Kaszak - przyczyny występowania, objawy i leczenie

Kaszak, co jest przyczyną powstawania kaszaków?

Kaszak jest cystą skórną, która tworzy się na skutek zatkania się gruczołu łojowego. Następstwem takiego stanu rzeczy jest nagromadzenie łoju oraz złuszczonego naskórka wewnątrz gruczołu i powstawania guzka. Zmiany te tworzą się głównie w miejscach pokrytych mieszkami włosowymi. Czy istnieje możliwość usunięcia kaszaka w warunkach domowych? Jak wygląda kaszak i w jaki sposób się go leczy?

Kaszak, jak wygląda kaszak?

Kaszak to zmiana w postaci torbieli łojowej  powstała na skutek zapchania gruczołów łojowych. Guz powstały na skutek zapchanego ujścia jest wypełniony masą o nieprzyjemnym zapachu. Dopiero po naruszeniu zmiany woń jest wyczuwalna. Wyróżniamy dwa rodzaje kaszaków, jednym z nich jest kaszak epidermalny, czyli naskórkowy. Drugie zaś to kaszaki tricholemmalne, pojawiające się w miejscu mieszków włosowych, to właśnie te występują najczęściej. Zmiany te rozwijają się latami i mogą osiągać nawet kilka centymetrów. Większą skłonność do występowania kaszaków posiadają panowie w wieku od 30 do 40 lat. Rzadko kiedy kaszak występuje u dzieci. Kobiety to również grupa pacjentów, gdzie kaszaki występują rzadko. Każda zmiana pojawiająca się na ciele powinna być zdiagnozowana przez lekarza, w tym celu należy udać się do dermatologa lub chirurga. Kaszaka można pomylić z innymi zmianami, dlatego tak ważna jest diagnoza. Duże zmiany często powodują problem estetyczny. Istnieją skuteczne metody leczenia, które pomagają pozbyć się problemu, dlatego nie odkładaj wizyty u lekarza.

Jak wygląda kaszak? Gdzie występują kaszaki?

Kaszak to cysta skórna inaczej torbiel gruczołu łojowego, która wyglądem przypomina kulkę umieszczoną pod skórą. Skóra na zmianie jest normalnie ubarwiona, czasem podczas obecności dużej zmiany skóra, może przybrać delikatnie biały kolor. Zmiana jest przesuwalna względem podłoża. Występuje najczęściej w miejscach takich jak skóra głowy, twarz, szyja lub górna część tułowia. Kaszaki czasami pojawiają się na zewnętrznych narządach płciowych. Osoby posiadające duże zmiany, często skarżą się na ból o charakterystycznym ciągnięciu. Wynika to z naprężenia skóry w miejscu pojawienia się zmiany. Małe zmiany nie powodują dolegliwości bólowych. Zaczopowanie gruczołów łojowych występuje najczęściej na skórze owłosionej. Zmiany skórne po naruszeniu nieprzyjemnie pachną. Zmiany skórne w postaci kaszaków najczęściej występują na barku, karku, głowie czy twarzy. Zabieg usunięcia kaszaka powinien być wykonywane ze wskazań estetycznych.

Przyczyny powstawania kaszaków

Jedną z głównych przyczyn powstawania kaszaków są różnego rodzaju defekty mieszków włosowatych. Dodatkowo na rozwój kaszaka mają wpływ zmiany hormonalne obecne podczas dojrzewania lub na skutek wielu chorób hormonalnych. Istnieje również zależność między występowaniem kaszaków w rodzinie i przekazywaniem tendencji do ich rozwoju. Kolejną przyczyną występowania kaszaków jest popełnianie błędów podczas codziennej pielęgnacji skóry. Złe oczyszczanie prowadzi do zapychania gruczołów, a efektem tego może być pojawienie się kaszaków. Ujście gruczołu zostaje zatkane, a łój i martwy naskórek, gromadzi się pod skórą. Dodatkowo kosmetyki zawierające w swoim składzie komodogeny, które mogą prowadzić do powstawania wyżej wymienionych zmian. Mikrourazy to kolejna przyczyna powstawania zmian, wszelkiego rodzaju stany zapalne skóry mogą powodować zwiększone ryzyko występowania kaszaka. Podsumowując, przyczynami powstawania kaszaków są:

  • uszkodzenie mieszka włosowego
  • zaburzona praca gruczołu łojowego
  • stan zapalny skóry
  • Pęknięcie gruczołu z powodu zmian trądzikowch
  • uszkodzenia skóry
  • uwarunkowania genetyczne
  • obecność wirusa HPV
  • brak odpowiedniej higieny

Czym są substancje komodogenne?

Substancje komodogenne to związki sprzyjające powstawania zaskórników. Należą do nich pochodne parafiny, olej kokosowy, olej z kiełków pszenicy, palmitynian izopropylu, kwas oleinowy, masło kakaowe, myrystynian izopropylu, trójglicerydy kwasu kaprynowego i kaprylowego. Kosmetyki zawierające te składniki mogą powodować zapychanie się ujścia gruczołu. Szanse na ich występowanie dodatkowo zwiększa złe oczyszczanie skóry. Dlatego warto wykonywać zabiegi dermatologiczne polegające na dogłębnym oczyszczaniu. Torbiele gruczołu łojowego w przypadku odpowiedniej pielęgnacji nie pojawiają się. Jeśli już pojawi się torbiel łojowa należy udać się do lekarza i wdrożyć odpowiednie leczenie. Większą tendencję do występowania kaszaków mają osoby z cerą tłustą, nadmierna ilość sebum sprzyja zapychaniu gruczołów. Dlatego ta grupa pacjentów powinna szczególnie zadbać o prawidłowe oczyszczanie.

Czy można wyciskać kaszaki? Usuwanie kaszaka

Kaszaki to zmiany powstałe na skutek zapchania się gruczołu łojowego, każda próba opróżnienia guza w warunkach domowych niesie za sobą ryzyko nadkażenia zmiany. Odpowiedź na to pytanie brzmi: Pod żadnym pozorem nie próbuj usuwać zmiany samodzielnie. Kaszak to zmiana, która prowadzi do nagromadzenia się łoju oraz martwego naskórka pod skórą. Każda ingerencja może prowadzić do rozwoju stanu zapalnego poprzez dostanie się patogenów w miejscu zmiany. Kaszaki należy usuwać tylko w sterylnych warunkach, najlepiej w gabinecie lekarskim. Leczenie kaszaków polega na dogłębnym oczyszczeniu, tylko taki sposób skutecznie można się go pozbyć.

Leczenie kaszaków

Drobne zmiany w większości przypadków znikają same. Jednak u niektórych pacjentów zmiana zwiększa się i kwalifikuje się do leczenia. Leczenie kaszaków polega na całkowitym usunięciu zmiany. Nigdy nie powinniśmy wyciskać zmian sami w warunkach domowych. Samodzielne próby opróżnienia mogą prowadzić do powstawania zakażenia miejsca zmiany. Kaszak powinien być usunięty przez chirurga lub dermatologa. Zabieg ten trwa kilka minut, pacjent zostaje poddany znieczuleniu miejscowemu, a następnie lekarz usuwa całą zmianę i zakłada szwy. Usuwanie kaszaków w większości przypadków nie powoduje tworzenia się blizn. Zabieg ten jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Następnie trzeba udać się na zdjęcie szwów i to jest cała procedura postępowania w przypadku tej zmiany. Po całkowitym usunięciu rzadko kiedy kaszak tworzy się w tym samym miejscu. Lekarz może zalecić również krioterapie lub zamrażanie, jest to również skuteczna metoda zwalczania kaszaków. Te sposoby leczenia sprawdzają się u pacjentów z małymi zmianami. Stosuje się również maści zmiękczające zmianę. Decyzja o postępowaniu jest zależna od miejsca występowania oraz rozmiarów zmiany. W przypadku kaszaka obecnego w miejscu takim jak oko, usunięcie kaszaka powinno być wcześniej skonsultowane z okulistą.

Kaszak, a stan zapalny

W przypadku nadkażenia zmiany stosuje się antybiotyki oraz maści zawierające glikokortykosteroidy. Leki te skutecznie hamują proces zapalny. Zastosowanie leczenia przynosi dość szybkie rezultaty. Podczas stosowania maści należy przestrzegać zasad higieny. Ręce podczas nakładania powinny być ówcześnie umyte, takie działanie ma na celu zmniejszenie rwozwoju stanu zapalnego. 

Domowe sposoby na pozbycie się kaszaka

Możemy wspomóc leczenie kaszaka domowymi sposobami. Skrzyp polny w swoim składzie zawiera związki krzemu, które poprawiają funkcjonowanie gruczołów łojowych. Dlatego ciepłe okłady z naparu tej rośliny mogą odblokować ujście i przywrócić normalne funkcjonowanie gruczołu. Należy pamiętać, że to leczenie opiera się na długotrwałym stosowaniu. Okłady ze skrzypu sprawdzają się u pacjentów z małymi zmianami, dlatego jeśli wcześnie wdrożymy leczenie wspomagające, możemy uniknąć ingerencji chirurgicznej. Przed zastosowaniem domowego leczenia warto zasięgnąć opinii lekarza, czy na pewno mamy do czynienia z kaszakiem. 

Z jakimi zmianami można pomylić kaszaka

  • Kaszak to guz podskórny, który możemy pomylić z prosakami, tłuszczakami, nerwowłókniakami lub ropniami. Zmiany te są podobne, lecz różnią się kilka elementami. Odpowiednia diagnoza pozwala zastosować odpowiednie postępowanie. 
  • prosaki- to zmiany pojawiające się na powiekach, policzkach i skroniach. Swoim wyglądem przypominają ziarno prosa, dlatego też zmiany te dostały taką nazwę. Są zabarwienia żółtego lub białego i są drobnej budowy. Ich usunięcie odbywa się w gabinecie dermatologicznym za pomocą elektrokoagulacji. 
  • tłuszczaki- to zmiany nowotworowe łagodne, powstające z tkanki tłuszczowej, które usuwa się chirurgicznie. 
  • nerwowłókniaki- to twarde guzy o charakterze nowotworowym łagodnym. Należy je obserwować, bo zaniedbane mogą ulec zezłośliwieniu. Powstają z osłonek nerwów skóry. Mogą uciskać sąsiednie struktury i powodować ból.
  • Ropnie- łatwo je rozpoznać, charakterystyczny objawem ropnia jest zaczerwienienie skóry wokół zmiany. Po kilku dniach podchodzą ropą i samoistnie pękają. 

Każda zmiana powinna być konsultowana z lekarzem w celu poprawnej diagnozy. Nie należy samemu wykonywać zabiegów usuwania takich zmian, bo każda ingerencja może spowodować więcej szkody niż pożytku. 

Czy można zapobiegać powstawaniu kaszaków?

W celu zapobiegania powstawaniu kaszaków należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią pielęgnację. Odpowiednie oczyszczanie skóry przyczynia się do oczyszczania ujścia gruczołów łojowych. U osób z tendencją do powstawania kaszaków warto wykonywać regularnie peelingi. W ten sposób pozbywamy się martwego naskórka. Dodatkowo Wybierając kosmetyki, unikajmy tych zawierających składniki komodogenne. Obecność tych związków przyczynia się do zapychania gruczołów. U osób z tendencją genetyczną nie jesteśmy w stanie skutecznie ochronić się przed powstawaniem kaszaków. Jedną z metod zapobiegania jest unikanie powstawania mikrourazów, bo one również prowadzą do powstawania zmian. 

Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja skóry u osób z tendencją do kaszaków?

Osoby posiadające uwarunkowania genetyczne powinny przede wszystkim skupić się na odpowiedniej pielęgnacji. Jest to jedyne postępowanie profilaktyczne, które może zapobiec rozwojowi zmiany. Zawsze powinniśmy oczyszczać dogłębnie skórę, warto sięgać po peelingi w celu złuszczania martwego naskórka. W ten sposób uniemożliwimy zapychaniu się ujścia gruczołów łojowych. Wybierając kosmetyki, zawsze zwracajmy uwagę na skład. 

Kaszak, najczęściej zadawane pytania

Dlaczego kaszak boli?

ból podczas występowania kaszaka jest najczęściej spowodowany naprężeniem skóry w miejscu zmiany. Na dolegliwości bólowe narzekają głównie osoby z dużymi zmianami.

Kaszak, co jest w środku?

w środku kaszaka znajduje się złuszczony naskórek oraz łój. W normalnych warunkach gruczoł oczyszcza się samoistnie. Podczas obecności kaszaka ujście te jest zapchane. Aby zapobiegać powstawaniu kaszaków należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie oczyszczanie skóry.

Jak usunąć kaszaka?

Kaszak jest zmianą, która powinna być usunięta przez lekarza. W większości przypadków tylko duże zmiany zostają usunięte w sposób chirurgiczny. Zabieg usuwania kaszaków polega na dogłębnym oczyszczeniu zmiany w warunkach sterylnych.

Kiedy chirurgiczne usuwanie kaszaka?

Usuwanie chirurgiczne kaszaka powinno odbyć się u pacjentów, u których zmiana jest duża, przeszkadza pacjentowi lub następują wskazania medyczne. Nie należy usuwać kaszaków samodzielnie! 

Główne przyczyny powstawania kaszka

Kaszak najczęściej powstaje na skutek zapchanego ujścia mieszka włosowego, dodatkowo często jest wynikiem złego oczyszczania skóry. Kaszaki pojawiają się również na skutek zaburzeń hormonalnych oraz predyspozycji genetycznych.

Kaszak to zmiana, która budzi problem głównie estetyczny. Jednak naruszenie zmiany może spowodować stan zapalny, który może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. W przypadku występowania zmiany należy udać się do dermatologa lub chirurga w celu postawienia prawidłowej diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia. 

 

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.