Czym jest żywienie medyczne?

Żywienie medyczne

Istnieją sytuacje, w których pacjent nie jest w stanie przyjmować normalnych posiłków. Często dzieje się tak na skutek choroby nowotworowej. Co zrobić, jeśli chory nie jest w stanie normalnie jeść, a przecież wiadomo, że bez witamin i minerałów żaden organizm nie będzie mógł szybko się zregenerować?

Naprzeciw potrzebom pacjentów wychodzą producenci produkujący produkty żywienia medycznego. Głównym celem tych preparatów jest dostarczanie do organizmu niezbędnych składników odżywczych w przypadkach, kiedy jest to niemożliwe do zrobienia w tradycyjny sposób. Podczas rozpoznania choroby nowotworowej wcześnie wdrożone specjalne pożywienie pomaga odzyskać częściowo siły potrzebne do walki z chorobą.

Istnieją dwa typy żywienia medycznego:

Żywienie dojelitowe, to takie które odbywa się za pomocą przewodu pokarmowego,a te dzieli się na dwa różne sposoby:

  • pokarm jest dostarczany za pomocą gotowych produktów dostępnych w aptece, które dostarczają składników odżywczych
  • preparat odżywczy podaje się za pomocą sondy umieszczonej w przewodzie pokarmowym.

Żywienie pozajelitowe, to takie które odbywa się za pomocą kroplówki, czyli dożylnie

Żywienie doustne

Jest to najmniej inwazyjna metoda podawania niezbędnych składników odżywczych pacjentowi podczas choroby. Podczas różnego rodzaju nowotworów, organizm potrzebuje wsparcia w postaci witamin i minerałów, aby skrócić czas rekonwalescencji oraz wzmocnić organizm do walki z chorobą. Nie zawsze jest to możliwe poprzez tradycyjną dietę, z pomocą przyjdą wtedy preparaty takie jak Nutridrink, podawane między posiłkami uzupełnią niedobory witamin i minerałów.

żywienie medyczne

Czy każdy może zażywać Nutridrinki?

Dawkowanie tych preparatów jest zależne od wielu czynników, podczas wdrażania tych posiłków lekarz bierze pod uwagę:

  • masę pacjenta
  • wiek 
  • płeć
  • obecną dietę tradycyjną
  • potrzeby żywieniowe wynikające z choroby

Kiedy wdrożyć wsparcie w postaci Nutridrinków?

Spadek masy ciała u osoby chorej powinien być zawsze sygnałem dla rodziny, że coś dzieje się nieprawidłowego. W przypadku problemu, warto skonsultować swoje obawy z lekarzem prowadzącym i wspólnie podjąć decyzję o wdrożeniu żywienia medycznego. W szpitalach funkcjonują również poradnie dietetyczne, które przeanalizują dotychczasową dietę i znajdą najlepsze rozwiązanie. 

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego dostępna w aptece zawiera dużą ilość składników odżywczych w małej objętości, dlatego jest odpowiednia dla osób, u których apetyt  podczas choroby znacznie się zmniejszył. Dodatkowo asortyment jest bogaty w smaki i rodzaje odpowiednio zbilansowane.

Jeśli ktoś w twoim otoczeniu choruje na nowotwór, poinformuj go o możliwości wspierania organizmu za pomocą preparatów z apteki.

Powiązane produkty

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.