- News
- 0 polubienia
- 311 widoki
- 0 comments
- jak poprawnie myć zęby, kiedy udać się do stomatologa?, próchnica
Choć społeczeństwo jest coraz bardziej świadome i wie, że higiena jamy ustnej jest bardzo ważna, nadal często wśród dzieci i dorosłych dochodzi do powstawania próchnicy. Każdy z nas wie, że stan naszej jamy ustnej wpływa często na stan ogólny naszego zdrowia, a w skrajnych przypadkach poważne infekcje mogą zagrażać nawet życiu. Dlaczego więc nadal zaniedbujemy nasze zęby?
Obecne statystyki są bardzo niepokojące szacuje się, że problem próchnicy dotyczy już połowy społeczeństwa. Zauważa się znaczny wzrost problemu u dzieci w wieku 3, 5 i 9 lat. Rodzice często wychodzą z założenia, że zęby mleczne nie muszą być leczone, bo i tak wypadną w najbliższym czasie. Nic bardziej mylnego, niezmiernie ważne jest, aby dbać o zęby już od pojawienia się pierwszego ząbka, a wypracowanie w dziecku nawyku prawidłowego mycia uzębienia może zaowocować uniknięciem problemów w dorosłym życiu.
Kiedy rozpocząć przygodę z prawidłową higieną jamy ustnej?
Prawidłowa higiena jamy ustnej powinna być wdrażana już od okresu niemowlęcego. Pierwszą czynnością powinno być oczyszczenie wałów dziąsłowych za pomocą owiniętej na palec rodzica gazy. Takie zabiegi powinno wykonywać się u niemowląt przynajmniej dwa razy dziennie. Gazę należy namoczyć w przegotowanej wodzie. Następnym etapem prawidłowej higieny jest zastosowanie silikonowej szczoteczki. Oczyszczanie w ten sposób chroni dziąsła przed osadzaniem się resztek jedzenia. Dodatkowo ten sposób może przynieść ukojenie podczas ząbkowania. Zaleca się stosowanie takiej nakładki na palec powyżej 5. miesiąca życia. W momencie pojawienia się pierwszego ząbka należy wyposażyć dziecko w pierwszą szczoteczkę do mycia ząbków. Oczywiście produkt powinien być wybrany ze szczególną starannością. Włókna szczoteczki muszą być miękkie, aby zapobiec podrażnieniom. Podczas czyszczenia pierwszego ząbka nie powinniśmy zapominać o czyszczeniu dziąseł oraz języka. Pamiętajmy, że resztki jedzenia osadzają się w całej jamie ustnej, a nie tylko na uzębieniu.
Na co zwrócić uwagę podczas czyszczenia zębów u dzieci?
Aby skutecznie oczyścić jamę ustną nie wystarczy włożyć szczoteczkę do buzi malucha. Niezmiernie ważna jest technika, czas oraz częstotliwość. Dlatego zaleca się, aby rodzice brali czynny udział w myciu uzębienia do 7 roku życia dziecka. Oczywiste jest, że najlepiej by było, gdyby czyszczenie zębów odbywało się po każdym posiłku, nie jest to jednak zawsze możliwe, dlatego powinniśmy szczotkować zęby 2 razy dziennie i szczególnie zwracać uwagę, aby ta czynność była wykonywana rano i przed snem. W ciągu dnia ślina w pewnym stopniu oczyszcza jamę ustną, w ciągu nocy zmienia się jej ilość oraz konsystencja, dlatego tak ważne jest mycie jamy ustnej przed snem.
Wpływ diety na stan uzębienia
Ogromną rolę odgrywa również prawidłowa dieta. Podawanie dziecku słodzonych napojów oraz słodkich przekąsek odpowiada w głównej mierze za początki próchnicy. Oczywiście przyjmowanie zdrowych posiłków nie zwalnia z obowiązku szczotkowania zębów. W okresie niemowlęcym, kiedy dziecko spożywa mleko przez butelkę, jest narażone na powstawanie tak zwanej próchnicy butelkowej. Dlatego podając dziecku mleko nie pozwalajmy na zasypianie z butelką w buzi i bez szczotkowania jamy ustnej.
Dlaczego higiena jamy ustnej jest tak ważna?
Zepsute zęby to nie tylko problem estetyczny. Wszelkiego rodzaju problemy z uzębieniem mogą zaburzyć prawidłowy rozwój oraz przyczynić się do powstawania problemów zdrowotnych. Nie mówimy tutaj tylko o bólu i cierpieniu, ale również o możliwości powstawania wad zgryzu lub wymowy. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że następstwem próchnicy mogą być choroby stawów, serca czy nerek. Dodatkowo brzydkie zęby mogą być przyczyną wycofania społecznego oraz zaburzeń w nawiązywaniu relacji z rówieśnikami.
Kiedy udać się na pierwszą wizytę do stomatologa?
Wizyty kontrolne są działaniem profilaktycznym, ograniczają powstawanie poważnych zmian. Zaleca się udać się do stomatologa dziecięcego w ciągu 6 miesięcy od pojawienia się pierwszego zęba. Następne wizyty powinny odbywać się regularnie co 6 miesięcy. W ten sposób uchronimy dziecko przed pojawieniem się poważnych problemów z uzębieniem. Należy pamiętać, że wczesne wykrycie zmian jest w większości przypadków całkowicie odwracalne, dlatego czas jest tutaj kluczowy.
Co obejmuje wizyta kontrolna u stomatologa?
Podczas wizyty kontrolnej stomatolog określa stan uzębienia i dziąseł. Zwraca uwagę na jakość szkliwa oraz stopień osadzania się kamienia nazębnego. Lekarz może zakwalifikować zmiany do leczenia, wdrożyć leki przeciwzapalne oraz zalecić zmianę produktów do pielęgnacji. W najlepszym wypadku zaleci kolejną wizytę kontrolną za jakiś czas.
Jak często dorośli powinni umawiać się na wizytę kontrolną?
W przypadku dorosłych czas między wizytami kontrolnymi może być troszkę dłuższy. Zaleca się chodzić na przegląd jamy ustnej raz do roku chyba, że stomatolog zaleci częściej. Częstsze wizyty mogą być zalecane u pacjentów ze słabszym szkliwem lub zębami podatnymi na rozwój próchnicy.
Jakie są przyczyny rozwoju chorób uzębienia?
Poza główną przyczyną, jaką jest nieprawidłowa higiena, istnieją pacjenci szczególnie narażeni na powstawanie stanów zapalnych w jamie ustnej. Zaliczają się do tej grupy osoby chorujące na cukrzycę, refluks żołądkowy i kserostomię czyli zaburzenia w produkcji śliny. Refluks żołądkowy objawia się cofaniem się kwasów żołądkowych, które wpływają na uszkodzenia uzębienia. Dodatkowo osoby z wadami zgryzu są również bardziej podatne na powstawanie zmian, wynika to ze złego ustawienia zębów i ciężkiego dostępu do szczelin międzyzębowych, a co za tym idzie z niewystarczająco dokładnej higieny jamy ustnej.
Przegląd jamy ustnej w ciąży
Ciąża to okres, w którym leczenie zmian na zębach może często okazać się niemożliwe. Dlatego kobiety planujące ciąże powinny pomyśleć o wykonaniu przeglądu jamy ustnej zanim zajdą w ciążę. Podawanie leków znieczulających i przeciwbólowych w okresie ciąży jest często przeciwwskazane. Oczywiście zdarzają się przypadki, kiedy kobieta brzemienna ma problem z uzębieniem, ale w takich sytuacjach zawsze bierze się pod uwagę zdrowie dziecka oraz ogólny stan ciąży przed wykonaniem leczenia. Kobiety w ciąży powinny uczęszczać na wizyty kontrolne do stomatologa, bo choroby uzębienia mogą skutkować przedwczesnym porodem.
Zdrowie jamy ustnej w dużej mierze wpływa na zdrowie całego organizmu, dlatego warto od najmłodszych lat wyrabiać poprawne nawyki. Pamiętajmy, że dla większości z nas leczenie stomatologiczne nie należy do najprzyjemniejszych, dlatego ograniczmy cukier w naszej diecie, zrezygnujmy z podawania słodkich napojów dzieciom oraz zadbajmy o prawidłowe szczotkowanie. Wtedy będziemy mogli cieszyć się pięknym uśmiechem i dobrym zdrowiem.
komentarze (0)