Jak skutecznie pozbyć się blizny?

Blizny powstają na skutek urazów lub po przebytych operacjach. Robi się wtedy, kiedy dochodzi do uszkodzenia wierzchniej i głębszej warstwy skóry. W wyniku gojenia w miejscu rany powstaje blizna. Jest to połączenie skóry za pomocą słabo unaczynionej tkanki łącznej. Niektóre osoby mają skłonności do wytwarzania brzydkich znamion.

Czym są blizny?

Różnego rodzaju urazy powodują różne blizny. Inaczej będzie wyglądała blizna po ranie ciętej, a inaczej od oparzenia. Obszerne znamiona mogą powodować ciągnięcia i przykurcze. W przypadku ran głębokich i naruszenia mięśni powstaje na jakiś czas brak czucia lub uczucie nie swojego ciała.

Jak powstaje blizna

Na początku rana pokrywa się strupami. Po ich odpadnięciu skóra w miejscu wygojenia ma kolor bordowy lub różowy. Z czasem skóra w tych miejscach blednie i przybiera kolor perłowy. Blizny, które powstają w miejscach owłosionych, zawsze są pozbawione mieszków włosowych. Dodatkowo skóra, która została naruszona, nie posiada naturalnego barwnika, dlatego nigdy nie wraca do pierwotnego koloru.

Rodzaje blizn

Wymieniamy różne rodzaje znamion. Pierwszym z nich jest blizna zwykła, powstała na skutek operacji lub urazów. Czas gojenia to okres od 6 miesięcy do roku. Są sytuacje, w których rana zostaje naruszona lub dochodzi do zakażenia miejsca urazu i takie zmiany nazywamy bliznami przerosłymi. Te zmiany są twarde i szerokie, a ich gojenie jest znacznie dłuższe niż w przypadku zwykłych. W wyniku gojenia rany czasami wzdłuż rany powstają narośle, które nazywamy bliznowcami. Są to nieestetyczne koloidy, które powstają wzdłuż rany i są wypukłe i często bolesne. Przyczyną ich powstawania jest nadmierna produkcja kolagenu. Najczęstszymi miejscami pojawiania się ich jest ramię, okolice mostka i płatek ucha.

Czym są bliznowce?

W przypadku uszkodzenia naskórka, dochodzi nieraz do powstawania bliznowców. Są to zmiany nadmiernie rozrośniętej tkanki łącznej włóknistej. Ten rodzaj zmian może powstać w każdym miejscu na ciele. Jednak najczęściej pojawiają się w miejscach, w których skóra jest najbardziej naciągnięta, czyli na klatce piersiowej, mostku lub ramionach. Zmiany te powstają również w miejscach w których skóra przylega bezpośrednio do kości, czyli w okolicy piszczeli, niekiedy powstają też po ukąszeniach lub zadrapaniach. Cesarskie cięcie może często skutkować powstawaniem bliznowców. Ten rodzaj blizny leczony jest za pomocą krioterapii, zabiegów laserowych lub operacyjnie.

Nieinwazyjne sposoby na blizny

W aptece dostępne są środki, które nieinwazyjnie pomagają zmniejszyć widoczność blizny. Produkty te zawierają wyciągi z cebuli, heparynę i alantoinę. Składniki te mają działanie gojące, rozjaśniające i uelastyczniające skórę. Obecnie popularniejsze stały się maści, kremy i plastry silikonowe, które przynoszą bardzo dobre efekty gojenia blizn i chronią przed utratą skóry. Możliwe są też terapie polegające na ucisku lub krioterapii.

Inwazyjne metody leczenia

Istnieją również bardziej inwazyjne metody, takie jak operacyjne usuwanie blizn. Leczenie polega na wycięciu starej blizny i zszyciu rany na nowo, zabieg ten ma na celu tylko poprawę wyglądu blizny, bo nie da się jej całkowicie zlikwidować. Blizna po zastosowaniu chirurgii plastycznej staje się cieńsza i mniej widoczna. W przypadku blizn np. potrądzikowych stosuje się terapię laserową, która ma na celu rozjaśnienie zmian oraz przywrócenie krążenia w ich miejscu.

Blizny są często powodem kompleksów. Powstałe na skutek nieszczęśliwych wypadków w miejscach widocznych potrafią szpecić. Każdy przypadek należy rozważyć indywidualnie. Jeśli blizny nie powodują przykurczu lub nie utrudniają funkcjonowania, nie warto czasem inwazyjnie walczyć z ich pozbyciem się. Jeśli jednak są powodem ogromnego dyskomfortu fizycznego, bądź psychicznego, operacyjne usunięcie blizny może niemal “uratować” życie.

Powiązane produkty

Bio Oil, olejek, 60 ml
Dostępny
Kosmetyki dla kobiet w ciąży i mam

Bio Oil, olejek, 60 ml

ORKLA CARE S.A.
34,50 zł
Wskazania: Blizny Podrażnienia Rozstępy Zmarszczki Suchość

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.