Opis produktu:
Ibuprom to lek przeznaczony dla osób dorosłych oraz dzieci powyżej 6 roku życia. Główny składnik preparatu to ibuprofen w dawce 200 mg. Wykazuje działanie przeciwbólowe
i przeciwgorączkowe. Niweluje także stan zapalny będący jedną z przyczyn bólu. Przeznaczony jest do stosowania w przypadku bólu o słabym i umiarkowanym nasileniu, głównie w przypadku bólów głowy, zębów, bólu mięśni, stawów, bólach okolicy lędźwiowej kręgosłupa. Znalazł również zastosowanie w łagodzeniu bólów menstruacyjnych, a także w przypadku występowania gorączki. Ibuprofen po podaniu doustnym wchłania się z przewodu pokarmowego, a maksymalne stężenie w surowicy osiąga w ciągu jednej do dwóch godzin.
Czy wiesz, że?
Co piąty Polak zjada rocznie ponad 50 tabletek walcząc z różnego rodzaju bólem. Do najczęściej kupowanych substancji przeciwbólowych zaliczamy: ibuprofen, diklofenak oraz naproksen.
Składniki:
Substancją czynna Ibupromu: Ibuprofen 200 mg Substancje pomocnicze: Celuloza proszek, skrobia kukurydziana, skrobia żelowana, guma Guar, talk, krospowidon (typ A), krzemionka koloidalna uwodniona, olej roślinny utwardzony, hydroksypropyloceluloza, makrogol 400, talk, żelatyna, sacharoza, kaolin, cukier konfekcjonowany (mieszanina sacharozy i skrobi kukurydzianej), węglan wapnia, guma akacjowa, tytanu dwutlenek (E 171), barwnik biały - Opalux White AS 7000, wosk Carnauba, tusz czarny - Opacode Black S-1-17823
Dawkowanie:
Dzieci od 6. do 9. roku życia (20 - 29 kg)
|
1 tabletka co 6 - 8 godzin; maksymalnie 3 tabletki na dobę
|
Dzieci od 10. do 12. roku życia (30 - 39 kg)
|
1 tabletka co 6 godzin; maksymalnie 4 tabletki na dobę
|
Dorośli i dzieci powyżej 12. roku życia
|
1 - 2 tabletki co 4 godziny; maksymalnie 6 tabletek na dobę
|
Zaleca się przyjmowanie leku po posiłku.
Przeciwwskazania:
- Nie stosować u pacjentów z alergią na którykolwiek składnik leku oraz na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne
- Lek nieodpowiedni dla osób, u których po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych występowały kiedykolwiek w przeszłości objawy alergii w postaci kataru, pokrzywki lub astmy oskrzelowej
- Nie stosować w następujących przypadkach: choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy czynna lub przebyta, perforacja lub krwawienie (również te występujące po zastosowaniu NLPZ), ciężka niewydolność wątroby, nerek lub serca, skaza krwotoczna, trzeci trymestr ciąży, równoczesne stosowanie innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, w tym inhibitorów COX-2 (zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych)
- Nie stosować u dzieci poniżej 6 roku życia
Działania niepożądane:
Ibuprom, jak każdy lek, może powodować działania niepożądane. Należy jednak pamiętać, że nie u każdego one wystąpią.
Niezbyt często (u 1 do 10 na 1000 pacjentów):
- ból głowy
- niestrawność
- ból brzucha
- nudności
- pokrzywka
- świąd
Rzadko (u 1 do 10 na 10 000 pacjentów):
- biegunka
- wzdęcia
- zaparcia
- wymioty
- zapalenie błony śluzowej żołądka
- zawroty głowy
- bezsenność
- pobudzenie
- drażliwość
- uczucie zmęczenia
- obrzęki wynikające z zaburzeń nerek i dróg moczowych
Bardzo rzadko (rzadziej niż u 1 na 10 000 pacjentów stosujących lek):
- smoliste stolce
- krwiste wymioty
- wrzodziejące zapalenie błony śluzowej jamy ustnej
- zaostrzenie zapalenia okrężnicy i choroby Crohna
- choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy
- krwawienie z przewodu pokarmowego i perforacja, czasem ze skutkiem śmiertelnym, szczególnie u osób w podeszłym wieku
- w pojedynczych przypadkach opisywano: depresję, reakcje psychotyczne i szumy uszne, jałowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
- zmniejszenie ilości wydalanego moczu
- obrzęk
- ostra niewydolność nerek
- martwica brodawek nerkowych
- zwiększenie stężenia sodu w surowicy (retencja sodu)
- zaburzenia czynności wątroby, szczególnie podczas długotrwałego stosowania
- nieprawidłowości morfologii krwi (anemia - niedokrwistość, leukopenia – zmniejszenie liczby leukocytów, trombocytopenia – zmniejszenie liczby płytek krwi, pancytopenia – zaburzenie hematologiczne polegające na niedoborze wszystkich prawidłowych elementów morfotycznych krwi: erytrocytów i trombocytów, agranulocytoza – obniżenie liczby granulocytów)
- rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona
- toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka
- ciężkie reakcje nadwrażliwości
- u pacjentów z istniejącymi chorobami autoimmunologicznymi (toczeń rumieniowaty układowy, mieszana choroba tkanki łącznej) podczas leczenia ibuprofenem odnotowano pojedyncze przypadki objawów występujących w aseptycznym zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych takie jak sztywność karku, ból głowy, nudności, wymioty, gorączka, dezorientacja
Środki ostrożności:
- W tych przypadkach lek należy stosować ze szczególną ostrożnością: toczeń rumieniowaty i mieszana choroba tkanki łącznej, choroby układu pokarmowego, a także przewlekłe zapalne choroby jelit, nadciśnienie tętnicze i/lub zaburzenia czynności serca, nerek, wątroby, krzepnięcia krwi, astma oskrzelowa, choroby przewodu pokarmowego
- Długotrwałe i jednoczesne stosowanie różnych leków przeciwbólowych może powodować uszkodzenie nerek z ryzykiem niewydolności nerek
- Pacjenci z nietolerancją niektórych cukrów przed zastosowaniem leku powinni skonsultować się z lekarzem
- W przypadku wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych lub reakcji alergicznych należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza
- Przechowywać w temperaturze do 25 stopni Celsjusza, z dala od dzieci
- Nie przekraczać zalecanej dziennej dawki leku
- Nie stosować po upływie terminu ważności podanego na opakowaniu
Interakcje z innymi lekami:
Ibuprom może wchodzić w reakcję z lekami takimi jak:
- inne leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (w tym inhibitory cyklooksygenazy 2, takich jak celekoksyb lub etorykoksyb)
- inne leki przeciwnadciśnieniowe
- kwas acetylosalicylowy
- leki przeciwzakrzepowe
- kortykosteroidy
- metotreksat
- lit
- zydowudyna
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości w zakresie stosowania leku niezbędna jest konsultacja z lekarzem bądź farmaceutą. Powyższy opis nie stanowi ulotki dołączonej do leku, z którą należy zapoznać się przed zastosowaniem preparatu. W celu zapoznania się z pełną treścią ulotki, pobierz plik znajdujący się na końcu karty produktu.