Kolonoskopia - wskazania oraz przebieg

Na czym polega kolonoskopia?

Badanie kolonoskopowe jest badaniem endoskopowym jelita grubego. Pomaga wykryć choroby nowotworowe jelita grubego oraz schorzenia układu pokarmowego takiego jak polipy i inne nieprawidłowości śluzówki jelita grubego. Badanie kolonoskopowe pomaga wykryć patologie jelita grubego, co przyczynia się do wczesnego wdrożenia leczenia. Szybko wykryte choroby mają większą szansę na wyleczenie dlatego liczy się czas! Kolonoskop to urządzenie ze wbudowaną kamerką umożliwiającą dokładne obrazowanie jelita grubego na zewnętrznym monitorze. Dzięki tej metodzie lekarz jest w stanie zobaczyć najmniejsze zmiany patologiczne. Profilaktyka raka jelita grubego jest bardzo ważna, dlatego program przesiewowy jest kluczowym elementem szczególnie dla osób z predyspozycjami do zachorowania.

Jak wygląda przygotowanie do kolonoskopii?

Przygotowanie do kolonoskopii to przede wszystkim poprawne oczyszczenie jelita grubego. Zaleca się w dniu badania nie przyjmować posiłków, a płyny można przyjmować na 4 godziny przed badaniem. W dniu poprzedzającym badanie kolonoskopowe powinno się prowadzić dietę ubogoresztkową.

Jakie są wskazania do kolonoskopii?

Wskazania do kolonoskopii to przede wszystkim podejrzenie raka jelita grubego. Badanie te wykonuje się u osób obciążonych genetycznie. Dodatkowo wskazaniem jest wrzodziejące zapalenie jelita grubego, bóle brzucha o nieznanej przyczynie oraz diagnostyka niejasnej przyczyny niedokrwistości z niedoboru żelaza. Program badań przesiewowych pomaga wykryć chorobę, zanim pojawią się pierwsze objawy. Dlatego profilaktyka raka jelita w formie kolonoskopii powinna być wykonywana regularnie u osób z predyspozycjami genetycznymi. Kolonoskopia wykrywa również wrzodziejące zapalenie jelita, lekarz może dokładnie zobaczyć zmiany, pobrać wycinek do badań histopatologicznych.

Kolonoskopia, jak wygląda przebieg badania?

Badanie kolonoskopowe przebiega w następujący sposób. Pacjent układa się na boku w pozycji leżącej. Następnie przez odbyt wprowadzony jest kolonoskop. Podczas badania pacjent odczuwa uczucie rozpierania, które nie należy do przyjemnych. Lekarz ogląda stan jelita na monitorze, jeśli zauważy nieprawidłowości, pobierze wycinek i zleci badanie histopatologiczne, które określi rodzaj zmiany. Kolonoskopia jelita grubego może być wykonywana ze znieczuleniem miejscowym, jednak niekiedy pacjent musi być poddany pełnej narkozie.

Czy podczas wykonywania badania stosuje się znieczulenie ogólne?

Badanie kolonoskopowe wykonuje się w większości przypadków z użyciem znieczulenia miejscowego. Istnieją jednak wskazania do znieczulenia ogólnego takie jak: duża wrażliwość na ból czy młody wiek pacjentów.

Czy istnieją przeciwwskazania do kolonoskopii?

Kolonoskopia jelita grubego jest badaniem endoskopowym, które nie może być wykonywane u każdego. Przeciwwskazania dzielimy na bezwzględne oraz względne. Do bezwzględnych zaliczamy perforacje przewodu pokarmowego, zapalenie otrzewnej, ostre zapalenie uchyłków jelita grubego, niedawno przeprowadzone operacje w obrębie jamy brzusznej, niestabilność hemodynamiczna. Do przeciwwskazań względnych zaliczamy ciąże oraz duży tętniak aorty brzusznej. Istnieje jeszcze inne przeciwwskazania takie jak: niewydolność serca, niewydolność oddechowa, problemy z krzepliwością krwi, zatory płucne, podejrzenie perforacji jelita, niedrożność jelita, zapalenie okrężnicy.

Możliwe powikłania po kolonoskopii

Powikłania po kolonoskopii występują rzadko, ale mogą się pojawić u niektórych pacjentów. Jednym z nich jest krwawienie z przewodu pokarmowego na kilka godzin lub dni po badaniu. Krwotok do jamy otrzewnej po usunięciu polipów. Kolonoskopia jelita grubego może spowodować perforacje jelita, jest to jednak bardzo rzadkie powikłanie. Powikłania kolonoskopii to nie wielki odsetek pacjentów, większą korzyść niesie za sobą regularna diagnostyka raka jelita, dlatego nie bójmy się wykonywać tego badania. Kolonoskop jest wyposażony w dokładną kamerkę, która pomaga wychwycić najmniejsze zmiany.

Czy kolonoskopia jest wykonywana na NFZ?

Kolonoskopia to profilaktyka raka jelita grubego. Wczesne wykrywanie raka jelita niesie za sobą większe szanse na wyleczenie. Diagnostyka raka jelita jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jeśli pacjent posiada wskazania do badania kolonoskopowego, otrzymuje skierowanie na badanie od lekarza rodzinnego.

Profilaktyka raka jelita grubego

Wczesne wykrywanie raka jelita jest w większości uleczalne, dlatego bardzo ważna jest profilaktyka. Kolonoskopia może wykryć wszystkie patologie we wczesnym stadium, co daje czas na wdrożenie leczenia podczas wczesnego stadium choroby. Powikłania kolonoskopii występują niezwykle rzadko, dlatego nie bójmy się wykonywać badań profilaktycznych.

Kolonoskopia jest uważana za badanie przynoszące więcej korzyści niż szkód, dlatego nie obawiajmy się powikłań. Kolonoskop jest urządzeniem dokładnie obrazującym wnętrze jelita

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.