- News
- 0 polubienia
- 414 widoki
- 0 comments
- halitoza, halitoza leczenie, halitoza przyczyny, halitoza objawy, nieświeży oddech

Halitoza, brzydki zapach z ust
Halitoza to problem nieświeżego oddechu wyczuwalnego zarówno przez pacjenta jak i osoby w jego otoczeniu. Przewlekły nieprzyjemny zapach z ust powoduje dyskomfort u pacjenta. Przyczyny nieprzyjemnego zapachu mogą być różne, dlatego podstawą w leczeniu halitozy jest odnalezienie przyczyny.
Co to jest halitoza?
Halitoza to przewlekły nieprzyjemny zapach z ust. Zapach wydychanego powietrza niesie dyskomfort równie dla samego pacjenta, ale również dla osób w jego towarzystwie. Większość przypadków halitozy pochodzi wyłącznie z jamy ustnej powodują go lotne związki siarki, które są produkowane przez bakterie obecne w jamie ustnej. Bakterie te rozkładają substancje białkowe zawarte w ślinie oraz resztkach pokarmowych. Problem nasila się podczas zbyt małej obecności śliny, taki stan jest podczas długiej przerwy w spożywaniu posiłków.
Diagnostyka halitozy
Diagnostyka halitozy to przede wszystkim wywiad z pacjentem. Problem nieświeżego oddechu może być diagnozowany za pomocą urządzenia jakim jest halimetr. Badanie ma na celu wykrycie lotnych związków siarki w wydychanym powietrzu. Dodatkowo lekarz będzie szukał przyczyny nieprzyjemnego zapachu, przeprowadzi badanie oraz skieruje do stomatologa, laryngologa czy neurologa. Brzydki zapach z ust mogą wywoływać choroby zębów, zapalenie dziąseł czy niedostateczne czyszczenie jamy ustnej.
Rodzaje halitozy
Wyróżniamy różne rodzaje halitozy ze względu na przyczynę nieprzyjemnego zapachu wydychanego powietrza.
Halitoza prawdziwa
Przykry zapach z ust jest wyczuwalny przez pacjenta oraz osoby z bliskiego otoczenia. Dzielimy ją na halitoze fizjologiczną i patologiczną
Halitoza fizjologiczna
Halitoza fizjologiczna pojawia się z rana po przebudzeniu i jest wynikiem zmniejszonej produkcji śliny, która jest wywołana przerwą w przyjmowaniu posiłków. Ustępuje po zjedzeniu posiłku czy umyciu zębów. Halitoza fizjologiczna może być wynikiem przyjmowania posiłków o mocnym zapachu oraz palenia papierosów.
Halitoza patologiczna
Halitoza patologiczna posiada określoną patologiczną przyczynę.
Halitoza rzekoma
Halitoza rzekoma jest wyczuwalna tylko przez pacjenta. Przykrego zapachu wydychanego powietrza nie potwierdza otoczenie. Badanie halimetrem również nie potwierdza obecności lotnych związków siarki. Pacjenci odczuwający halitozę rzekomą, często posiadają halitofobie, która objawia się lękiem przed nieprzyjemnym zapachem z ust.
Leczenie halitozy
Jeśli lekarz stwierdzi problem nieświeżego oddechu zaleci leczenie objawowe lub leczenie choroby wywołującej halitozę. Jednymi z częściej zalecanych czynności jest:
-
częste mycie jamy ustnej, najlepiej po każdym posiłku
-
używanie nici dentystycznych, które skutecznie oczyszczą przestrzenie międzyzębowe
-
zaprzestanie palenia
-
ograniczenie przyjmowania produktów o intensywnym zapachu takich jak czosnek czy cebula
-
picie dużej ilości płynów
-
żucie gumy bezcukrowej, przeżuwanie przyczynia się do zwiększenia produkcji śliny
Dodatkowo stosuje się leki na halitozę, które zawierają chlorek cynku, który wiąże lotne związki siarki. Cynk wchodzi w reakcję ze związkami siarki, tworząc bezwonne siarczki. Dodatkowo zawierają substancje przeciwbakteryjne oraz mentol, który skutecznie odświeża oddech.
Skuteczne metody na halitozę, jak pozbyć się nieświeżego zapachu?
Do skutecznych metod na pozbycie się halitozy zaliczamy picie dużej ilości płynów. Dodatkowo można sięgać po napary z szałwii lub rumianku. Żucie gumy powoduje zwiększoną produkcję śliny co również sprzyja ograniczeniu nieprzyjemnego zapachu.
Przyczyny nieświeżego oddechu
Przyczynami nieświeżego oddechu mogą być choroby przyzębia, nadmierna suchość jamy ustnej, czyli kserostomia, niedostateczna higiena jamy ustnej, paradontoza oraz palenie papierosów
Objawy halitozy
Problem nieświeżego oddechu to główny objaw halitozy. Pacjenci dotknięci przewlekłym nieprzyjemnym zapachem z ust odczuwają dyskomfort. Objawy halitozy pojawiają się głównie po nocy, ale również w ciągu dnia, kiedy mamy przerwy między posiłkami.
Zdrowie jamy ustnej odgrywa bardzo ważną rolę nie tylko w prawidłowym działaniu naszego organizmu, ale również wpływa na relacje międzyspołeczne. Przewlekły nieprzyjemny zapach często jest powodem wycofania społecznego, dlatego powinniśmy zadbać zdrowie jamy ustnej. Jeżeli mamy problem z nieświeżym oddechem to możemy zastosować kilka skutecznych metod takich jak żucie gumy bezcukrowej , nawilżanie jamy ustnej poprzez picie dużej ilości płynów. Pomocne może okazać się płukanie jamy ustnej, czyszczenie jamy ustnej za pomocą nici dentystycznych. Najczęstsza przyczyna halitozy to choroby przyzębia, dlatego regularnie kontrolujmy stan swojego uzębienia u stomatologa.
komentarze (0)