- News
- 0 polubienia
- 87 widoki
- 0 comments
- krzywa cukrowa, ile kosztuje krzywa cukrowa, kiedy wykonać krzywą cukrową, diagnostyka cukrzycy, krzywa cukrowa w ciąży

Krzywa cukrowa, interpretacja wyników oraz przebieg badania.
Przemęczenie, senność, podatność na infekcję to tylko jedne z wielu objawów, które przypisujemy szybkiemu tempu życia. Życie rodzinne, obowiązki domowe oraz praca powoduję, że żyjemy w zawrotnym tempie. Często te objawy sugerują rozwój choroby, a my bagatelizujemy te sygnały. Jednym ze schorzeń, które objawia się właśnie w ten sposób, jest cukrzyca. Wykonywanie badań profilaktycznych uchroni nas przed pogłębieniem się choroby. Wczesne wykrycie wszelkich dolegliwości i wdrożenie odpowiedniego leczenia przyczynia się do zniwelowania objawów. Badanie krzywej cukrowej jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia lub można je wykonać prywatnie. Test obciążenia glukozą jest badaniem, które można wykonać za około 35 zł.
Krzywa cukrowa, kiedy wykonać test tolerancji glukozy?
Cukier w naszym organizmie jest niezbędny. Jest głównym materiałem energetycznym, który wpływa na prawidłową pracę mózgu, układu nerwowego czy mięśni. Poziom cukru powinien mieścić się w określonym poziomie. Każde jego wahanie może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Zaburzenia cukru mogą prowadzić do występowania cukrzycy, hiperglikemii oraz hipoglikemii. Na zwiększoną zachorowalność na wymienione choroby są narażone osoby powyżej 45 roku życia oraz kobiety w ciąży. W grupie ryzyka są również pacjenci z problemem nadciśnienia tętniczego lub otyłości. Osoby posiadające mało ruchu są również narażone na występowanie zaburzeń cukru. Pacjenci ze skłonnościami do występowania choroby powinny wykonywać regularnie badania określające poziom cukru. Pierwszym badaniem określającym zaburzenia jest wykonanie badania poziomu glukozy we krwi na czczo. Jeśli wynik odbiega od normy, zaleca się wykonanie krzywej cukrowej oraz krzywej insulinowej. Badanie to pokazuje, w jaki sposób organizm wydziel insulinę oraz metabolizuje cukier. Jeśli u pacjenta jest podejrzewana choroba autoimmunologiczna tarczycy, wykonuje się dodatkowo badanie anty-TPO
Krzywa cukrowa, doustny test obciążenia, na czym polega to badanie?
Krzywa cukrowa to badanie określające poziom glukozy we krwi po obciążeniu. Istnieje krzywa cukrowa dwupunktowa oraz krzywa cukrowa trzypunktowa. Po wykonaniu badania i odebraniu wyników należy, udać się do lekarza w celu interpretacji wyników. Normy krzywej cukrowej są zamieszczone w wyniku badania. Powikłania cukrzycy mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć.
Krzywa cukrowa dwupunktowa, jak wygląda badanie krzywej dwupunktowej?
Badanie polegające na dwukrotnym pobraniu krwi w odstępie 2 godzin. Oznacza to, że chory zgłasza się na badanie krwi na czczo, następnie wypija 300ml roztworu wody i 75g glukozy. Kolejne pobranie następuje po upływie dwóch godzin. W taki sposób wykonuje się krzywą cukrową dwupunktową. Podczas tych dwóch godzin nie należy podejmować aktywności fizycznej oraz spożywać posiłków i pozostać w pozycji siedzącej.
Krzywa cukrowa trzypunktowa
Krzywa cukrowa trzypunktowa jest wykonywana za pomocą trzech pobrań. Pierwsze wykonuje się na czczo, następnie wypija się roztwór i dokonuje się kolejnych pobrań co 60 minut. Przygotowania do badania krzywej cukrowej nie są wymagane, pacjent powinien być jedynie na czczo oraz dzień wcześniej nie podejmować nadmiernej aktywności fizycznej. Wynik badania krzywej otrzymujemy w ciągu jednego dnia. Diagnostyka cukrzycy chroni przed zachorowaniem, dlatego powinniśmy regularnie wykonywać badania.
Krzywa cukrowa, jak przygotować się do badania?
W celu uzyskania miarodajnych wyników na dobę przed wykonaniem badania należy nie spożywać alkoholu oraz nie palić papierosów. Osoby mające zamiar wykonać badanie powinny zrezygnować z aktywności fizycznej, ta może wpłynąć na zaburzenie wyników. Do trzech dni przed badaniem należy prowadzić dietę polegającą na umiarkowanym spożywaniu węglowodanów. Pacjent powinien zgłosić się na badanie na czczo z kubeczkiem, wodą i wcześniej zakupioną glukozą. Dodatkowo osoby przeziębione powinny badanie wykonać w momencie powrotu do zdrowia. Obecne infekcje mogą zaburzyć wynik badania. Należy poinformować osobę wykonującą badanie o wszystkich lekach przyjmowanych oraz o tym czy pacjentka jest w ciąży.
Krzywa cukrowa, jak interpretować wyniki krzywej cukrowej? Jaki wynik badania świadczy o problemie?
Prawidłowe stężenie glukozy na czczo we krwi wynosi od 70 do 99 mg/dl, u osób zdrowych w ciągu dnia glukoza powinna wynosić ok. 150 mg/dl.
Po wykonaniu badania wyniki powinny być następujące:
- Wynik poniżej 140 mg/dl oznacza prawidłową tolerancję glukozy.
- Wynik od 140 do 199 mg/dl oznacza nieprawidłowy wynik, nieprawidłową tolerancję glukozy
- Wynik powyżej 200 mg/dl może oznaczać cukrzycę.
Wynik badania krzywej cukrowej należy zawsze skonsultować z lekarzem i nie stawiać samodzielnie diagnozy!
Krzywa cukrowa w ciąży, jak wygląda przebieg badania?
Krzywa cukrowa u kobiet w ciąży jest podstawowym badaniem, które wykonuje się pomiędzy 24 a, 28 tygodniem ciąży. Polega ono na wykonaniu krzywej cukrowej dwupunktowej lub trzypunktowej. Do badania przygotowujemy się w taki sam sposób jak u pozostałych osób. Jedyne, co powinniśmy zgłosić przed badaniem, to że spodziewamy się dziecka. Kobieta ciężarna przyjmuje doustny test obciążenia, a po wypiciu roztworu glukozy musi odczekać odpowiedni czas przed następnym pobraniem krwi. Interpretacja wyników krzywej jest oglądana przez lekarza ginekologa prowadzącego ciążę.
Krzywa cukrowa w ciąży, jakie normy poziomu glukozy powinny mieć kobiety w ciąży?
Podejrzenie cukrzycy ciążowej można stwierdzić jeśli wynik badania jest równy:
- wynik na czczo znajduje się między 92 mg/dl a 125 mg/dl,
- w 60. minucie badania wynik powyżej 180 mg/dl,
- w 120. minucie badania wynik między 153 mg/dl a 199 mg/dl.
Stan przedcukrzycowy lub cukrzyca
Jeśli wynik badania świadczy o stanie przedcukrzycowym lub cukrzycy, należy udać się do lekarza. W diagnostyce tych chorób liczy się nie tylko wynik krzywej cukrowej, ale również ogólny stan zdrowia. Lekarz bierze pod uwagę, ciśnienie, poziom trójglicerydów (najczęściej lekarz zleca badanie poziomu cholesterolu), kondycję psychiczną i fizyczną oraz masę ciała. Te wszystkie czynniki mają wpływ na dobranie odpowiedniej terapii. Najczęściej lekarz zleca dodatkowe badania i na ich podstawie zaleca leczenie. Jeśli choroba zostanie wcześnie zdiagnozowana, zaleca się zmianę trybu życia poprzez wdrożenie odpowiedniej diety oraz aktywności fizycznej. Takie leczenie zachowawcze przynosi pożądane efekty.
Dieta u osób ze stanem przedcukrzycowym
Osoby posiadające stan przedcukrzycowy powinny wdrożyć odpowiednią dietę. Polega ona na spożywaniu posiłków mniej obfitych, a częściej. Oznacza to, że pacjenci powinni przyjmować posiłki w małych ilościach co 2,5 do 3 godzin. Dieta powinna być uwzględniona o ograniczenia spożywania cukrów oraz owoców. Maksymalna dawka dzienna owoców to 200-300g. Należy również unikać napojów słodzonych. Chorzy powinni wybierać produkty o niskim indeksie glikemicznym, wdrażać duże porcje warzyw, bowiem wpływają one na spowolnienie procesu wchłaniania glukozy do krwi. Unikać potraw smażonych, mają one wpływ na podwyższenie cukru we krwi.
Krzywa cukrowa to badanie, które jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Możemy je wykonać również prywatnie. Koszt tego badania mieści się w granicach od 15 do 35 zł. Badanie to jest dość tanie, a może zapobiec rozwojowi groźnej choroby, jaką jest cukrzyca. Należy pamiętać, że pacjenci obciążeni genetycznie lub posiadający skłonności do występowania cukrzycy powinni takie badania wykonywać regularnie. Pamiętaj, że stan infekcji może zaburzyć wyniki badania. Wskazania do badania krzywej cukrowej to przede wszystkim nagłe spadki energii, ciąża, złe badania glukozy na czczo lub uwarunkowania genetyczne. Wyniki badania glukozy powinny być skonsultowane z lekarzem. Własna interpretacja wyników krzywej może prowadzić do złej oceny stanu zdrowia. Lepiej zapobiegać niż leczyć!
komentarze (0)