Kwas Foliowy

Kwas foliowy, nazywany inaczej witaminą B9, jest niezbędnym elementem potrzebnym do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Każdy powinien dbać o prawidłowy poziom tej witaminy, jednak istnieje grupa, która szczególnie powinna przywiązywać wagę do poziomu kwasu foliowego w organizmie. Mianowicie do tej grupy należą kobiety w ciąży. Niedobór witaminy B9 może powodować występowanie wady cewy nerwowej u płodu. Dlatego kobiety w ciąży powinny suplementować kwas foliowy. 

Co to jest kwas foliowy?

Kwas foliowy to witamina rozpuszczalna w wodzie. W warunkach naturalnych występuje w produktach takich jak jarmuż, brokuł, awokado, owocach cytrusowych oraz jajku. Należy jednak wiedzieć, że kwas foliowy obecny w suplementach jest bardziej przyswajalny przez organizm. 

Jaki wpływ na organizm ma kwas foliowy?

Kwas foliowy uczestniczy w wielu procesach zachodzących w naszym organizmie. Witamina B9 bierze udział w podziale komórek, syntezie, metylacji DNA, ma wpływ na prawidłowe reakcje komórkowe, przyczynia się do wytwarzania czerwonych krwinek. Kwas foliowy bierze udział również w procesach metabolicznych. Kwas foliowy zapobiega powstawaniu anemii, przyczynia się do tworzenia i wzrostu komórek. Jedną z jego ról jest utrzymywanie homocysteiny, czyli aminokwasu odpowiadającego za ogólny stan zdrowia. Dzięki utrzymaniu prawidłowego poziomu homocysteiny unikamy ryzyka zachorowania na zawał serca lub wylew.

Ile kwasu foliowego można przyjmować dziennie?

Według Światowej Organizacji Zdrowia zakłada się, że osoba dorosła powinna przyjmować około 400 mikrogramów kwasu foliowego dziennie. Nie zaleca się przyjmowania większych dawek niż 1mg dziennie. 

Kto powinien przyjmować kwas foliowy?

Kobiety planujące zajście w ciążę powinny przyjmować kwas foliowy, bowiem przyjmowanie tej witaminy ogranicza powstawanie wady cewy nerwowej u płodu. Dodatkowo kwas foliowy powinny przyjmować osoby z zaburzeniami snu oraz cierpiące na przewlekłe zmęczenie. Przed przyjmowaniem kwasu należy wykonać badanie określające poziom tej witaminy we krwi. 

Kwas foliowy na Alzheimera

Przeprowadzono badania, które polegały na podawaniu kwasu foliowego u osób chorujących na Alzheimera. U osób, którym dostarczano kwas foliowy w dawce 1250 mcg, zauważono znaczną poprawę w funkcjonowaniu mózgu oraz zmniejszenie markerów stanu zapalnego. 

Kwas foliowy na serce

Kwas foliowy wspomaga pracę serca i zapobiega powstawaniu wielu chorób. Badania dowodzą, że przyjmowanie witaminy B9 wpływa na zmniejszenie zachorowalności o 4 % na choroby serca oraz o 10% zmniejsza się ryzyko występowania udaru mózgu. 

Kwas foliowy na cukrzycę

Kwas foliowy pomaga utrzymać prawidłowy poziom cukru, co jest pomocne podczas występowania cukrzycy. Dodatkowo wpływa na ograniczenie powikłań takich jak neuropatia cukrzycowa. 

Kwas foliowy na płodność

Kwas foliowy przyczynia się do prawidłowego dojrzewania komórki, więc wpływa na zwiększenie szans na zajście w ciążę.

Niedobór kwasu foliowego objawy

Niedobór kwasu foliowego może prowadzić do powstawania osteoporozy, chorób układu krążenia, czy niedokrwistości. Zbyt niski poziom tej witaminy może prowadzić do pojawienia się osłabienia, problemów z koncentracją, utraty apetytu, problemów z pamięcią, problemów z zasypianiem.

Nadmiar kwasu foliowego

Zarówno niedobór, jak i nadmiar niesie za sobą konsekwencje zdrowotne. Badania dowodzą, że przyjmowanie większych dawek kwasu foliowego przez dłuższy czas może przyczynić się do powstawania ryzyka zachorowania na raka prostaty lub raka płuc. 

Naturalne źródła kwasu foliowego

 

Zawartość kwasu foliowego w µg / 100 g produktu

ciecierzyca

340

szpinak 

193

jajko kurze

152

brokuł

119

sałata

75

truskawki 

65

chleb graham

39

Kwas foliowy z apteki

Nasz organizm szybciej wchłania kwas foliowy wytwarzany syntetycznie, niż ten obecny w produktach naturalnych. W aptece możemy kupić kwas foliowy w różnych dawkach od różnych producentów. Decydując się na zakup kwasu foliowego wybierajmy legalne źródła jakimi są apteki. Popularny kwas foliowy z apteki:

Zadbajmy o odpowiedni poziom kwasu foliowego w trosce o nasz organizm. Jeżeli możemy uniknąć ryzyka zachorowania na różnego rodzaju choroby, to lepiej zapobiegać, niż leczyć.