- News
- 0 polubienia
- 403 widoki
- 0 comments
- przyczyny bólu stawów, jak wzmocnić stawy, ból stawów przyczyny, leczenie bólu stawów
Ból w stawach
Bóle stawów w dzisiejszych czasach są uznawane jako problem cywilizacyjny. Kiedyś schorzenia stawów głównie dotyczyły osób starszych, dziś coraz częściej dotyczą również osób młodych. Głównymi przyczynami występowania problemów jest niezdrowa dieta, brak aktywności fizycznej i przeciążenia fizyczne. Na to, jaki stan stawów będziemy mieli w przyszłości możemy, wpłynąć już w młodym wieku. Dlatego przypominamy jak prawidłowo o siebie zadbać.
Przyczyny bólu w stawach
Stawy to części ruchome łączące kości. Do najczęstszych przyczyn problemów ze stawami zaliczamy uszkodzenia chrząstki stawowej. Odpowiada ona między innymi za ochronę kości przed ścieraniem, amortyzuje ruch oraz wiąże wodę dzięki, czemu jest elastyczna. Z biegiem lat kondycja chrząstek się pogarsza, dlatego nieprawidłowa dieta, brak aktywności fizycznej, długotrwałe stosowanie niektórych leków, może przyczynić się do wystąpienia wcześniejszych problemów ze stawami.
Jak dbać o stawy?
Istnieje wiele czynników, które zapobiegają powstawaniu problemów w funkcjonowaniu stawów. Odpowiednia profilaktyka i szybka reakcja podczas wystąpienia schorzenia może zmniejszyć ból i wzmocnić stawy.
- Aktywność fizyczna - podczas umiarkowanego ruchu i podejmowania aktywności fizycznej pobudzamy proces wydzielania mazi do jamy stawowej. Stawy stają się wtedy lepiej ukrwione i dotlenione, przez co zmniejszają się uszkodzenia stawów. Bardziej elastyczny staw zmniejsza odczuwalność bólu. Należy jednak pamiętać, że podejmując jakąkolwiek aktywność fizyczną, trzeba najpierw przeprowadzić rozgrzewkę. Przygotowanie stawów i mięśni do intensywnego ruchu pomoże zapobiec kontuzjom. Osoby borykające się z przewlekłymi stanami bólowymi w stawach, powinny skonsultować się z lekarzem przed wprowadzeniem w życie aktywności fizycznej. Dobrym rozwiązaniem będzie skonsultowanie się z fizjoterapetą, który wytłumaczy, jakie ćwiczenia będą bezpieczne i w jaki sposób je wykonywać. Źle wykonywane ćwiczenia mogą przynieść więcej szkody, niż pożytku.
- Waga u osób z problemami stawów - kluczowe u osób z problemami stawów jest zachowanie optymalnej wagi. Badania dowodzą, że najczęściej do uszkodzeń stawów dochodzi u osób otyłych. Duża waga wpływa na nadmierne obciążenie, co skutkuje pojawianiem się zwyrodnień. Jeśli posiadasz nadwagę warto pomyśleć o zrzuceniu zbędnych kilogramów.
- Styl życia - dużym wpływem na degradację naszych stawów ma ciągłe powtarzanie tych samych czynności. Osoby pracujące przy komputerze, pracownicy fizyczni są narażeni na nadwyrężanie poszczególnych partii ciała. Dlatego jeśli jesteśmy narażeni np. na ciągłe siedzenie w jednej pozycji przy komputerzy zadbajmy o to, aby siedzenie było wygodne i starajmy się robić sobie przerwy podczas pracy. Codzienne obowiązki domowe mogą również wpłynąć na obciążenie stawów. Noszenie toreb z zakupami na jednym ramieniu lub plecaka w niewłaściwy sposób może wpłynąć na powstawanie uszkodzeń. Wiele dolegliwości, które doskwierają nam w starszym wieku jest konsekwencją złych nawyków w młodości. Pamiętajmy, że na kondycję naszych stawów pracujemy już w młodzieńczych latach.
- Odpowiednia dieta - to, że ogromny wpływ na zdrowie ma dieta przypominamy w prawie każdym naszym artykule. Dostarczanie niezbędnych witamin i minerałów wpływa na cały organizm. Tak samo jest w przypadku stawów - dieta uboga w witaminę D i C, kwasy omega 3 oraz białko może wpłynąć na szybką destrukcję stawów.
- Ograniczajmy stres - przewlekły stres powoduje napięcie mięśni. Zbyt długie zesztywnienie mięśni powoduje zmiany w układzie kostno stawowym. Dlatego często mamy do czynienia między innymi z nerwobólami, które są reakcją na nagły stres. Napięcie powoduje również obciążenie stawów, co skutkuje powstawaniem zwyrodnień
- Dobre obuwie - niewielu z nas wie, że ogromny wpływ na kondycję stawu kolanowego i biodrowego ma właśnie odpowiedni dobór obuwia. Zaleca się nosić obuwie odpowiednio szerokie dostosowane do stopy, a obcas nie powinien przekraczać 3 cm.
W jaki sposób możemy wesprzeć stawy?
Jeśli staramy się jeść zdrowo, uprawiamy sport, pamiętamy o zmianach pozycji podczas codziennych obowiązków, pilnujemy prawidłowej postawy, a nadal występują u nas bóle stawów, możemy wdrożyć suplementy dostępne w aptece. Preparaty bogate w kolagen, witaminę D i C mogą przyczynić się do szybszej regeneracji stawów i zapobiegania powstawania kontuzji. Jeśli występują u Ciebie przewlekłe bóle, które nie są wynikiem nadmiernego przeciążenia, należy skonsultować się z lekarzem w celu znalezienia przyczyny problemu.
Wczesna diagnoza może przyczynić się do nieinwazyjnego leczenia farmakologicznego. Drogi pacjencie lepiej zapobiegać, niż leczyć.
komentarze (0)