Wskazania:
- Kaszel
- Zalegająca wydzielina
Opis produktu ACC Optima:
ACC Optima stosuje się krótkotrwale jako lek rozrzedzający wydzielinę dróg oddechowych i ułatwiający jej odkrztuszanie u pacjentów z objawami zakażenia w obrębie górnych dróg oddechowych. Odpowiedni do stosowania podczas zapalenia oskrzeli oraz w przebiegu przeziębienia.
Czy wiesz, że?
ACC Optima zawiera acetylocysteine, która zaliczana jest do mukolityków, środków ułatwiających usuwanie nadmiernej wydzieliny zalegającej w układzie oddechowym.
Składniki ACC Optima:
1 tabletka musująca ACC Optima zawiera 600 mg acetylocysteiny (Acetylcysteinume).
Dawkowanie:
lek ACC OPTIMA należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dorośli |
Jedna tabletka musująca na dobę |
Przeciwwskazania:
- Nie stosować u pacjentów z uczuleniem na składniki ACC tabletki.
- Nie stosować u pacjentów z chorobą wrzodową dwunastnicy lub żołądka
- Nie stosować u pacjentów z ostrym stanem astmatycznym
- Nie stosowaću dzieci poniżej 14 roku życia
Działania niepożądane:
Istnieje możliwość występowania działań niepożądanych , po przyjęciu leku ACC, chociaż nie u każdego mogą wystąpić. Jeśli u pacjenta po przyjęciu leku wystąpiła reakcja anafilaktyczna, obrzęk naczynioruchowy z obrzękiem skóry lub błon śluzowych, lub nagle pojawiła się duszność, trzeba natychmiast przerwać leczenie i skonsultować się z lekarzem.
Niezbyt często występujące ( u mniej niż 1 na 100 pacjentów ):
- ból głowy, szumy uszne
- zaburzenie pracy układu pokarmowego (nudności, wymioty, ból brzucha , biegunka)
- zwiększone bicie serca, obniżone ciśnienie tętnicze krwi
- reakcje nadwrażliwości
Rzadko występujące ( u mniej niż 1 na 1000 pacjentów ):
- duszność, skurcz oskrzeli
- niestrawność
Bardzo rzadko występujące ( u mniej 1 na 10000 pacjentów ):
- ciężkie reakcje uczuleniowe ( wstrząs anafilaktyczny )
- krwotok
Częstotliwość nieznana:
- obrzęk twarzy
Środki ostrożności :
Acetylocysteinę należy stosować ostrożnie
- U pacjentów z astmą oskrzelową (ze względu na możliwość wystąpienia skurczu oskrzeli), u pacjentów z chorobą wrzodową w wywiadzie,
- U osób w podeszłym wieku lub z niewydolnością oddechową. -
- Stosowanie acetylocysteiny, zwłaszcza na początku leczenia, może spowodować upłynnienie śluzu, prowadząc w ten sposób do zwiększenia objętości wydzieliny oskrzelowej.
- U dzieci w wieku poniżej 2 lat stosowanie acetylocysteiny wiąże się z ryzykiem obturacji dróg oddechowych.
- Należy poinformować pacjenta, aby w razie wystąpienia nowych zmian na skórze lub błonach śluzowych, przerwał stosowanie acetylocysteiny i niezwłocznie zwrócił się o pomoc medyczną.
- Produkt leczniczy nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.
- U osób z chorobą wrzodową żołądka
- Przygotowany roztwór nie powinien mieć dłuższego kontaktu z metalami i gumą
- U pacjentów z osłabioną czynnością nerek, ponieważ zawiera sód
Interakcje z innymi lekami:
Należy poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta, a w szczególności o przyjmowaniu leków przeciwkaszlowych (powodują osłabienie odruchu kaszlowego i odksztuszania).
- Nie zaleca się stosowania acetylocysteiny z nitrogliceryną lub innymi azotanami. Istnieje ryzyko, że łączenie tych leków może spowodować rozszerzanie naczyń krwionośnych i hamowanie agregacji płytek krwi.
- Nie należy również stosować antybiotyków jednocześnie z lekiem ACC, ponieważ może on osłabić ich działanie. Przerwa między podawaniem antybiotyku a leku ACC powinna wynosić minimum 2 godziny.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości w zakresie stosowania leku niezbędna jest konsultacja z lekarzem bądź farmaceutą. Powyższy opis nie stanowi ulotki dołączonej do leku, z którą należy zapoznać się przed zastosowaniem preparatu. W celu zapoznania się z pełną treścią ulotki, pobierz plik znajdujący się na końcu karty produktu.