Ucho pływaka - przyczyny, objawy i leczenie

Ucho pływaka to dolegliwość, która występuje u osób wystawiających ucho na działanie wilgoci. Występuje najczęściej, jak sama nazwa wskazuje, w przypadku długiego spędzania czasu w wodzie, a tym samym narażania narządu słuchu na zamoczenie. Ucho pływaka może dotykać też osoby, które przebywają znaczną ilość czasu w pomieszczeniach o znacznie podniesionej wilgotności. 

Czym jest ucho pływaka

Ucho pływaka jest infekcją ucha zewnętrznego, spowodowaną pojawieniem się bakterii i grzybów, które w warunkach wilgotnych mają idealne środowisko do rozwoju. 

Ucho pływaka - przyczyny

Przyczyną występowania ucha pływaka jest narażenie przewodu słuchowego na wilgotne warunki. Choroba nazywana jest uchem pływaka ze względu na wysoką częstotliwość występowania jej u osób nurkujących, czy spędzających czas na basenie. Nie są jednak to jedyne przyczyny występowania choroby. Przyczyną występowania może być również:

  • przebywanie w pomieszczeniu o podwyższonej wilgotności 
  • podrażnienie wynikające ze złego czyszczenia przewodu słuchowego
  • wkładanie do ucha słuchawek
  • kąpiele w zanieczyszczonych zbiornikach
  • złe osuszanie uszu po kąpieli

Objawy ucha pływaka

Ucha pływaka powstaje na skutek uszkodzenia nabłonka wyścielającego przewód słuchowy. Taki stan rzeczy stwarza idealne środowisko do rozwoju bakterii. Ucho pływaka objawia się:

  • bólem ucha podczas jedzenia
  • świądem przewodu słuchowego
  • gorączką
  • wyciekiem z ucha
  • zatkanym uchem

Leczenie ucha pływaka

Leczenie ucha pływaka opiera się na podawaniu kropli zawierających antybiotyki. U pacjentów z nasiloną infekcją wdraża się również podawanie antybiotyku doustnie. Dodatkowo stosuje się leczenie objawowe, co oznacza, że można włączyć leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Zaleca się unikanie moczenia przewodu słuchowego oraz zapewnienie ciepłych warunków. 

Powikłania po uchu pływka

Narząd słuchu jest niezmiernie delikatny, dlatego nie należy zwlekać z leczeniem. Nieleczone infekcje uszu mogą skutkować przeniesieniem zapalenia na głębsze struktury przewodu słuchowego, co w konsekwencji może prowadzić do uszkodzenia słuchu. Źle leczona infekcja może przyczynić się do częstych nawrotów, dlatego nie należy samemu leczyć tego schorzenia. 

Zapobieganie powstawaniu ucha pływaka

Istnieje szereg preparatów, które można profilaktycznie stosować w przypadku częstego korzystania ze zbiorników wodnych. Dodatkowo podczas kąpieli powinniśmy zwrócić uwagę na czystość wody. Po kąpieli zaś zawsze osuszać dokładnie przewód słuchowy.

Popularne produkty stosowane profilaktycznie przy uchu pływaka:

Ucho pływaka jest schorzeniem, które wbrew pozorom nie występuje tylko u ludzi często nurkujących. Do rozwoju bakterii dochodzi również u osób przebywających w wilgotnych warunkach. Schorzenie to może występować zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Pamiętajmy, że narząd słuchu jest bardzo ważnym organem i nawet niewielki ubytek słuchu znacznie obniża nasz komfort życia.

Powiązane produkty

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.