Jaki test ciążowy wybrać?

Wiele mam planujących dziecko oraz tych, które zauważają u siebie sygnały sugerujące ciążę decyduje się na wykonanie testu ciążowego. Oczywiście na rynku jest szereg dostępnych produktów, które możemy zakupić w aptece i nie tylko, ale czym kierować się podczas zakupu?

Testy ciążowe

Mimo wielu możliwości wyboru działanie testów ciążowych polega na wykryciu gonadotropiny kosmówkowej (hCG) w moczu. Jest to hormon, który jest produkowany zaraz po zapłodnieniu i jest obecny przez cały okres ciąży. Testy ciążowe różnią się metodą wykonania. 

testy ciążowe

Rodzaje testów ciążowych

Rodzaj testu

Sposób wykonania

Płytkowy

Mocz należy złapać w pojemnik, następnie załączoną pipetą umieścić kilka kropel w okienku umieszczonym na płytce testu

Strumieniowy

Końcówkę testu należy umieścić przez kilka sekund pod strumieniem moczu

Paskowy

Mocz zbieramy w pojemnik, a następnie namaczamy pasek 

Cyfrowy

Test wykonuje się podobnie jak strumieniowy czy paskowy, ale wyróżnia go cyfrowy wyświetlacz. Informuje najpierw o możliwości przystąpienia do testu, a następnie o wyniku za pomocą + lub -

Pojemniki do zbierania moczu oraz pipetki potrzebne do jego nabierania w większości produktów są dołączone do testu.

Czym kierować się przy zakupie?

Czułość testu ma kluczowe znaczenie. Jeśli wybierzemy produkt o wysokim wskaźniku czułości, możemy wykryć ciąże już po 10 dniu od zapłodnienia. Wskaźnik określa się za pomocą jednostek IU/I

Test ciążowy do 500 IU/I

10 dni po zapłodnieniu

Test ciążowy od 500 do 800 IU/I

wynik 2 tygodnie po zapłodnieniu

Test ciążowy powyżej 800 IU/I

wynik 3 tygodnie po zapłodnieniu

To czy wybierzemy test paskowy, strumieniowy, czy też cyfrowy zależy od nas. Testy różnią się sposobem ich wykonania oraz ceną, a ta może się wahać od kilku do kilkudziesięciu złotych.

Wiarygodność testów ciążowych

Wiarygodność testów ciążowych określana jest na 95-99%. Wykluczyć i potwierdzić ciążę na 100 % może tylko lekarz ginekolog po wcześniejszym wykonaniu badania USG. Miarodajny wynik możemy otrzymać po wykonaniu testu z krwi. Jest to bardziej wiarygodna forma sprawdzenia, ponieważ poziom gonadotropiny kosmówkowej jest dokładniej zbadany. Dodatkowo możemy określić wiek ciąży, poziom hormonu wytwarzany podczas jej trwania stale się zmienia wraz z jej rozwojem. Badanie możemy wykonać prywatnie i jest to koszt około 30 zł. Możemy również udać się do lekarza rodzinnego i uzyskać skierowanie, wtedy wykonamy badanie bezpłatnie.

O czym pamiętać przed wykonaniem testu

Należy pamiętać, że badanie gonadotropiny kosmówkowej trzeba zrobić z rana. To właśnie wtedy w organizmie kobiety hCG jest najwięcej i wynik jest wiarygodny. Spożywanie alkoholu i przyjmowanie leków nie powoduje negatywnego lub pozytywnego wyniku. 

Jeśli wynik jest negatywny, a występuje brak miesiączki, należy zwrócić uwagę, czy w ostatnim czasie nie przechodziliśmy dużego stresu, bo on często wpływa na zaburzenia w miesiączkowaniu. Częste zmiany klimatu, problemy z hormonami oraz zła dieta mogą również przyczynić się do nieregularnych cykli miesiączkowych.

Jeśli wynik jest pozytywny, należy zwrócić się do lekarza ginekologa, który potwierdzi ciążę. Należy pamiętać o odstawieniu używek, a jeśli leczysz się przewlekle skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym. Niektóre leki nie są wskazane podczas ciąży.

Powiązane produkty

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.