Jak prawidłowo przemywać pępek u maluszka?

W pierwszych dniach życia maluszka rodzice często mają problem z pielęgnacją pępuszka. Mimo informacji przekazanych przy wypisie ze szpitala rodzice mają obawy, czy odpowiednio się do tego zabierają. Pępowina przy porodzie zostaje przecięta. Zostaje dziecku pamiątka po więzi z matką w postaci niebiesko-białawego kawałka, który stopniowo ciemnieje.

Czym jest kikut?

Kikut to pozostałość po odciętej pępowinie. Jest to wrażliwe miejsce, które wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Pozostawiony kikut powoli wysycha i z czasem odpada, pozostawiając po sobie piękny pępuszek. Utrzymywanie kikuta w suchych warunkach przyśpiesza jego gojenie. Do wszystkiego należy jednak podchodzić ze zdrowym rozsądkiem. W przypadku zabrudzenia przy przebieraniu pieluszki trzeba oczyścić pępek czystą wodą. Kontakt z bakteriami może narazić na zakażenie, które będzie wymagać wizyty u lekarza i zastosowania leczenia.

Czym przemywać pępuszek?

Na rynku dostępne są środki, które pomogą stworzyć sterylne warunki w miejscu newralgicznym. Umiar też przyda się i w tej kwestii. Częste przemywanie środkami może pozbawić naturalnej flory bakteryjnej. Kiedyś do odkażania była stosowana gencjana. Dziś położnicy odchodzą już od takiej praktyki. Owszem, działa ona bakteriobójczo, ale zmienia też kolor kikuta i nawet, jeśli zaczyna pojawiać się obrzęk lub zmienia swój wygląd jest to ciężkie do zauważenia. Jednym ze stosowanych środków (choć rzadko teraz polecanym przez lekarzy) jest mieszanka spirytusu z wodą. Roztwór można przyrządzić samemu mieszając wodę ze spirytusem 95% w proporcjach 2:1. Należy pamiętać, że mocny roztwór może podrażniać skórę wokół pępka, uniemożliwiając wczesne wykrycie infekcji. Dostępne są też gotowe waciki nasączone roztworem. Jest to sterylne rozwiązanie, bo każdy wacik zapakowany jest w osobne opakowanie.

Popularne środki z apteki:

Obecnie panujące trendy w pielęgnacji kikuta

Coraz częściej praktykowane jest przemywanie kikuta przegotowaną wodą z mydłem. Mydło ma właściwości odkażające i delikatnie osuszające i nie zmienia środowiska wokół pępuszka. Należy jednak pilnować, aby bardzo nie namaczać kikuta, żeby proces wysuszania nie trwał zbyt długo. Jeśli uznamy, że woda z mydłem to za mało, możemy sięgnąć po płyny antyseptyczne w sprayu. Należy spryskać miejsce i odczekać do wyschnięcia.

Kiedy udać się do lekarza?

Jeśli rodzic zauważy obrzęk, zaczerwienienie, brzydki zapach, dziwną wydzielinę powinien zasięgnąć porady pediatry. Podczas złej pielęgnacji możemy stworzyć idealne warunki do rozwoju bakterii, dlatego nieraz dochodzi do nadkażenia pozostałości po pępowinie. W przypadku występowania jakichkolwiek wątpliwości odnośnie prawidłowego stanu pępka u dziecka nie ma co zwlekać, należy udać się do lekarza. 

Zachowajmy umiar we wszystkim i nie panikujmy. Czyszczenie pępuszka nie jest takie straszne. Wiadomo, że podczas kąpieli może wydarzyć się, że zamoczymy kikut. Nie trzeba wtedy panikować wystarczy osuszyć pępek. Jeśli z ranki wycieknie odrobinka krwi jest to naturalne. Stosujmy się do zaleceń. Utrzymujmy pępek w czystości. Każdy zakamarek trzeba dobrze przemyć, by zapobiec rozwojowi infekcji.

Powiązane produkty

Octenisept, płyn, 50 ml
Dostępny
Dezynfekcja

Octenisept, płyn, 50 ml

SCHULKE & MAYR GMBH
19,78 zł
Wskazania: Odkażanie  i leczenie małych ran. Odkażanie skóry i błon śluzowych przed zabiegami diagnostycznymi Pielęgnacja ran i szwów pooperacyjnych. Dezynfekcja jamy ustnej. Pielęgnacja kikuta pępowinowego. Wspomagająco w leczeniu grzybicy międzypalcowej. W stanach zapalnych narządów rodnych. 

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.