Jak przygotować organizm do ciąży?

Jak przygotować organizm do ciąży

Większość kobiet pragnie mieć swoje potomstwo, instynkt wychowawczy posiada każda kobieta. Ciąża to czas, w którym u kobiety zachodzi wiele zmian tych widocznych, ale również tych, które dzieją się w psychice. Kiedy kobieta planuje zajście w ciążę, zastanawia się, czy są jakieś wytyczne, które pomogą jej się przygotować do tego ważnego okresu w jej życiu. 

Czy przygotowania do ciąży są potrzebne?

Według Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego przygotowanie organizmu kobiety do ciąży jest niezmiernie ważne. Zapewnienie odpowiedniej ilości minerałów i witamin u Pań planujących ciążę ma pozytywny wpływ na szybkie zajście w ciążę oraz jej dobry przebieg z ograniczoną możliwością powstawania powikłań w okresie prenatalnym. 

Które składniki mają pozytywny wpływ na zdrowie kobiety?

Za pomocą wielu badań udowodniono, że składniki takie jak kwas foliowy, żelazo, magnez jod i kwasy omega-3 są niezbędne do prawidłowego przebiegu ciąży i rozwoju dziecka w łonie matki. Okres ciąży to czas, w którym występuje większe zapotrzebowanie na wymienione witaminy i minerały. Oto na co mają wpływ składniki, których należy dostarczać organizmowi:

  • Kwas foliowy - już od dłuższego czasu uznaje się, że niedobory kwasu foliowego przed ciążą oraz w trakcie jej trwania mogą powodować wady ośrodkowego układu nerwowego u dziecka. Jest to jeden z podstawowych suplementów zalecanych podczas planowania ciąży. Aby osiągnąć odpowiedni poziom kwasu foliowego, należy zacząć przyjmować go około 6 tygodni przed zajściem w ciążę. Kwas foliowy powinno również przyjmować się w pierwszym trymestrze ciąży w dawce nie mniejszej niż 0,4 mg na dobę
  • Żelazo - również jest ważnym mikroelementem, który może wpłynąć na ciążę. Przed planowanym zajściem należy wykonać badanie wykluczające niedobory żelaza w organizmie. W przypadku występowania niskich wartości należy przyjmować suplementy. Niedobory żelaza mogą wpłynąć na ryzyko poronienia lub wad rozwoju płodu. Suplementację żelaza u kobiet w ciąży powinno się włączyć po ukończeniu 8. tygodnia ciąży, ponieważ wtedy zwiększa się na nie zapotrzebowanie. U kobiet ciężarnych dzienna dawka żelaza powinna wynosić od 26 do 27 mg na dobę, nie ciężarne powinny przyjmować żelazo w dawkach około 18 mg na dobę.
  • Magnez - podczas ciąży często dochodzi do niedoborów magnezu. Skutkuje to między innymi częstymi skurczami. Skurcze we wczesnym stadium ciąży mogą być przyczyną przedwczesnego porodu.
  • Jod - jod jest również pierwiastkiem, który jest niezbędny przy planowaniu ciąży oraz w okresie jej trwania. Niedobory mogą skutkować problemami z zajściem w ciążę oraz zwiększonym ryzykiem powstawania niedorozwojów umysłowych u dzieci
  • Kwasy omega 3 - to niezbędne związki, które wspierają prawidłowy rozwój płodu, ale również wpływają na prawidłowy przebieg ciąży. Niedobory mogą prowadzić do przedwczesnego porodu.

Dzienne dawki minerałów i witamin dla kobiety w ciąży

 

W ciąży

Przed ciążą

kwas foliowy

0,4 mg na dobę

0,4 mg na dobę

żelazo

od 26 do 27 mg na dobę

18 mg na dobę

witamina D3

2000 IU na dobę

2000 IU na dobę

magnez

320 do 350 mg na dobę

od 300 do 400 mg na dobę

jod

200 mcg na dobę

200 mcg na dobę

Zapotrzebowanie na minerały i witaminy podczas ciąży znacznie wzrasta, ale okres przed ciążą jest również bardzo ważny, bo przygotowuje organizm do ciężkiej pracy. Należy pamiętać, że przyjmowanie suplementów uzupełniających niedobory powinno zawsze być konsultowane z lekarzem prowadzącym ciążę. Badania, które wykonuje się regularnie w czasie ciąży pozwalają na szybką reakcję ze strony lekarza i ewentualne wdrożenie potrzebnych suplementów.

Powiązane produkty

Pregna Plus, kapsułki, 30...
Dostępny
Witaminy dla mam

Pregna Plus, kapsułki, 30 szt

VERCO
38,08 zł
Wskazania: Niedobór minerałów oraz witamin Okres ciąży lub karmienia piersią Wspomagająco u kobiet chcących zajść w ciążę

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.