jest substancją, która dobrze sobie radzi z martwym naskórkiem to nie powoduje ona podrażnień. Dlatego też jest często wykorzystywana w kosmetykach przeznaczonych do skóry wrażliwej podatnej na występowanie zmian.

Właściwości kwasu migdałowego

Kwas migdałowy przede wszystkim działa złuszczająco, jednak posiada on jeszcze dodatkowo właściwości nawilżające. Substancja ta działa również korzystnie na niwelowanie oznak starzenia się skóry. Działa antybakteryjnie i rewitalizująco. Kwas migdałowy spłyca zmarszczki oraz zmniejsza widoczność blizn. Przyczynia się również do stymulowania produkcji kolagenu w skórze, co sprawia, że skóra jest bardziej elastyczna. Jest odpowiedni do stosowania na skórę trądzikową, posiada on właściwości normalizujące gruczoły łojotokowe. Jest uniwersalnym środkiem na wiele dolegliwości skórnych. 

Występowanie kwasu migdałowego

Kwas migdałowy jest używany podczas zabiegów chemicznych przeprowadzanych w salonach kosmetycznych. Należy pamiętać, że zabiegi chemiczne powinny być wykonywane jesienią lub zimą, właśnie wtedy skóra po zabiegu nie jest narażona na bezpośredni wpływ promieni słonecznych. Możemy również spotkać tą substancję w kremach, maseczkach i tonikach. Oczywiście obecny w tych preparatach kwas migdałowy ma znacznie mniejsze stężenie.

Przeciwwskazania do stosowania kwasu migdałowego

Uważa się, że kwas migdałowy można stosować na każdy rodzaj skóry. Należy zachować ostrożność jedynie przy stosowaniu na skórę skłonną do alergii. Mimo tego, że substancja ta jest uznawana za niepowodującą podrażnień to zawsze istnieje szansa, że powstanie reakcja alergiczna. Przed pierwszym użyciem należy wykonać próbę na niewielkim kawałku skóry w niewidocznym miejscu.  Nie zaleca się również stosowania u kobiet w ciąży oraz mam karmiących. Kwas migdałowy odpowiednio dobrany podczas zabiegów nie powinien wykazywać negatywnych skutków. Skóra posiadająca rany nie jest odpowiednia do stosowania zabiegów z kwasem migdałowym. Przeciwwskazaniem do stosowania zabiegów chemicznych z użyciem kwasu jest aktywna opryszczka oraz zmiany łuszczycowe. Zabieg jest dedykowany osobom ze zmianami trądzikowymi jednak w nasilonych zmianach nie zaleca się jego wykonywania

Na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas stosowania kwasu migdałowego?

Po zabiegach chemicznych z użyciem tej substancji należy ograniczać bezpośrednie wystawienie skóry na działanie promieni słonecznych. Kwas migdałowy zwiększa wrażliwość na oddziaływanie promieni UV, należy więc unikać słońca. W przypadku wychodzenia w słoneczne dni na zewnątrz należy zastosować wysoki filtr przeciwsłoneczny. Zakazane jest również korzystanie po zabiegu z solarium. 

Kwas migdałowy do użytku domowego

Kwas migdałowy dostępny do użytku domowego znajduje się w półproduktach. Trzeba jednak stosować się ściśle do zaleceń producenta. Zbyt długie działanie kwasu migdałowego może prowadzić do powstawania poparzeń, zaczerwienień oraz podrażnień. Należy również pamiętać, że wysokie stężenia nie mogą być używane w warunkach domowych.

Czy warto stosować kwas migdałowy?

Kwas migdałowy cieszy się pozytywną opinią, uważa się, że jest to drogocenna substancja, która znacznie wpływa na poprawę wyglądu skóry. Jednak należy zawsze pamiętać, że kwas ten powinien być stosowany z ostrożnością. Pierwszą aplikację na pewno należy zacząć od niskiego stężenia, aby nie wyrządzić sobie krzywdy. Najlepiej będzie skorzystać z profesjonalnego zabiegu pod okiem osoby posiadającej wiedzę na temat zabiegów chemicznych. 

Jakie są negatywne skutki po zabiegu chemicznym z użyciem kwasu migdałowego?

Po zabiegu chemicznym z użyciem kwasu migdałowego może dojść do podrażnienia skóry, jednak najczęściej jest to obecne podczas złego doboru stężenia kwasu. Zabieg wykonywany w odpowiednim gabinecie pod okiem specjalisty nie niesie za sobą skutków ubocznych. 

Kwas migdałowy wykorzystywany w lecznictwie

Najczęściej jest spotykany w kosmetologii jednak znalazł swoje zastosowanie w lecznictwie. W obecnych czasach jest często prekursorem istotnych leków. W farmakologii jest obecny homatropinie, czy cyclandelate są to leki stosowane w okulistyce. Jest również dostępny w formie antybiotyku w leczeniu schorzeń układu moczowego. Przeprowadzone badania wykazały że kwas migdałowy posiada zdolność do neutralizacji gronkowca, szczególnie podczas leczenia zmian skórnych. 

W porównaniu z innymi kwasami, kwas migdałowy działa powoli jest jednak znacznie bezpieczniejszy od reszty kwasów. Decydując się na zabiegi chemiczne w celu poprawy wyglądu skóry należy znaleźć renomowany salon kosmetyczny z wykształconym personelem. Wiedza osób wykonujących takiego rodzaju peelingi chemiczne ma kluczowe znaczenie. Odpowiednio dobrane stężenie kwasu skutkuje pożądanym efektem. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek zabiegu z kwasami warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem, który obejrzy zmiany i zaleci odpowiednie działania.

Powiązane produkty

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.