Wskazania:
- Bóle; (głowy, gardła, zębów, uszu, mięśni, stawów i kości na skutek urazów narządu ruchu, lub urazu tkanek miękkich, po operacjach, przy ząbkowaniu, po zabiegach stomatologicznych)
- Gorączka
- Stany zapalne
Opis produktu:
Ibum Forte, smak truskawkowy zawiesina doustna, to lek o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym. W 5 ml leku zawarte jest 200 mg ibuprofenu. Ibum Forte, przeznaczony jest dla dzieci od 3 miesiąca życia oraz dla osób dorosłych.
Czy wiesz, że?
Jeśli kobieta planuje ciąże, lub ma problemy z zajściem w ciąże, powinna poinformować o tym lekarza, gdyż ibuprofen może utrudniać zajście w ciąże.
Składniki:
Ibum Forte, smak truskawkowy zawiesina doustna, skład: Substancją czynną leku jest: ibuprofen. 5 ml zawiera 200 mg ibuprofenu. Substancje pomocnicze: maltitol ciekły (E965), glicerol (E422), guma ksantan, sacharyna sodowa (E954), sodu benzoesan (E211), kwas fumarowy, disodu fosforan dwunastowodny, aromat truskawkowy, woda oczyszczona.
Dawkowanie:
Ibum Forte, smak truskawkowy zawiesina doustna, trzeba zawsze stosować według ulotki dołączonej do opakowania, lub według wskazań.
Dzieci w wieku 3-6 mies.(5-7,6 kg) |
1,25 ml do 3 razy na dobę (150 mg) |
Dzieci w wieku 6-12 mies.(7,7-9 kg) |
1,25 ml 3-4 razy na dobę (150-200 mg) |
Dzieci w wieku 1-3 lata (10-15 kg) |
2,5 ml do 3 razy na dobę (300 mg) |
Dzieci w wieku 4-6 lat (16-20 kg) |
3,75 ml do 3 razy na dobę (450 mg) |
Dzieci w wieku 7-9 lat (21-29 kg) |
5 ml do 3 razy na dobę (600 mg) |
Dzieci w wieku 10-12 lat (30-40 kg) |
7,5 ml do 3 razy na dobę (900 mg) |
Dzieci powyżej 12 lat, młodzież i dorośli (pow. 40 kg) |
7,5-10 ml do 3-4 razy na dobę (900-1200 mg) |
Nie wolno stosować leku przez okres dłuższy niż 3 dni, oraz u dzieci poniżej 6 miesiąca życia bez konsultacji lekarskiej.
Przeciwwskazania:
- Nie stosować u pacjentów z uczuleniem na którykolwiek ze składników Ibum Forte
- Nie stosować u pacjentów z uczuleniem na ibuprofen lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne lub przeciwbólowe (NLPZ)
- Nie stosować gdy kiedykolwiek występowała u pacjenta astma, wysypka skórna ze świądem lub obrzęk twarzy ,trudności w oddychaniu, wydzielina z nosa po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego
- Nie stosować przy ciężkiej niewydolności serca, nerek, wątroby
- Nie stosować jeśli po wcześniejszym leczeniu niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi wystąpiła perforacja przewodu pokarmowego lub krwawienie, choroby krwi, ciężkie zapalenie jelita grubego
- Nie stosować w przypadku wrzodów w żołądku lub jelitach
- Nie stosować przez pacjentów, którzy przyjmują inne leki z grupy NLPZ (w tym inhibitorów COX-2 np. celekoksyb, etorykoksyb)
- Nie stosować w przypadku ciężkiego odwodnienia
- Nie stosować w przypadku krwawienia w mózgu (krwawienie z naczyń mózgowych), lub innego krwawienia
- Nie stosować w III trymestrze ciąży
Działania niepożądane:
Istnieje możliwość występowania działań niepożądanych, po przyjęciu leku, chociaż nie u każdego mogą wystąpić.
Działania niepożądane wynikające z przyjmowania leku, które mogą wystąpić:
Często występujące (u 1-10 na 100 osób):
- bóle brzucha, nudności, wymioty, zgaga, biegunka, zaparcia, wzdęcia z oddawaniem gazów
Niezbyt często występujące (u 1-10 na 1000 osób):
- reakcje nadwrażliwości z wysypką skórną i świądem
- zawroty i bóle głowy , senność, problemy ze snem, rozdrażnienie, zmęczenie , problemy z widzeniem
- owrzodzenia błony śluzowej jamy ustnej i przewodu pokarmowego, potencjalnie z krwawieniem i perforacją, zaostrzenie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego,choroba Crohna
Rzadko występujące (u 1-10 na 10000 osób):
- szumy w uszach, dzwonienie w uszach
Bardzo rzadko występujące (u mniej niż 1 na 10000 osób):
- ciężkie, różnego rodzaju reakcje nadwrażliwości (obrzęk, świąd, pokrzywka, wysypka, zaburzenia układu oddechowego, przyspieszenie pracy serca, spadek ciśnienia krwi, wstrząs anafilaktyczny), reakcje pęcherzowe w tym rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona , toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka, złuszczające się zapalenie skóry, w przypadku pojawienia się któregokolwiek z objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem
- zaburzenia układu krwiotwórczego
- zaburzenia pracy wątroby, uszkodzenie wątroby, niewydolność, ostre zapalenie wątroby
- pojawianie się obrzęków w szczególności z nadciśnieniem tętniczym lub niewydolnością nerek, zespół nerczycowy, śródmiąższowe zapalenie nerek, któremu towarzyszy ostra niewydolność nerek
- zapalenie przełyku, zapalenie trzustki, powstawanie przeponowych zwężeń jelita
- zaburzenia psychotyczne, depresja
Częstość nieznana:
- mogą pojawić się ciężkie reakcje skórne zespół DRESS (wysypka, obrzęk węzłów chłonnych, gorączka, zwiększenie liczby eozynofilów)
W przypadku zaobserwowania objawów niepożądanych, nawet tych, których nie ma w ulotce, należy powiadomić lekarza lub farmaceutę.
Środki ostrożności:
Przed przyjęciem leku Ibum Forte, trzeba skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą jeśli u pacjenta występowały lub występują:
- choroby skóry (takie jak toczeń rumieniowaty układowy, mieszana choroba tkanki łącznej)
- choroby serca, niewydolność, dławica piersiowa, atak serca, operacja pomostowania, choroba tętnic obwodowych, udar, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, zwiększone stężenie cholesterolu, jeśli osoba pali papierosy, lub występowały w rodzinie choroby serca czy udar
- choroby autoimmunologiczne
- jeśli pacjent przyjmuje inne leki z grupy NLPZ, lub kwas acetylosalicylowy w dawce dobowej powyżej 75 mg
- choroby przewodu pokarmowego lub długotrwałe zapalne choroby jelit
- odwodnienie ze względu na zwiększone ryzyko niewydolności nerek
- zatrzymanie płynów, obrzęki po stosowaniu leków z grupy NLPZ
- zaburzenia pracy nerek, wątroby
- astma oskrzelowa czynna lub przebyta, reakcje alergiczne (po przyjęciu leku może nastąpić skurcz oskrzeli)
- ospa wietrzna (występuje)
- nietolerancja niektórych cukrów
- należy unikać picia alkoholu podczas stosowania leku
- Ostrożność również powinni zachować pacjenci, którzy są w podeszłym wieku, (wszelkie objawy powinni zgłaszać od razu lekarzowi), oraz przyjmujący leki przeciwzakrzepowe, moczopędne, kortykosteroidy lub nasercowe, lub z zaburzeniami krzepnięcia, ponieważ lek może chwilowo hamować zlepianie się płytek krwi co prowadzi do wydłużenia czasu krwawienia.
- Nie powinno stosować się ibuprofenu przez dłuższy okres, zwłaszcza z innymi lekami przeciwbólowymi, ponieważ może to doprowadzić do trwałego uszkodzenia nerek lub ich niewydolności.
- Należy zachować ostrożność ponieważ ibuprofen może przesłaniać objawy zakażenia (gorączka, obrzęk, ból).
- W czasie długiego leczenia i dużych dawkach lekami przeciwbólowymi , należy przeprowadzić kontrolę czynności wątroby i nerek, liczby krwinek przede wszystkim u pacjentów z grupy wysokiego ryzyka.
- Kobiety w ciąży i karmiące piersią przed zastosowaniem leku powinny poradzić się lekarza lub farmaceuty, w III trymestrze nie wolno przyjmować leku, ponieważ mogą wystąpić powikłania zarówno u dziecka jak i u matki
- Osoby przyjmujące leki przeciwzapalne i przeciwbólowe w dużych dawkach w tym ibuprofen, są narażone na zwiększone ryzyko zawału mięśnia sercowego lub udaru.
Interakcje z innymi lekami:
Przed przyjęciem leku trzeba poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich lekach, które są lub były stosowane (również o tych wydawanych bez recepty).
Koniecznie trzeba pamiętać, aby powiedzieć o lekach, jeśli przyjmowane są któreś z poniższych:
- leki przeciwzakrzepowe i obniżające ciśnienie krwi
- leki z grupy NLPZ
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości w zakresie stosowania leku niezbędna jest konsultacja z lekarzem bądź farmaceutą. Powyższy opis nie stanowi ulotki dołączonej do leku, z którą należy zapoznać się przed zastosowaniem preparatu. W celu zapoznania się z pełną treścią ulotki, pobierz plik znajdujący się na końcu karty produktu.