- News
- 0 polubienia
- 595 widoki
- 0 comments
- niedobór chromu, chrom, nadmiar chromu, chrom w pożywieniu, źródła chromu, rodzaje chromu, dzienna dawka chromu, objawy niedoboru chromu
Chrom to pierwiastek, którego obecność w organizmie jest bardzo ważna. Jednak jego nadmiar potrafi przysporzyć wiele kłopotów. Odpowiednia jego ilość przyczynia się do odpowiedniego metabolizmu glukozy, białek i kwasów tłuszczowych. Dodatkowo jest często składnikiem wielu preparatów wspomagających odchudzanie. Należy jednak pamiętać, że najrozsądniej jest uzupełniać ten pierwiastek w sposób naturalny. Dostarczanie organizmowi mikroelementów z pożywienia jest najbardziej przyswajalne przez nasz organizm.
Czym jest chrom?
Chrom to mikroelement, który został po raz pierwszy odkryty w 1797 roku. Jednak został doceniony dopiero w latach 60. ubiegłego wieku. Proces ten był długotrwały ze względu na pojawianie się sprzecznych informacji na temat chromu. Badania dowiodły, że ten mikroelement w małych dawkach bierze udział w wielu procesach w naszym organizmie.
Chrom występuje w dwóch postaciach:
Chrom III - to postać pierwiastka, która występuje w mikroelementach. Jest to bezpieczna forma, która występuje w pożywieniu. Jej nadmiar jest wydalany wraz z moczem. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych i nie odkłada się w organizmie. Ten rodzaj chromu jest również zawarty w suplementach dostępnych w aptece.
Chrom VI- ten rodzaj chromu jest toksyczny dla organizmu, a tę formę wykorzystuje się w przemyśle. Chrom na VI stopniu utlenienia jest uważany za substancję rakotwórczą.
Jak chrom wpływa na organizm?
Chrom odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie, bierze między innymi udział w metabolizmie glukozy. Oznacza to, że dzięki chromowi jest kontrolowane stężenie glukozy we krwi. Dodatkowo bierze udział w metabolizmie kwasów tłuszczowych oraz metabolizmie białek. Odpowiada za utrzymanie prawidłowego stężenia cholesterolu, a co za tym idzie, zmniejsza ryzyko występowania miażdżycy. Chrom wpływa również na syntezę witamin i hormonów.
Chrom na odchudzanie
Stosowanie chromu w walce z nadwagą nadal nie przyniosło pewnych wyników. Oznacza to, że nie ma jednoznacznych badań, które potwierdzają wpływ chromu na zmniejszenie masy ciała. Istnieje szereg publikacji, które mają sprzeczne wyniki na temat redukcji masy ciała. Stosowanie chromu na jednych wpłynęło pozytywnie, u drugich zaś nie przyniosło żadnych rezultatów. Suplementacja chromu podczas walki z nadwagą stała się popularna już w latach 90., jednak nadal skuteczność nie jest w 100% potwierdzona. Nie bez przyczyny chrom jest zalecany dla osób z nadwagą. Należy sobie jednak zdawać sprawę, że suplementacja chromu wpływa na polepszenie tolerancji glukozy oraz szybszą redukcję masy ciała, ale tylko w połączeniu z odpowiednią dietą i aktywnością fizyczną.
Dzienna dawka chromu
Odpowiednia dawka chromu jest zależna od płci i stanu zdrowia. U panów dzienna dawka nie powinna przekraczać 35 μg, a u pań 25 μg.
Niedobór chromu w organizmie
Zarówno nadmiar, jak i niedobór niesie za sobą ryzyko występowania zaburzeń w organizmie. Osoby narażone na niedobory tego pierwiastka to między innymi kobiety karmiące piersią i osoby chorujące na cukrzycę. Istnieje również szereg czynników, które mogą powodować występowanie niedoborów chromu. Zaliczamy do nich między innymi przewlekły stres, nieprawidłowa dieta, nadmierna aktywność fizyczna lub suplementacja chromu dostępnymi w aptece preparatami.
Objawy niedoboru chromu
Brak każdego mikroelementu może prowadzić do różnego rodzaju zaburzeń. Tak samo dzieje się w sytuacji niedoboru chromu. Do objawów sugerujących brak odpowiedniego stężenia tego pierwiastka zaliczamy:
- bóle głowy
- zmęczenie
- nerwowość
- potrzeba przyjmowania cukrów
- zaburzenia wzrostu
- nietolerancja glukozy
- glukoza obecna w moczu
- neuropatia lub encefalopatia
Nadmiar chromu
Nadmiar chromu jest usuwany z organizmu. Oczywiście ta zasada dotyczy chromu pozyskiwanego z pożywienia. Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku suplementacji chromu za pomocą preparatów dostępnych w aptece. Warto pamiętać, że nadmiar chromu w naszym organizmie może być toksyczna.
Objawy nadmiaru chromu
Nadmiar chromu w organizmie może prowadzić do zaburzeń wchłaniania żelaza. Dodatkowo chrom, a w zasadzie jego nadmiar może wpłynąć na uszkodzenie struktur DNA. Może być przyczyną zwiększonego ryzyka występowania nowotworów. Badania dowodzą, że zbyt duże stężenie chromu prowadzi do zaburzeń wchłaniania cynku, powstawania wrzodów żołądka lub dwunastnicy. Do objawów nadmiaru chromu zaliczamy:
- wrzody dwunastnicy
- biegunki
- zaburzenia wchłaniania żelaza i cynku
Chrom w pożywieniu
Najzdrowszą formą suplementacji chromu jest przyjmowanie go z produktami spożywczymi. Jest to bezpieczna forma, bo nie niesie za sobą ryzyka przedawkowania. Po które produkty sięgać, aby uzupełnić odpowiednio chrom?
- produkty pełnoziarniste
- orzechy
- drożdże
- grzyby
- ser
- owoce
Aby skutecznie uzupełnić poziom chromu należy włączyć do diety odpowiednie produkty. Bogatym źródłem chromu są produkty pełnoziarniste, np. makarony i mąki pełnoziarniste. Warto pamiętać, że te produkty nie zawierają tylko i wyłącznie chrom, ale całą gamę mikroelementów i witamin.
Kiedy sięgać po chrom dostępny w aptece?
Mimo tego, że chrom jest powszechnie obecny w wielu suplementach, zaleca się wykonanie badań określających poziom chromu w organizmie. Zalecenia te mają na celu zmniejszenie ryzyka przedawkowania.
Na rynku istnieje szereg witamin i minerałów dostępnych w aptece, po które często i z łatwością sięgamy. Należy pamiętać, że zarówno ich niedobór, jak i nadmiar wpływa negatywnie na zdrowie człowieka. Dlatego zawsze konsultujemy swój stan zdrowia przed przyjmowaniem suplementów!
komentarze (0)