- News
- 0 polubienia
- 646 widoki
- 0 comments
- zrosty, zrosty po cc, przyczyny zrostów, profilaktyka zrostów
Zrosty po cięciu cesarskim są dość powszechnym powikłaniem. Szacuje się, żę co druga Polka posiada nieprawidłowe połączenia między tkankami i narządami powstałe na skutek CC, zabiegów okolicy jamy brzusznej lub powikłań po stanach zapalnych.
Czym są zrosty?
Zrosty to nieprawidłowe połączenia między tkankami i narządami powstałe na skutek podrażnienia otrzewnej podczas cięcia cesarskiego lub operacji w okolicy jamy brzusznej i miednicy. Patologiczne zmiany mogą również powstawać w skutek choroby lub jako powikłanie po stanach zapalnych. Zrosty dzielimy na nabyte i wrodzone. Miejscem, w którym najczęściej dochodzi do powstawania zrostów jest macica, co wynika z uszkodzenia endometrium podczas cięcia cesarskiego. Zmiany mogą być łagodne lub nasilone, o takich mówimy w momencie kiedy obejmują one znaczną część tkanki.
Jak powstają zrosty?
Nasz organizm po usunięciu fragmentu tkanki, narządu, a nawet po podrażnieniu otrzewnej wysyła informację do mózgu, że należy uruchomić proces gojenia. W miejscu urazu dochodzi do powstawania skrzepu, który zamyka światło naczynia krwionośnego. Skrzep ten przyczynia się do odtworzenia połączeń między tkankami. W miejscu uszkodzenia powstaje warstwa włóknika, który zamyka uszkodzone miejsce. Ten proces uważa się za fizjologiczny, który zachodzi u każdego człowieka podczas uszkodzenia tkanek. Problem pojawia się w momencie, kiedy włóknik pokrywa sąsiadujące tkanki. Nieprawidłowe tkanki przyczyniają się do powikłań, które często powodują dyskomfort lub nawet zagrożenie życia lub zdrowia.
Przyczyny powstawania zrostów
Wycięcie wyrostka robaczkowego oraz operacje ginekologiczne są jedną z najczęstszych przyczyn występowania zrostów. Badania dowodzą, że pacjenci, u których wykonuje się rozległe zabiegi są bardziej narażeni na powstawanie patologicznych zmian.
Przyczynami powstawania zrostów mogą być:
- zabiegi operacyjne w obrębie jamy brzusznej lub miednicy
- zabiegi ginekologiczne
- stany zapalne
- endometrioza
Powikłania po zrostach
Zrosty mogą nie dawać o sobie znać nawet przez kilka lat. W większości przypadków pacjenci nie łączą swoich objawów z możliwością występowania takich zmian. Jednym z najbardziej poważnych powikłań jest możliwość występowania niedrożności jelit lub przewlekle utrzymujący się ból w miednicy oraz niepłodności.
Zrosty przyczyną niepłodności?
Zrosty często są przyczyną niepłodności nabytej. Zrosty powstałe po operacjach lub stanach zapalnych uniemożliwiają przemieszczanie się zapłodnionych komórek do macicy. Istnieje możliwość usunięcia zrostów, dzięki czemu kobiety z tymi problemami mogą zajść w ciążę. Oczywiście decyzję musi podjąć lekarz po przeprowadzeniu szeregu badań.
Zrosty przyczyną niedrożności jelit
Niedrożność jelit jest również częstą przypadłością u osób z tendencją do powstawania zrostów. Tak jak w przypadku niepłodności stosuje się leczenie operacyjne. Jest to jedyna możliwość, aby powrócić do całkowitej sprawności
Jak zapobiegać zrostom?
Wiadome jest, że wykonywanie rozległych zabiegów operacyjnych zwiększa ryzyko występowania zrostów i lepszym rozwiązaniem jest mikrochirurgia, jednak nie zawsze jest to możliwe. Zastosowanie laparoskopii w porównaniu z klasyczną operacją zmniejsza ryzyko powstawania patologicznych zmian, nie daje jednak 100% pewności, że zmiany te nie powstaną.
Innowacyjne metody zapobiegania zrostom
Obecnie na rynku coraz częściej sięga się po preparaty barierowe w postaci żelu zawierające kwas hialuronowy. Takiego rodzaju produkty stosuje się bezpośrednio na obszary zagrożone występowaniem zmian. Kwas hialuronowy zabezpiecza tkankę przed powstawaniem włókniaków, które mogą tworzyć się w sąsiadujących tkankach. Dodatkowo przyspiesza regenerację tkanki. Kwas hialuronowy jest naturalnym budulcem tkanki łącznej, nabłonkowej i międzybłonkowej, dlatego sprawdza się podczas regeneracji tkanki.
Leczenie zrostów
W przypadkach, kiedy występuje niedrożność jelit, bóle miednicy lub problemy z zajściem w ciążę stosuje się usuwanie zrostów metodą operacyjną. Takie rozwiązanie niesie jednak za sobą ryzyko pojawiania się nowych zmian. Dlatego na rynku pojawia się coraz więcej środków profilaktycznych, zapobiegających powstawaniu zrostów. Decyzję o zastosowaniu np. wyżej wymienionego Hyalobarrier żelu podejmuje lekarz na podstawie określenia wielkości pola operacyjnego i stanu klinicznego pacjenta.
Zrosty mogą przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia, a nawet zagrożenia życia, dlatego, jak w przypadku każdego schorzenia, lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Medycyna wciąż się rozwija, dlatego należy zastanowić się, czy nie warto skorzystać z możliwości uniknięcia poważnych dolegliwości.
komentarze (0)